İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

AİZANOİ’DE DEV PROJE TURİSTLER ANTİK ÇAĞA DÖNECEK


Aizanoi Antik Kent’in döneminin metropollerinden olduğuna vurgu yapan Vali Ali Çelik, artırılmış sanal gerçeklik teknolojisini kullanarak antik kenti ziyaret eden turistlerin antik tiyatroya bakarken bir anda kendini 10 binlerce insanla birlikte arenadaki bir mücadeleyi izlerken bulacağını belirtti
Kütahya Valisi Ali Çelik, Aizanoi Antik Kent’teki son çalışmaları açıkladı. Turistlere artırılmış gerçeklik teknolojisi ile antik çağlara dönme şansı verecek projenin detaylarından bahseden Çelik, Aizanoi Antik Kent’in UNESCO Dünya Mirası Listesinde kalıcı yer bulması gerektiğini de vurguladı. Aizanoi Antik Kent’in hem Kütahya hem Türkiye hem de insanlık için büyük bir değer olduğunu ifade eden Vali Ali Çelik, kentin “kalıcı” statü kazanması gerektiğinin de altını çizdi.
50-60 YIL DEVAM ETMELİ
Aizanoi’nin o dönemin metropol şehirlerinde biri olduğunu; o yüzden bünyesinde büyük bir antik tiyatro, büyük bir pazar yeri ve hamamlar gibi birçok alanın yer aldığını belirten Çelik şu ifadeleri kullandı: “Aizanoi, 150 bin 350 bin arasında nüfusun yaşadığı çok büyük bir şehir o kadar ki kazılar 50-60 yıl devam etmeli. Tabii bu kazı faaliyetleri devam ederken insanların ilgisini çekmek zor. Kazıyla beraber bir sunuya ihtiyacı var. Ekstra projelere ihtiyaç var. SOGEP Kapsamında kentteki eski evlerinden 5’i restore edildi. Üretim merkezleri ve satış merkezlerinin bir arada olacağı bir Pazar projesine başlandı” dedi. Altyapının antik çağ ile uyum içinde yeniden ele geçirilmesi gerektiğine vurgu yapan Vali Çelik, bunun için Kalkınma Ajansı ve Sanayi Bakanlığı desteğiyle güdümlü bir proje hazırlandığını dile getirdi.
KARŞILAMA MERKEZİ KURACAĞIZ
Antik Kentin tüm alanında ziyaretçilere wifi hizmeti sağlanacağına değinen Çelik, “10 ayrı noktada arttırılmış sanal gerçeklik gözlükleri ile o dönemin şartlarına uygun olarak kurgulanmış Antik Roma’daki bir sürece dahil olabilecekler. Tiyatro alanımız Aspendos’la neredeyse aynı büyüklükte; 13 bin kişi kapasiteli, Zeus Tapınağı aynı şekilde. Artırılmış gerçeklik teknolojisini kullanarak bu merkezleri kapsayan bir karşılama merkezi kuracağız. İnsanlar golf arabası “shuttle” diye tabir edilen araçlarla alanın içinde dolaşabilecek. Turistler on lokasyonda o dönemin şartlarına göre kurgulanmış üç boyutlu anların içinde yer alacak. Antik Roma’daki pazaryerinde bir fiyat belirleme sürecinin içine dahil olabilecek ya da Zeus Tapınağına indikleri zaman onların kurban dedikleri adak adama törenini izleyebilecekler veya tiyatroya bakarken 10 binlerce insanla birlikte bir anda kendini arenadaki bir mücadeleyi izlerken bulacak. Bunun ilgiyi artıracağını düşünüyoruz. Umarım bu projeleri istediğimiz şekilde yapabiliriz.” İfadelerini kullandı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir