/
6 dakikada okunabilir

HİLAL KENT MAHALLESİ KURULUYOR

1453 toplu konut yerleşim alanında yeni bir mahalle kuruluyor. MHP ve AK Parti oylarıyla ‘Hilal Kent’ adını alacak mahalle için CHP Grubu ise Hürriyet ismini önerdi. Hürriyet hepimizin aşkı ifadesini kullanan Başkan Işık, “İsmi ilerde değerlendirmek üzere hafızamıza kaydedelim” dedi.

Kütahya Belediye Meclisi 3. Dönem 6. Olağan toplantısı Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık’ın başkanlığında gerçekleştirildi.

Açılış konuşmasını yapan Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, 25 Mayıs 2021 tarihinden itibaren Belediye Başkan Yardımcısı olarak göreve başlayan Ertuğrul Cevahir’e yeni görevinde başarılar diledi. Başkan Işık; “Kendisine yeni görevinde başarılar diliyorum. Aramıza hoş geldiniz diyorum. Hayırlı olsun” dedi.

Meclis toplantısının birinci gündem maddesi olan Araştırma Geliştirme ve Tanıtım Komisyonuna havale edilen, 1453 toplu konut yerleşim alanında yeni bir mahalle kurulması hakkında, Strateji Geliştirme Müdürü Hasan Korkut meclis üyelerine bilgi verdi.

‘HÜRRİYET HEPİMİZİN AŞKI’

Toplantıda Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grubu yeni kurulacak mahallenin isminin“Hürriyet” olması yönünde oy kullandıklarını belirtse de;toplantıda AK Parti ve MHP Grubunun oy çokluğu ile 1453 konutlarının olduğu bölgede Hilal Kent Mahallesi’nin kurulması kabul edildi. CHP grubuna seslenen Işık, “Demokraside böyle şeyler olabiliyor. Her iki isim de değerli. Hürriyet hepimizin aşkı başka bir mahalle kurulursa seve seve ismini veririz. İlerde değerlendirmek üzere hafızamıza kaydedelim” ifadelerini kullandı.

Meclisin ikinci gündem maddesi yine yeni bir mahallenin kurulması oldu. Bahçelievler Mahallesi tren yolu alt kısmında bulunan bölgede, tren yolu altı ile Hekim Sinan Bulvarı (eski Tavşanlı yolu) boyunca yeni bir mahalle kurulması talebi Araştırma Geliştirme ve Tanıtım Komisyonunda görüşüldü. Komisyon üyeleri, Bahçelievler Mahallesinin nüfus yoğunluğunun mahallenin bölünerek yeni bir mahalle kurulacak kadar yoğun olmadığı görüşünde birleşerek, yeni mahalle talebini red etti. Başkan Işık, komisyon üyelerinin aldığı kararı meclis üyelerinin oylarına sundu. Meclis üyeleri de komisyon kararını destekleyerek yeni bir mahallenin kuruması talebini red etti.

Toplantıda ayrıca Kanal Kütahya’nın yapılacağı alanlarda yapılan imar planı araştırması yapıldığı ve jeolojik,jeoteknik etütlerde projeye engel teşkil edilecek olumsuz bir görüş bulunmadığı da belirtildi. İller Bankası’nın TİP projesi ile Evliya Çelebi’de temeli atılacak 3bin metreküplük ime suyu deposu yapılmasının da kararlaştırıldığı toplantıda, şu an hizmet veren deponun daha önce yapılmış ve ekonomik ömrünün doldurmuş, su anda kaçıran bir depo olduğunu belirtildi.

‘TURİZM AKSAMAYACAK’

Toplantıda belediye uhdesindeki jeotermal işletmeli kuyularından birisinin İl Özel İdaresiYoncalı Dağıtım Projesine dahil edilmesi de kararı da oybirliği ile kabul edildi. Konu hakkında açıklamada bulunan Alim Işık, “Dübecik A.Ş. üçte ikisi İl Özel idare, üçte biri belediyemizin iştiraki olan bir şirket.Proje sayesinde mevcut jeotermal tesisiler bir ağ içerisinde toplanarak kullandıkları su miktarı ile orantılı bir ücret tahsisi yapılacak. Termal su da etkin bir şekilde kullanılacak. Olası bir sıcaklık düşmesine karşı belediyenin kuyusundan takviye yapılması konusunda şirket ve paydaşlarda görüş birliğine vardı. İhtiyaç ölçüsünde 50 derece üstünde sıcaklığa sahip bu kuyular turizmin akmamasını için fayda sağlayacak. Orada yaşanan sorunlar da giderilmiş olacak” ifadelerini kullandı.

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Resmi İlanlar haberleri

Öğretim Üyesi Alacak

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi (4) öğretim üyesi alacak Basın ilan kurumu resmi internet sitesinde yayımlanan ilana göre

Sözleşmeli Personel Alacak

Gaziantep Üniversitesi 54 Sözleşmeli Personel alacak Basın ilan kurumu resmi internet sitesinde yayımlanan ilana göre 06.06.1978