İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

‘TOPRAKLARINDA MADEN İŞLETMESİ İSTEMEYEN KÖYLÜNÜN YANINDAYIZ’

Doğuluşah Köyü’nde açılacak feldispat maden işletmesinin çevre köyleri de etkileyeceğini belirten Zeliha Aksaz Şahbaz, köy meralarını tahrip edecek maden işletmesini istemeyen köy halkının yanında olduklarını belirtti. Aksaz Şahbaz, bölgedeasırlık meşe ve çam ağaçlar bulunduğuna da dikkat çekti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kütahya İl Başkanı Dr. Zeliha Aksaz Şahbaz, Kütahya Merkez’e bağlı Doğuluşah Köyü’nde kurulma ihtimali olan Feldispat maden işletmesinin bölgede olumsuz sonuçlar doğuracağı yönünde açıklamalarda bulundu.

Kütahya Merkez’e bağlı Doğuluşah Köyünde Feldispat maden işletmesi açılmak istendiğini ifade eden Zeliha Aksaz Şahbaz, “Doğuluşah köyü zengin doğal orman ve tarihi dokusuyla 1. Derece Arkeolojik SİT Alanı olan Frig Vadisi’nde bulunmaktadır. Görüşme ve incelemelerimiz sonucunda köyün merasını ve ormanlık araziyi kapsayacak şekilde 17 dekarlık bir alanda   ‘ÇED Gerekli Değildir’ raporu ile köylülere bilgilendirme yapılmadan 2018 yılında maden işletmesine ruhsat verildiği bilgisine ulaştık” dedi.

Yoğun bir şekilde turist çekebilecek potansiyele sahip olan Frig Vadisi’nde kurulması planlanan bu maden işletmesi bölgede çok olumsuz sonuçlar doğurabileceğini vurgulayan Zeliha Aksaz Şahbaz, Doğuluşah Köyü’nün, köy merasında ve gözü gibi korudukları ormanlık arazide kurulması planlanan maden işletmesini istemediğini belirtti.

EŞSİZ BİR DOĞA PARÇASI

Doğuluşah Köyü’nde yaptıkları maden sahasına inceleme gezisinde Köy Muhtarı Halil Dağcı ile bir araya gelen Zeliha Aksaz Şahbaz, köy halkının bu madeni istemediklerini, itiraz ettiklerini dile getirdi. Aksaz Şahbaz şu ifadeleri kullandı: “Köylülerimiz, ormanlık arazide ve köyün merasını da kapsayan ruhsat sahasında ağaç kesimi için işaretlemeler yapılması ve yol güzergâhının belirlenmesi esnasında yeni bilgi sahibi olduklarını ifade ettiler. Maden açılması planlanan alan, asırlık meşe ve çam ağaçlarından oluşan orman dokusu ile eşsiz bir doğa parçasıdır. Ayrıca bu alanda bir türbe de mevcuttur. Kutsal kabul edilen bu alanda köylülerimiz ağaçlardan bir dal bile kırmıyorlar. Asırlık ağaçlar şimdi kesilmek için gün sayıyor”

ÇEVRE ARAZİLERİ DE ETKİLER

Feldispat maden işletmesinin sadece Doğuluşah değil, çevrede yer alan İnli, Sökmen, Fındık, Sabuncupınar gibi köylerin arazilerini de etkileyeceğini açıklayan Aksaz Şahbaz, madenin açılmasının küçükbaş hayvancılık yapan köylülerin meralarını tahrip edeceğini de söyledi. Köyün yaşam alanının, ağaçların ve bitkilerin toz altında kalacağını savunan Aksaz Şahbaz, “Feldispat tozu silikozis hastalığına neden olarak toplum sağlığını da olumsuz etkileyecek, köylerle ve tarihi alanlarla çevrili bu bölge yaşanmaz hale gelecektir. Biz de Cumhuriyet Halk Partisi olarak haklı itirazlarını dile getiren halkımızın yanında, sürecin takipçisi olmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir