İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

AİZANOİ CNN TÜRK EKRANLARINDA ‘TÜM ANADOLU’YU GÖRMEK MÜMKÜN’

CNN Türk’de sunduğu Yeşil Doğa” programında Aizanoi Antik Kenti dolaşırken iki bin yıl öncesi ile iletişim kurmanın mümkün olduğunu dile getiren Güven İslamoğlu, izleyicilerine Anadolu’nun en iyi korunmuş Zeus Tapınağını gece de görmeyi tavsiye etti. İslamoğlu Aizanoi’de Anadolu’nun tamamından izler bulmanın mümkün olduğunu da vurguladı

CNN TÜRK ekranlarında yayınlanan “Yeşil Doğa” programı ile Doğanın sesine kulak veren Güven İslamoğlu, bu hafta Anadolu’nun etkileyici antik kenti Aizanoi’ninhikayesini anlattı.

Tarihin en önemli tapınaklarından ilk borsasına, sütunlu caddesinden sporla sanatın iç içe olduğu stadyum-tiyatro kompleksine, hamamları ve köprüleriyleAizanoi Antik Kenti’nin tanıtıldığı programda,Güven İslamoğlu Aizanoi’deki çalışmaları ekranlara taşıdı.

Kütahya’ya 50 km uzaklıktaki 2bin yıllık bir Roma şehri olan Aizanoi Antik Kenti’nin erken Bizans döneminde piskoposluk merkezi olduğunu belirten Güven İslamoğlu, tapınak düzlüğünün ortaçağda bir hisara dönüştürüldüğü, Selçuklu döneminde Çavdar tatarları tarafından üs olarak kullanılması sebebiyle Çavdarhisar adını aldığını vurguladı

BİR FRİGYALI BİR ROMALI

GİBİ HİSSEDİYORUM

Antik Kent’de Kütahya Valiliği tarafından Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’ne (DPÜ) teslim edilen kazı çalışmaları hakkında da bilgi alan İslamoğlu, “Bu zengin antik şehir 1824 yılında Avrupalı gezginler tarafında keşfedilmiş 1926 yılında ilk kazılar yapılmış hala da kazı çalışmaları devam ediyor. Burası katman katman en üst katman hali hazırdaki yerleşim yeri ve burası da bir kültür olduğu için kazı çalışmaları yerleşim yerine dokunulmadan yapılıyor sadece restore edilecek. Alt katmandaki kültür de yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Bittiğinde tüm katmanlar ortaya çıkmış ve buradaki tüm yaşam aydınlanmış olacak. Şu an gördüğümüz evler ve kazı çalışmalarını gördüğünüz ilk katman arasında 2bin yıl var. Şuanda kendimi bir Frigyalı bir Romalı gibi hissediyorum” dedi.

Aizanoi’de iki bin yıl öncesi ile iletişim kurmanın mümkün olduğunu dile getiren Güven İslamoğlu, “O insanların hayallerini hissedebiliyorsunuz. Burada Anadolu’nun tamamını görebiliyorsunuz. Motiflerde kartallar, aslanlar, zeytin motifleri var. Selçuklu ’da, Bizans’ta, Roma’da, Frigya’da kullanılmış kültürün karışımı burası. Buraya biraz okuyarak gelirseniz buradan çok daha keyif alırsınız” şeklinde konuştu.

‘GECE DE GÖRÜN’

Programın izleyicilerine Anadolu’nun en iyi korunmuş Zeus Tapınağını gece de görmeyi tavsiye eden  İslamoğlu Zafer Kalkınma Ajansı ve Kütahya Valiliği işbirliği ile restore edilen evleri ve anıt ağaçları inceledi.  “Burada her yer şehir her yer medeniyet” ifadelerini kullanan İslamoğlu, Her evin bahçesinde bir eser görmeniz mümkün olduğunu dile getirdi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir