İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ŞEHRE RUH VERENLERDEN BİRİ: HİSARLI AHMET

Hisarlı Ahmet’inKütahya’ya ruh veren sanatçılarda biri olduğuna dikkat çeken Vali Ali Çelik, “Bizler o ruhu kaybetmeden geleceğe dair bize bırakılan izlerin altını çizerek insana ait değerleri yaşatma hedefinde olmalıyız” dedi. Başkan Işık, Kütahya’nın tanıtılması ve kültürünün gelecek nesillere aktarılması için desteğe hazır olduklarını belirtti

Bu sene 11’incisi düzenlenen Uluslararası Hisarlı Ahmet Sempozyumu’nun açılış töreni Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nde (KSBÜ) gerçekleştirildi. “Müzikte Yeni Yönelimler” teması ile düzenlenen sempozyum 6 Haziran tarihinde son bulacak.

Açılış törenine; Vali Ali Çelik, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Âlim Işık, Kültür Turizm İl Müdürü Zekeriya Ünal, KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, TRT Sanatçısı Mustafa Hisarlı, çok sayıda protokol üyesi ve sanatçı katıldı.

Babası Hisarlı Ahmet ile anılarından kesitler sunan Mustafa Hisarlı, “Son on senedir sağ olsunlar Hisarlı Ahmet Sempozyumları düzenleniyor. Bana soruyorlar Hisarlı’nın evi apartmanı yok mu? Ben de diyorum ki Hisarlı’nın soyadı var. Bir de KSBÜ’de bir amfisi var. Hepinize çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

KONSERVATUAR KÜTAHYA’NIN HAKKI

Sanata sanatçıya sahip çıkmak için var güçleriyle çalıştıklarını belirten DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, gençlerin ecdadı ile bağ kurmasının, gelecek ile geçmişin bağlarını kurmasının önemine vurgu yaptı. İklim ve coğrafyanın sanatın yetişmesine etkisi olduğunu savunan Uysal, Kütahya’nın bu anlamda sanatı ve sanatçıyı yetiştiren bir mikroiklim örneği olduğunu açıkladı. Bu sebeple konservatuar kurulmasının Kütahya’nın hakkı olduğunu vurgulayan Uysal, “Ben bu birçok kez gerekli mercilere ilettim. Kütahya yetiştirdiği sanatçılar ile hak ettiğini ispatlamıştır”dedi.

Medeniyeti,bir toplumun şahsiyeti, kimliği; kültür ve sanatı ise o medeniyetin belgeleri olarak açıklayan KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, “Sanat ve medeniyet olmadığında bir vatandan, kültürden bahsetmek mümkün değil yok olup gidersiniz. Bir ülkeye zengin diyebilirsiniz. Bir ülkenin ekonomik göstergeleri, üretimi çok iyi olabilir ama bunlar değişebilir ya da geçici olabilir. Ancak bir toplumun temelinde sanat olursa o toplumun refahı hiçbir zaman eksik kalmaz” dedi.

‘BÜYÜK BİR ONUR’

Kültürün medeniyetin böyle bir sempozyumla taçlandırılması önemine vurgu yapan Kavuncu, “Bunlar bizim için çok değerli. Çok büyük bir onur” dedi.

Hisarlı Ahmet’in uluslararası bir marka olduğuna dikkat çeken Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, “Bu markanın bu şehirde tanıtılıyor olması ve bir sempozyumdüzenleniyor olması şehrimize ciddi bir katkı. Kütahya’yı kültür ve sanat şehri olarak tanıtıyoruz. Sanatın da temsilcisi adına 11. kez uluslararasısempozyum düzenlenecek kadar bir değer bir şehrin topraklarında yetişmiş ve dünyaya mal olmuş. Ne kadar sahip çıkabildik veya çıkabiliyoruz tabii ki tartışıyoruz. Ama gittikçe değerinin daha da anlaşılabiliyor olması adına 11. kez uluslararası sempozyum düzenleniyor olması ne kadar büyük bir değer olduğunun tespiti” ifadelerini kullandı.

‘DESTEĞE HAZIRIZ’

Türkiye’de “İnsan Hazinesi” ödülünü almaya hak kazanmış sekiz ya da dokuz sanatçının üçünün Kütahya’dan olduğunu belirten Başkan Işık, “Bu şehirde şehrimizin tanıtılmasında ve gelecek nesillere kültürünve sanatın aktarılmasında bu tür toplantıların yapılmasını canı gönülden istiyorum. Elimizden geleni yapmaya hazırız. İsimsiz şehir ve sokaklar ulusal ve uluslararası hale gelmiş sanatçılarımızın ismi verilecek. Çini başta olmak üzere kültür ve sanat anlamında şehre değer katmış sanatçılarımı ölümsüzleştirme kararı aldık” şeklinde konuştu.

Şehrin kültürüne ve sanatına değer katan tüm sanatçıları minnetlerini sunarak sözlerine başlayan Vali Ali Çelik, sempozyumun gündem maddesi “Müzikte Yeni Yönelimlere” atıfta bulunarak Japon hologram bir sanatçı yaratıldığını açıkladı. Gerçek olmayan bir sanal ses ile yazılımın ürettiği sanatçının hayranları olduğunu da belirten Çelik, bu gelişmenin çağımız hakkında durup düşünmemiz gerektirdiğini ifade etti.  

Şehre ruh veren karakterler olduğuna vurgu yapan Vali Çelik, “Kütahya için bunlardan biri Hisarlı Ahmet. Bizler o ruhu kaybetmeden geleceğe dair bize bırakılan izlerin altını çizerek insana ait değerleri yaşatma hedefinde olmalıyız. Çünkü bize ait olandan koptuğumuz zaman bir şirketin yazdığı bir yazılımın tüketicileri olarak hayatımıza devam ederiz” dedi. 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir