İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TASARIMCININ YÜKÜMLÜLÜĞÜ NEDİR?

İnsan, çevresiyle doğrudan fiziksel ve psikolojik ilişki kuran bir varlık olduğunu vurgulayan Öğr. Gör. Mehmet Pehlivan, tasarımcının yükümlülüğünü; sunduğu tüm tasarımları kullanıcısı, gözlemleyicisi veya dinleyicisi tarafından anlamlı hale getirmek olarak açıkladı.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nde Dilin Tasarımda Yolculuğu ve Afiş Tasarımı Örneği adlı seminer düzenlendi.Seminere, Öğr. Gör. Mehmet Pehlivan konuşmacı olarak katıldı.

Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından “Güzel Sanatlar Konuşuyor” etkinlik serisinin on beşincisi olan Dilin Tasarımda Yolculuğu ve Afiş Tasarımı Örneği seminerinde öğrencinin, ihtiyacı olan yeni düşünceleri bulmak, geliştirmek ve çözümlemek için gerekli araçları ve teknikleri hazırlamanın yolları anlatıldı.

ÖRNEKLERLE ANLATTI

Öğrencilere video konferans sistemi üzerinden seslenen Öğr. Gör. Mehmet Pehlivan, tasarım sürecinde eleştirel düşünme, problem çözme, proje geliştirme, uygulama alanlarında da gelişme sağlamak için tasarımdaki dil faktörünün önemini örnek afiş tasarımları üzerinden anlattı.

Tasarımın dilini oluşturan ögeleri; İletişim, grafik tasarım hammadde ve ilkeleri, algı ve algılama, Gestlat teorisi ve göstergebilim olarak sıralayan Öğr. Gör. Mehmet Pehlivan, “İnsan, çevresiyle doğrudan fiziksel ve psikolojik ilişki kuran bir varlıktır. Kurduğu ilişki her zaman anlamlandırmak yoluna gider. Gördüğü, dokunduğu ya da dinlediği her şeyi anlamayı ister.  İşte bu nedenle tasarımcı, sunduğu tüm tasarımları kullanıcısı veya gözlemleyici veya dinleyicisi tarafından anlamlı hale getirmekle yükümlüdür” dedi.

Tasarım dili ve tasarım yapılacak çalışmanın bakış açısını oluşturma konusunda görüşlerini ifade eden Öğr. Gör. Mehmet Pehlivan konuşmasında senaryo evreleri ve biçimsel özelliklere de değindi.kavram tasarımı, story board, animatik, animasyon, kurgu ve ses, müzik gibi ögelerin tasarımlarını örnekler üzerinden anlatanÖğr. Gör. Mehmet Pehlivan,göstergebilim öğelerine göre afiş tasarımı incelemesi yaparak sunumunu tamamladı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir