İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

YENİ KÖYE ESKİ ÂDET: MÜZİK TERAPİ

Modern tıpta ilaç dışı yöntemlerin kazandığı öneme dikkat çeken Rektör Vural Kavuncu, köklü bir geçmişi olan müzik terapinin KSBÜ’yedahil edilmesi için akademik kadro açtıklarını vurguladı. Kavuncu,müzik terapininhem iyileştirme alt biriminde ders müfredatına alınmasını hem de uygulamaların başlamasını hedefledikleri belirtti

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) tarafından “Yeni Köye Eski Âdet! Müzik Terapi” konulu online konferans gerçekleşti. Konferansta, Uygulamalı Müzik Terapileri Derneği Başkanı Prof. Dr. Levent Öztürk, sağlık terapisinde müziğin önemini vurguladı.

Modern tıbbın hastalıkları tedavide ve önleyici yöntemlerde ilaç dışı uygulamalara büyük önem verdiğini ifade eden Rektör Vural Kavuncu, “Bunun için de sağlığın temel öğesi olan belki psikolojik sağlık, sosyal sağlık unsurlarının da tamamlayıcı olarak görüyoruz. Sağlığın bu kısmını görmemezlikten gelmek mümkün değil. Kaldı ki rehabilitasyon ve yaşlı sağlığını kendimize öncelik alanı olarak benimsemiş bir üniversite olarak, bu alanda işe doğru yönde nasıl başlayabiliriz diye bu webinarı düzenledik. Webinara katılan deneyimli hocalarımıza bize bu konuda yol göstermelerini ve öncelikle eğitimimize bunu hangi alanda tercih edeceğiz, koyacağız daha sonra uygulamaları alanlarda dünyadaki gelişmelerden bize örnekleri ne olur bunları konuşmak istiyoruz.” dedi.

AKADEMİK KADRO AÇTIK

Müzik terapi konusunda ilk adımların atıldığını belirten Rektör Kavuncu, “İlk olarak müzikle ilgili sertifikası olan, müzik terapisi konusunda Sağlık Bakanlığı sertifikalı bir öğretim elemanı üniversitemize dahil etmek için bir akademik kadro açtık. Burada amacımız hem rehabilitasyon alt biriminde bununla ilgili bir ders müfredatı koymak hem de uygulama noktasında bir yerde başlamaktır. Bugün webinarda vereceğiniz katkıları çok önemli buluyorum.” İfadelerini kullandı.

Müzikle terapihakkında açıklamalarda bulunan Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve aynı zamanda Uygulamalı Müzik Terapileri Derneği Başkanı Prof. Dr. Levent Öztürk, müzikle tedaviyi; bireysel hedefler için onaylanmış bir müzik terapi programını tamamlamış bir profesyonel tarafından müzik girişimlerinin klinik ve kanıta dayalı kullanımı olarak açıkladı.

Müzikle terapinintarihimizde köklü bir geçmişi olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Levent Öztürk, kullanılan yöntemler hakkında bilgi verdi. Öztürk ve konferansa katılan öğretim elemanları, müzikle terapi alanında bilimsel çalışmaların ve kadrolaşmanın önemini vurguladılar.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir