İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

SÖZ VERİLEN BOR KARBÜR FABRİKASI HALA KURULMADI

Bor madeninin yüzde 70’ine ev sahipliği yapmasına rağmen bor ürünlerinin başka şehirlerde üretilmesinin kabul edilmez olduğunu belirten Milletvekili Ali Fazıl Kasap, AK Parti iktidarının 2018 yılında Kütahya’ya söz verilen Bor Karbür Tesisinin halde hala kurdurulamadığına dikkat çekti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kütahya Milletvekili Dr. Ali Fazıl Kasap’ın bor madeninden elde edilen Borel, Boron, Bortam gibi ürünlerin Kütahya’da üretilmesi ve 2018 yılında Kütahya’ya söz verilen Bor Karbür tesisinin ne zaman faaliyete geçeceği ile ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına verdiği soru önergesine cevap geldi.

ESKİŞEHİR’DE ÜRETİLİYOR

Enerji Bakanlığı, tesislerin yer seçiminin hammadde kaynaklarının konumu, lojistik merkezlerine yakınlığı, enerji kaynaklarına ulaşım olanakları ve işgücü kaynaklarına göre belirlendiğini vurgulayarak bu ürünlerin Eskişehir ilinde ve mevcut altyapıya sahip olan yerlerde üretildiğini belirtti. Bor Karbür tesisi içinde hammadde ve enerji kaynaklarının yeri, lojistik merkezlerine yakınlığı gibi kriterlerin göz önünde bulundurularak Bor Karbür Üretim Tesisinin Balıkesir’de kurulmasına karar verildiğini ifade eden Enerji Bakanlığı, ilerleyen dönemde bor karbür talebindeki artışa bağlı olarak ilave tesis planlamasının yapılabileceğini söyledi.

Kütahya’nın bor madeninin yüzde 70’ine ev sahipliği yaptığını hatırlatan Ali Fazıl Kasap, hem hammadde açısından hem lojistik merkezlerine yakınlığı açısından Kütahya’nın binlerce işsizi olduğu dadüşünüldüğünde işgücü olanaklarının mevcut olması açısından tüm şartları karşılamasına rağmen bu haktan yararlanamamasının kabul edilemez olduğunu belirtti.

BOR’UN CEFASINI ÇEKİYORUZ

AK Parti iktidarının Bor Karbür Tesisini 2018 yılında Kütahya’ya söz verdiği halde hala kurduramadığına dikkat çeken Ali Fazıl Kasap, “Bor ürününden elde edilen solüsyonlarda Eskişehir’de üretiliyor. Bor Karbür Tesisi de Balıkesir’e kuruldu. Bor Madeninin cefasını biz çekiyoruz ama bir üretim tesisini bile Kütahya’ya çok görüyorlar. Bor ürününden elde edilen ürünler gibi tüm şartları taşımasına ve verilen sözlere rağmen Enerji Bakanlığı soru önergemize verdiği yanıtta, Kütahya’ya ilerleyen süreçte Bor Karbür Fabrikası öngörmediğini söyledi. Ak parti iktidarının bu zamana kadar Kütahya’ya söz verdiği tüm vaatler havada kaldı.” Şeklinde konuştu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir