İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

KÜTAHYA’YA DENE YAP ATÖLYESİ KURULUYOR

Milli Teknoloji Hamlesi’nin” itici gücünü oluşturmak ve teknoloji üretme yetkinliği yüksek genç bireyler yetiştirmek için hayata geçirilen Deneyap Teknoloji Atölyesi Kütahya’da kuruluyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, gençlere bu fırsatı değerlendirmeleri, başvurularını son güne bırakmamaları çağrısında bulundu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 27 ilde 36 yeni Deneyap Teknoloji Atölyesi kurulacağını duyurdu. Öğrencilere 11 başlıkta 36 ay ücretsiz eğitim imkanı sağlayan Deneyap Teknoloji Atölyelerinin kurulacağı iller arasından Kütahya’da var.

ATO Congresium’da düzenlenen Verimlilik Teknoloji Fuarı’nın açılışına katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VarankTeknoloji Atölyeleri’ne ilişkin açıklamalarda bulundu.

Burs ve araştırmacı programlarıyla, TEKNOFEST gibi organizasyonlarla, Deneyap Türkiye gibi projeleriyle her yaştan insana yatırım yapıldığına dikkat çeken Varank, “Bu noktada huzurlarınızda bir müjdeyi vermek istiyorum. Biliyorsunuz 2023 hedeflerimizden biri de 81 ilin tamamında 100 Deneyap Teknoloji Atölyesi kurmaktı. 4. sınıftan 9. sınıfa kadar olan öğrencilerimize 3 yıl boyunca ücretsiz teknoloji eğitimleri verdiğimiz bu atölyeleri şimdiye kadar 30 ilimizde hizmete aldık” dedi.

SON BAŞVURU 4 TEMMUZ

Türkiye’nin teknolojik gelişimini ivmelendirmek amacıyla 30 ilde Deneyap Teknoloji Atölyeleri kurulduğunu hatırlatan Varank, “Şimdi ise 27 ilimizde 36 yeni Deneyap Teknoloji Atölyesi daha kuruyoruz. Ekim ayında başlayacak eğitimlere katılacak öğrencilerimiz, yazılı ve uygulamalı iki aşamalı bir sınavla belirlenecek. İlk aşama olan yazılı sınav başvuruları başladı. Başvurular 4 Temmuz’a kadar devam edecek. Ben tüm gençlerimize ve ailelerine bu fırsatı değerlendirmeleri, başvurularını son güne bırakmadan yapmaları çağrısında bulunuyorum.” İfadelerini kullandı.

36 AY ÜCRETSİZ EĞİTİM İMKANI

Bakan Varank’ın açıklamasına göre atölye kurulacak 27 il Kütahya, Ankara, Aksaray, Aydın, Balıkesir, Batman, Bingöl, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzincan, Giresun, Hatay, İstanbul, Karaman, Kars, Kayseri, Kırıkkale, Kilis, Kocaeli, Mardin, Mersin, Ordu, Sivas, Şırnak, Tekirdağ ve Van oldu. Deneyap Teknoloji Atölyeleri’nde iki farklı yaş grubundaki öğrencilerin girişimcilik, farklı düşünme, eleştirel düşünme, karmaşık problemleri çözme, etkili iletişim ve takım çalışması gibi becerileri kazanmaları amaçlanıyor. Ortaokul ve liseye başlangıç çağındaki gençlere Tasarım ve Üretim, Robotik ve Kodlama, Elektronik Programlama ve Nesnelerin İnterneti, Nanoteknoloji ve Malzeme Bilimi, Havacılık ve Uzay Teknolojileri gibi toplam 11 başlıkta 36 ay süreli ücretsiz eğitimler veriliyor. 3 yıllık bu süreçte gençlerin temel teknoloji yetkinlikleri, özel ilgi alanları ve proje üretme kabiliyetleri konusunda gelişme göstermeleri bekleniyor.

Ortaokul seviyesi için 4 ve 5. sınıflar, lise seviyesi için de 8, 9 ve lise hazırlık sınıfları başvuru yapabilecek. Başvuruların 4 Temmuz’da tamamlanmasının ardından 2-23 Ağustos tarihleri arasında sınavlar gerçekleştirilecek. Konuya ilgi duyan gençler, www.deneyap.turkiye.org adresinden ayrıntılı bilgiye ulaşabilecek.

Temel amacı Türkiye’nin kalkınması için olmazsa olmaz görülen“Milli Teknoloji Hamlesi’nin” itici gücünü oluşturmak ve teknoloji üretme yetkinliği yüksek genç bireyler yetiştirmek olan Deneyap Teknoloji Atölyesi’nin Kütahya’da da kurulacağına dair bir açıklama da Zafer Kalkınma Ajansı’ndan geldi. Açıklamada iki aşamada uygulanacakyazılı sınavların 2 Ağustos-23 Ağustos tarihlerinde yapılacağı belirtildi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir