İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İŞTE BU YÜZDEN BİRİNCİYİZ!


Kütahya’nın vaka sayılarında Türkiye’de birinci olmasının nedenleri ile ilgili konuşan vatandaşlar kamusal tedbirlerden ziyade bireysel tedbirlerin aksatıldığını ifade ettiler. Bazı vatandaşların yorumları şaşırtırken, bazıları ise ev gezmelerinin artışta en büyük neden olduğu vurguladılar
Bir önceki hafta 101,55 olan 100 bin nüfusa karşılık gelen haftalık toplam vaka sayısı 116.18’e yükseldi. Buna göre Kütahya, Türkiye’de nüfusa oranla en yüksek vakanın görüldüğü birinci il oldu. İl genelinde son bir haftada koronavirüse yakalanan hasta sayısı ise 66’ya yükselmiş oldu. Bugüne kadar vaka sayıları ile ilgili yetkililerden birçok açıklama yapılırken, GAZETE KIRKÜÇ bu kez vatandaşın düşüncelerini sordu. İşte vatandaşın gözünde vaka sayılarında zirvede olmanın sebepleri…
NEDENİ AKRABA VE
KOMŞU GEZMELERİ
Tedbirlerde aksaklık olmadığını belirten Ayhan Özyaşar “Tedbirleri aksatan insanlar, vatandaşlar bu kadar rahatlamışken kamusal tedbirlerin bir sonuç vermemesi çok normal. Bence tedbirler yerinde kontroller çok sık yapılıyor” dedi. Vaka sayılarında zirvede olmamızın sebebini akraba ve komşu gezmeleri olarak gösteren Yunus Bal, “Dışarda herkes uyuyor evlerin içi daha riskli kimse söylenenlere uymuyor” dedi. Virüse çok fazla inanmadığını belirten Hakan Ayyıldız ise, “Virüs işi büyütülüyor bence. Nasıl Kütahya birinci sıradayken nasıl tatil bölgeleri artmaz? Neden önce Edirne’de vaka sayıları azaldı beni bu düşündürüyor. Aşıyı da mecburen oldum. Ben tedbirlere genel anlamda inanmıyorum. Korku politikası uygulanıyor” ifadelerine yer verdi.
‘KAFEDE ZATEN ÇIKARACAĞIM’
Yasin Rezayi’de kısıtlamaların herkes için olması gerektiğini belirtti. Karantina günlerinde ailesinden kimsenin dışarıya çıkmadığını ancak kendisinin işine gittiğini söyleyen Rezayi; “Eğer kapsaydım onlara bulaşacaktı. Yasakta hiç kimse çıkmamalıydı. Ama olmadı bu yüzden birinciyiz” şeklinde konuştu. “Ben maske takmıyorum. Çünkü zaten kafeye gidiyorum o zaman çıkaracağım. Kafeler sokağında kimse maske takmıyor, bence takmaması da çok normal” ifadelerini kullanan Esra Demir, Kütahya’da da bu yüzden vaka sayılarının düşmediğini savundu.
NASIL DAHA FAZLA OLABİLİR?
Tedbirlerde hiçbir eksiklik olmadığının altını çizen Seda Yılmaz ise şu ifadeleri kullandı: “Çok bunaldık. Yani Kütahya’da da herhâlde dur diyemiyor kimse insanlara. Gerçi ben Antalya’ya gittim birkaç gün önce kimse maske takmıyor. Burada maske takılmasına rağmen nasıl daha fazla olabilir bilmiyorum. İnsanları çok sıktılar birden açınca da böyle oldu. Ben şu belediyenin önünü görüyorum insan kaynıyor. Oraya kimse dur demiyor. Ama kafede insanlar üç kişi yan yana oturamıyor. Bence buna dur denilmeli”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir