6 dakikada okunabilir

‘CEZAEVLERİ SADECE CEZA EVİ DEĞİL’

Cezaevlerinin sadece ceza evleri değil, aynı zamanda ıslah yerleri olduğunu ve Sebahattin Ali, Kemal Tahir gibi büyük insanları yetiştirdiğini belirten Vali Yardımcısı Aydın Börü, Ceza İnfaz Kurumu tarafından düzenlenenKitap Bağış Standınınaçılışındakitapların hükümlü ve tutuklarının imdadına yetişmesini temenni etti.

Kütahya E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Adalet Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında imzalanan protokol kapsamında Sevgi Yolu’ndaKitap Bağış Standı açıldı.

Standa açılışına; Kütahya Cumhuriyet Başsavcısı Vekili Veysel Arat, Vali YardımcısıAydın Börü, Başkan Yardımcısı Salih Özden,Kültür ve Turizm İl Müdürü Zekeriya Ünal, Kütahya E Tipi Kapalı Ceza İnfaz KurumuMüdürü Ramazan Fidanoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, STK temsilcileri, basın mensupları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

‘OKUMA ORANLARI ARTTI’

İnfaz yasasının önemli amaçlarından bir tanesinin hükümlü ve tutukluların eğitimi ve sonrasında gerçek hayata adapte olmaları olduğunu ifade eden Kütahya Cumhuriyet Başsavcısı Vekili Veysel Arat, bu kapsamda Adalet Bakanlığıve Kültür Bakanlığı arasında birçok protokol imzalandığını belirtti. Bu protokoller kapsamında 2019 yılının Ekim ayında tüm cezaevi yerleşkelerinde kütüphane kurulmasıkararı alındığını dile getiren Arat,“Bu protokolden öncesinde yaklaşık olarak 6 bin’e yakın mevcut kitaplarımızbulunmaktadır. İl Halk Müdürlükleriyle yapmış olduğumuz protokoller kapsamında İl Halk Kütüphanelerinden alınmış olan 17milyon kitap ve 4milyon’a yakın yayın cezaevlerinde hükümlü ve tutuklu kişininkolaylıkla elde etmeleri için imkan sağlanmıştır. Bu kapsamda da okuma oranları yüksek derecelerdeartmıştır. En son olarak Adalet Bakanlığı ve Kültür Turizm bakanlığı arasında 2020’nin Mart ayında Kitap BağışKampanyası adı altında bir protokol düzenlenmiştir” dedi.

Kitap bağış standının da bu protokol kapsamında açıldığını dile getiren Arat,etkinliğe bütün basın mensupları ve protokol üyelerine teşekkür etti. Vatandaşların projeye katkı sağlamalarını temenni eden Arat,“Desteklerini bekliyoruz. Herkese ayrı ayrışükranlarımızısunuyoruz” ifadelerini kullandı.

‘KİTAPLAR İMDADA YETİŞİR’

Böyle bir kampanyaya katılmaktan dolayı çok memnun olduğunu belirten Vali Yardımcısı Aydın Börü, “Böyle yağmurlu bir günde, toprakların suya nasıl ihtiyacı varsa insanlarımızın da öyle eğitime ve kitaba ihtiyacı var. İnşallah bu yağmurun imdada yetiştiği gibi kitaplar da insanlarımızın ıslahına faydası olur. Bildiğiniz gibi cezaevleri sadece ceza evleri değil, aynı zamanda ıslah yerleri. Kitaplar inşallah insanların imdadına yetişir. Cezaevlerini Sebahattin Ali’lerin, Kemal Tahirler’in büyük insanların yetiştiği yerler. Bu yüzden böyle bir kampanyayı düzenleyen ve bu çalışma içerisinde yer alanları tebrik ediyorum, kutluyorum. Destek verenlere teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

‘KİTAPSIZ HAYAT KÖR’

Adalet Bakanlığı’nın çok güzel ve anlamlı bir etkinliğinin Kütahya’da gerçekleştirildiğini dile getiren Başkan Yardımcısı Salih Özden,Kitap bağışı kampanyasını ilimizde başlatıyoruz. Kitapsız hayat kör sağır ve dilsizdir derler gerçekten de ilk emri oku olan bir dinin mensuplarıyız. Bu projeyi çok anlamlı buluyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İnşallah bereketli ve hayırlı olur” dedi.

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Uncategorized haberleri

HER ALANDA GÜÇLÜ TÜRKİYE

Sanayi üretimi verileri doğrultusunda Türkiye’de yılsonunda yüzde 9’un üzerinde büyüme sağlanacağını işaret eden AK Parti Kütahya

24 LİTRE KAÇAK ALKOL YAKALANDI

Kaçakçılık ve Organize suçlarla Şube Müdürlüğü ve Tavşanlı İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından yürütülen operasyonlarda M.E. isimli

ŞİMŞEK KUPAYA HAZIRLANIYOR

Türkiye kupasında Darıca Gençlerbirliği’ni ağırlayacak olan Belediye Kütahyaspor’da hazırlıklar tam gaz devam ediyor. Günde çift idmanla