İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TÜRKİYE’DE BİR İLK

Verimli tarım arazilerinin ve kaynaklarının giderek azalmaya başlaması nedeniyle topraksız tarımda cocopeat’e alternatif olacağı öngörülen Türkiye’nin ilk yerli ve milli kil bazlı bilyeleri DPÜ’de geliştirildi. Kütahya’da bir ilkin daha başarıldığını ifade eden vali Ali Çelik, ülke ekonomisine katkı sağlayacak buluşu destekleyeceklerini belirtti

Dumlupınar Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü öğretim üyeleri tarafından üretilen Türkiye’nin ilk yerli ve milli kil bazlı bilyelerinin deneysel çalışmaları başarıyla sonuçlandı.

Türkiye’de bir ilki başaran DPÜ Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü öğretim üyeleri Prof. Dr. Veli Uz, Prof. Dr. Ali İssi ile Ziraat Mühendisi Atilla Yılmaz’ı makamında kabul eden Vali Ali Çelik, deneysel çalışmaları başarıyla sonuçlanan ürünleri inceledi.

VALİLİK DESTEĞE HAZIR

Kütahya’nın bir ilki daha başarmasından büyük memnuniyet duyduğunu ifade eden vali Ali Çelik, yerli ve milli imkânlarla üretilen ürünün ilerleyen süreçte başta Kütahya olmak üzere ülke ekonomisine sağlayacağı katkıya da değindi. Vali Çelik, başarının sürdürülebilirliği için imkânlardâhilinde gereken desteği vereceğini söyledi.

Ürün hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Veli Uz, “Bilindiği üzere ülkemizde ve dünyada verimli tarım arazilerinin ve kaynaklarının giderek azalmaya başlaması nedeniyle topraksız tarıma duyulan ilgi her geçen gün artmaktadır.  Bu kapsamda kil bazlı bilyelerin ülkemizdeki seralarda kullanılan cocopeat’e alternatif olacağı öngörülüyor. Mevcut ürünün başta Kütahya olmak üzere ülkemize kazandırılması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir