İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

HEM YAKIN HEM DE UCUZ

Kütahya’nın tekstil piyasasının kalbi olan Denizli ve Bursa’nın arasında bulunduğuna dikkat çeken Kütahya Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Üyesi ve Ölçerler Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Ölçer, İstanbul’a bu kadar yakın ve bu kadar ucuza arsa bulmanın bir avantaj olduğunu da belirtti

Kütahya Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Üyesi ve Ölçerler Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Ölçer, 2005 yılında üretime açtığı fabrikayı neden Kütahya’da açtığını açıkladı.  Yeni yatırımcılarında Kütahya’yı tercih etmesi için yol gösterecek olan açıklamalarda avantajlar dile getirildi.

İSTANBUL’A ÇOK YAKIN

Kütahya OSB’de 30 dönümlük 25 bin metre kapalı alanda yüzde 100 pamuktan kumaş üretimi yaptıklarını ifade eden Süleyman Ölçer, tekstil sektöründe makinelerden biri arıza yaptığında tamirinin kolay olmadığını belirtti. Bu yüzden lokasyonun çok önemli olduğunu belirten Ölçer “Tamiri yapacak firmaya telefon açtığımızda Bursa’dayım Denizli’ye geçeceğim diyor. Bizim böyle bir arızamız var geçerken bana uğra diyorum. Bu kadar kolay. Ayrıca Kütahya İstanbul’a yakın ve yatırım arsa parası olarak en ucuz yerlerden birisi. Yeni yapılan yollarla da 2 saat 54 dakikaya 3 saatte İstanbul’dan Kütahya’ya gitmek mümkün” dedi.

 ‘BÜYÜYECEĞİZ’

Ölçer, pandemi sebebiyle erteledikleri yatırım kararını pandemi biter bitmez hayata geçireceklerini söyledi. Pandemiden önce nasıl mal yetiştireceğiz diye düşünürken birden verilen siparişlerin iptal olduğunu ifade eden Ölçer, “Tabii okullar olmadı masa başı ofis çalışanı evden çalıştı. Müşteriler de haklı. Ancak şu anda talepler artıyor. Ayda 200 bin gömleklik 400 bin metre kumaş üretiyoruz. Yılda 2,5- 3 milyon Dolar ihracat yapıyoruz. Aslında üretimimizin yüzde 65- yüzde 70’i ile de ihracat altyapısını oluşturuyoruz. Bizim gömlek ihracatımızım ve dikişimiz olmadığı için malını Türkiye’de yapan ancak ihracata katılan markalarla çalışıyoruz” dedi. Ölçer, Çevre hassasiyetiyle üretim yaptıklarını ve Kütahya’da çok sıkı kontroller olduğunu da dile getirdi. Şuanda 300’e yakın istihdamlarının olduğunu, Kütahya OSB’de ise 10 çalışan olduğunu ifade ederek “Kütahya’nın çevresi olduğu gibi raylı hatlar ile çevrili. İstasyon ve OSB arası 300 metre ve yıllık çıkış 8 Milyon Ton. Lojistikte elimiz güçlensin diye TCDD ile protokol yaptık. Bize lojistik merkez yapın dedik. Fakat hala bir ses yok” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir