İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ORMANLAR EMİN ELLERDE

Orman kahramanlarının yangın sezonu boyunca görev başında olduğunu belirten Bölge Müdürü Hasan Keskin, 248 personelin katılımıyla gerçekleştirilen teorik eğitimler ve tatbikatların olmazsa olmazları olduğunu vurguladı. Orman yangınlarının yüzde 94’ünün insan kaynaklı olduğuna da değinen Keskin, vatandaşları daha duyarlı olmaya davet etti.

Kütahya Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı Orman İşletme Müdürlüklerinde Yangın Müdahale Ekiplerinde görevli işçi personel ile Kule Görevlisi, Santral Görevlisi ve İş Makinası Operatörü olarak görev yapan personele yönelik İşbaşı ve Bilgi Yenileme Eğitimleri yapıldı.

Eğitimlerde orman yangınları temel bilgileri, yangınlara müdahale teknikleri, kullanılan ekipman, el aletleri, iş makinaları, pompa kullanımı, genel iş güvenliği, haberleşme, yangın organizasyonu konularında verilen teorik eğitim verildi. Araçlarda malzeme kontrolleri yapıldı. Teorik eğitimlerin ardından 248 personelin katılımı ile tatbikatlar yapıldı; uygulamada karşılaşılacak sorunlar değerlendirildi.

EĞİTİM OLMAZSA OLMAZIMIZ

Orman kahramanlarının yangın sezonu ile birlikte iş başında olduğunu belirten Bölge Müdürü Hasan Keskin, tüm Orman İşletme Müdürlüklerimizdeki personelimize verdiğimiz eğitimler ile aslında bilgilerimizi tazeliyor ve orman yangınlarına ne kadar hızlı müdahale edebileceğimizin uygulamasını yapıyoruz. Eğitim bizler için önemli, ormanlarımız koruma noktasında olmazsa olmazımız. 

YANGINLARIN YÜZDE 94’Ü

İNSAN KAYNAKLI

Orman yangınlarının doğal dengenin bozulmasına, ormanda yaşayan canlı türlerinin ve doğal yaşam ortamlarının yok olmasına ve topraktaki organik maddelerin yitirilmesine sebep olduğunu vurgulayan Keskin, “Yangınlar geleceğimize bırakacağımız en güzel mirasın elimizden kayıp gitmesine neden olan bir olay. Ve bilmekteyiz ki; orman yangınlarının yüzde 94’ü insanlardan kaynaklanıyor. Buna karşı, bu yangınların sadece yüzde 6’ı doğal afetlerden dolayı çıkıyor. Bizim bu noktada vatandaşlarımızdan tek isteğimiz, biraz daha dikkat ve duyarlılık.İhmal ve dikkatsizlik; ormanlarımız için çok kötü sonuçlar doğurabilir” şeklinde konuştu.

Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü koordinasyonunda düzenlenen eğitimler;  Orman Yangınları İle Mücadele Şube Müdürü A.Yavuz Helvacı, OYM Şube Mühendisleri A.BaşarKavcin ve Sinem Aşçı, Makine ve İkmal Şube Müdürlüğü Mühendisleri Gökhan Sezgin ve Tuğrul Çiçek tarafından verildi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir