6 dakikada okunabilir

‘OKUYAN OKUTTURAN NESİLLER OLUN’

On üç yıldır Türkiye’nin birçok noktasında 69 bin kitap bağışlayan Emekli Kütüphane Memuru Zeki Aktürk, Dereköy İlk ve Ortaokulu’na yaptığı bağışta “Bu kitapları, “Ben okudum, başkası da okusun” diyen sizin gibi kardeşlerimiz bana gönderdi. Ben bunları size veriyorum, sizde okuduktan sonra kütüphaneye vereceksiniz. Çok kitap okuyan, okutturan nesiller olun” dedi.

Kütahyalı emekli kütüphane memuru Zeki Aktürk, 13 yıldan beri aracına yüklediği 69 bin kitabı Türkiye genelinde 131 okula bağışladı.

Son olarak Kütahya’nın Hisarcık ilçesine bağlı Dereköy İlk ve Ortaokulu’na 300 kitap bağışında bulunan Zeki Aktürk, okul bahçesinde öğrencilere kitap dağıttı. Öğrencilere paylaşmanın önemi ile ilgili en güzel örneklerden birinin kitap olduğunu anlatan Aktürk, “Bu kitapları, “Ben okudum, başkası da okusun” diyen sizin gibi kardeşlerimiz bana gönderdi. Kitapları veren büyüklerinizin, kardeşlerinizin sizlere selamları var. Onun için kitapları önemseyin. Bunlar size hediye. Ama karalamadan, bir başkası da okuyacak çünkü bunları. Ben bunları size veriyorum, sizde okuduktan sonra kütüphaneye vereceksiniz. Çok kitap okuyan, okutturan nesiller olun “ dedi.

‘PAYLAŞMAK GÜZELDİR’

Emekli olduktan sonra da kütüphaneciliği gönüllü devam ettirmeye karar verdiğini belirten 59 yaşındaki Zeki Aktürk, 2008 yılından beri Türkiye genelinde birçok ilde eşiyle birlikte köy köy, okul okul gezerek kitapseverlerin kendisine gönderdiği kitapları aracına yükleyerek köylerdeki okullara tek tek götürüp dağıttığını söyledi. Aktürk, “Bu serüven 2006’da İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne geçip kurum bünyesinde kütüphaneci olarak çalışmamla başladı. Emekli olduktan sonra bu keyifli geçen zamanı sürdürmenin, kütüphane kurup öğrencilerin ellerine kitap ulaştırmanın, güzel bir hizmet vermenin yollarını aradım. Bunda başarılı olduğumu düşünüyorum. Türkiye’nin her yerine kitaplar ulaştırıyorum. Bu konuda bana destek veren yüzlerce insan var. 2008 yılından beri 69 bin kitabı Türkiye’nin her yerine dağıttım. Bunun örnek bir hareket olduğunu düşünüyorum. Türkiye’de benim yaptığım işlerin çoğalmasını istiyorum. Bugün 131’nci okulumuz Dereköy İlk Ortaokuluna desteğimizi sürdürdük. Eşimle birlikte köy köy, okul okul geziyoruz. Buradan vatandaşlarımıza sesleniyorum, evlerde kalan kitaplar geri dönüşüme gitmesin, bunları hayata geçirelim. Kitapları okullara getirin. Bu kitapları gün yüzüne çıkaralım. Paylaşmak güzeldir. Bunu lütfen dikkate alalım” diye konuştu.

Dereköy İlk ve Ortaokulu öğretmen ve öğrencileri olarak okullarına yapmış olduğu kitap bağışı için teşekkür eden Okul Müdürü Ali Osman Kılıç, “ Okulumuzda zaten kendi projemiz olan, “Benimle kitap okur musun?” isimli projemiz, bunun yanında, “Bir büyüğümle kitap okuyorum”, ayrıca Kütahya İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, ”Zaman dursun, Kütahya okusun” projelerinin hepsine katılıyoruz. Zeki abimin bize bağışladığı kitaplarla gerçekleştireceğimiz projelerde daha iyi şeyler yapmayı istiyoruz. Çocuklarımızın kitap okuması, onların güzel yerlere gelmesi, ufuklarından çıkması bizim için çok değerli” ifadelerine yer verdi.

‘MİSAFİRİMİZ OLUN’

Dereköy İlk ve Ortaokulu olarak kitap okumaya çok önem verdiklerini söyleyen Türkçe Öğretmeni Habibe Doğruoğlu,” Çocuklarımızla birlikte kütüphanemizi aktif bir şekilde kullanıyoruz. Zeki abimize yapmış olduğu bağış için çok teşekkür ediyoruz. Kendisini her zaman misafirimiz olarak bekliyoruz” dedi.

Dereköy’de mükemmel bir okul ile karşılaştığını belirten Zeki Aktürk, ”Buraya ilk defa geliyorum. Doğa ile iç içe bir okul. İçerisi ve öğrenciler mükemmel. Her şey çok güzel. Öğrenciler kitap okuyarak bu güzelliklere katkı sağlayacaklardır inşallah” dedi.

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Uncategorized haberleri

İç Denetçi Alacak

Batman Üniversitesi iç denetçi alacak Basın ilan kurumu resmi internet sitesinde yayımlanan ilana göre 5018  sayılı

HER ALANDA GÜÇLÜ TÜRKİYE

Sanayi üretimi verileri doğrultusunda Türkiye’de yılsonunda yüzde 9’un üzerinde büyüme sağlanacağını işaret eden AK Parti Kütahya