/
5 dakikada okunabilir

BİLİME YENİ BİR BOYUT

DPÜ’de yürütülen proje kapsamında geliştirilen yüksek başarımlı hesaplama sistemi tüm akademisyenlerin kullanımına açıldı. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Göçmez, bu gelişmenin DPÜ’deki bilimsel etkinliklere yeni boyutlar kazandıracağını belirtirken; Rektör Uysal, DPÜ’nün en güncel ve bilimsel yöntemleri kullanmaya devam edeceğini açıkladı.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nin Öncelikli Alan Projesi (ÖNAP) çağrısı kapsamında alınan yüksek başarımlı hesaplama sisteminin tüm akademisyenlerimizin kullanımına açılması kararı alındı.

DPÜ BAP tarafında yapılan açıklamada ÖNAP programında desteklenmesi uygun görülen yürütücülüğünü Eğitim Fakültesi’nin Fizik Eğitimi Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Mustafa Menderes Alyörük’ün yaptığı ‘Düşük Boyutlu Sistemlerde Piezoelektrik ve Ferroelektrik Özelliklerin Teorik İncelemesi’ projesi kapsamında DPÜ’ye kazandırılan hesaplama sistemini akademik personel kullanabilecek.

‘ÖNEMİ ANLAŞILACAK’

Hesaplama sisteminin kullanıma açılmasının taşıdığı öneme dikkat çeken Proje Yürütücüsü Doç. Dr. Alyörük, “Üniversite yönetimimizin son bir yıldır çağrıya çıktığı BAP ve ÖNAP başlığı altında yayımlanan proje destekleri akademik çalışmaların önünü açması ve daha geniş kapsamlı TÜBİTAK projeleri ve uluslararası projeler için bilimsel alt yapı gereksinimlerinin sağlanması bakımından büyük öneme sahip. Sözü edilen yüksek başarımlı hesaplama sistemlerinin üniversitemize kazandırılması ve akademisyenlerimizin kullanımına açılmasının bilgisayar temelli teorik hesaplamalar için gerek duyulan yüksek işlemci-RAM ve grafik kartı gereksinimlerinin karşılanması bakımından önem arz ediyor. Söz konusu sistemi kullanarak uluslararası saygın dergilerde yapılacak yayınların artmasıyla, bilgisayar temelli akademik çalışmalar için gerekli olan bu tür sunucu sistemlerinin arttırılmasının ne kadar önemli olduğu da bir kez daha anlaşılacak” dedi.

Hesaplama sisteminin kullanıma açılmasının DPÜ çatısı altında yapılacak bilimsel etkinliklere yeni boyutlar kazandıracağını duyuran Rektör Yardımcısı ve BAP Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Hasan Göçmez,“Akademik çalışmalarında hesaplama sistemlerine gereksinim duyan tüm çalışma grupları ve akademisyenlerimize kullanıcı adlarının tanımlanması için birimlerimize en kısa zamanda talep toplama yazısı gönderilecektir. Ayrıca akademisyenlerimizden de kullanmayı istedikleri programlara ilişkin bilgiler isteyeceğiz. Alınan bu kararın Üniversitemize hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

‘OLUMLU SONUÇLAR ALACAĞIZ’

DPÜ BAP’ın yüksek başarımlı hesaplama sisteminin tüm akademisyenlerimizin kullanımına açılması kararını memnuniyetle karşıladığını söyleyen Rektör Prof. Dr. Kâzım Uysal, “Kütahya Dumlupınar Üniversitesinde yürütülen bilimsel çalışmaların güvenilirliğini artıracak bu girişimin olumlu sonuçlarını en kısa sürede alacağıma yürekten inanıyorum. Akademik personelimize alınan bu kararların gelecekte farklı alanlardaki projelerde de uygulanacağını bildirmek isterim. DPÜ, bünyesindeki tüm birimlerdeki çalışmaların en güncel ve bilimsel yöntemlerle hayata geçirildiği bir kurum olma özelliğini sürdürecektir. Çalışmalarını ve proje çağrılarını yakından takip ettiğim DPÜ BAP’ı aldığı bu karardan dolayı kutluyor, tüm personellerimize çalışmalarında başarılar diliyorum.

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Resmi İlanlar haberleri

AKARYAKIT SATIN ALINACAK

Gediz Orman İşletme Müdürlüğü tarafından akaryakıt satın alınacak Basın İlan Kurumu ilan portalı ilan.gov.tr internet sitesinde

Öğretim Görevlisi Alacak

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Alacak Basın ilan kurumunun resmi ilan sitesinde yayımlanan ilana göre  2547 sayılı