İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

120 KOÇ ÜRETİCİLERİNE TESLİM

2020 yılında Kütahya’ya ayrılan 130 milyon TL kaynağın 70 milyonuyla hayvancılığın desteklediğini ifade eden Vali Ali Çelik, 120 adet damızlık koçun teslim töreninde hayvancılığın önemine vurgu yaptı. AK Parti Milletvekili İshak Gazel ise gelen talepler doğrultusunda Aslanapa’da da 105 adet damızlık koç dağıtılacağını müjdeledi

Kütahya İl Özel İdaresi ile Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen “Hayvancılığı Geliştirme Projesi” kapsamında, Kütahya İl Özel İdaresi ile Tarım ve Orman Bakanlığı genel bütçesinden karşılanan, yüzde 75’i hibe edilen 120 adet damızlık koç Tavşanlı ve Domaniçli yetiştiricilere koç dağıtıldı.

Kıvırcık ve merinos ırkı damızlık koçların dağıtım töreni Tavşanlı Belediyesi Canlı Hayvan Pazarında yapıldı.

695 BİN KÜÇÜKBAŞ HAYVAN

Hayvancılığın, kalkınmanın en temel dinamiği olan tarımsal kalkınmanın bir ayağı olduğunu ifade eden Vali Ali Çelik, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2020 yılında Kütahya’ya 130 milyon TL kaynak ayrıldığını belirtti. Kütahya’da 218 bin büyükbaş hayvan, 695 bin küçükbaş hayvan olduğuna dikkat çeken Vali Çelik, “Tarım ve hayvancılığın desteklenmesi kapsamında, 2020 yılında milletvekillerimizin desteğiyle Kütahya’mıza 130 milyon TL kaynak ayrıldı, ayrılan kaynağın 70 milyonuyla hayvancılık desteklendi” diye konuştu.

İl Özel İdaresi ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen projenin hayvancılığın geliştirilmesi, et üreticiliği ve nitelikli hayvan barındırılmasındaki önemine de değinen Vali Çelik, “Milletvekillerimize, İl Genel Meclisimize ve emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Kütahya’nın özellikle küçükbaş hayvancılıkta önemli bir potansiyele sahip olduğunu belirten AK Parti Kütahya Milletvekili İshak Gazel, hayvancılıktaki potansiyelinin değerlendirilmesi için önemli çalışmalara imza atıldığını ifade etti. Gazel, “Bu potansiyelin daha da artırılması için Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla yapılan çalışmalara İl Özel İdaremiz de büyük katkı sunuyor. Sayın Valimiz başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

SIRADA ASLANAPA VAR

Gazel, gelen talepler doğrultusunda potansiyelinin değerlendirildiği Aslanapa’da da 105 adet damızlık koç dağıtılacağını söyledi.

İl Özel İdaresinin kırsaldaki altyapıyı büyük oranda tamamlamasıyla birlikte tarım ve turizme büyük pay ayrıldığına dikkat çeken İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, “Kaymakamlarımız, İl Genel Meclisi üyelerimiz ve vatandaşlarımızın ihtiyaçları, istekleri doğrultusunda hibe yapabileceğimiz alanlar için bütçe ayırıyoruz. Tarım için 6,5 milyon TL kaynak ayırdık. Makine-teçhizat alımından yem bitkileri üreticiliğine, hayvancılıktan seracılığa kadar birçok farklı alanda desteklerimizi sürdüreceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere, Valimize, milletvekillerimize, İl Genel Meclisi üyelerimize teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Özçalık, Kütahya’nın küçükbaş hayvancılığındaki potansiyelinin daha ileriye taşınması için uygulamaya konulan projede Anadolu Merinosu ırkına ağırlık verildiğini söyledi.

Törene; Kütahya Valisi Ali Çelik, AK Parti Kütahya Milletvekili İshak Gazel, Tavşanlı Kaymakamı Erdoğan Kanyılmaz, Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler, Kütahya İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Murat Koyak, Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Özçalık, Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Bahattin Atakan, İl Genel Meclisi üyeleri ile yetiştiriciler katıldı.

Proje kapsamında; Tavşanlı’da 74 yetiştiriciye; Domaniç ilçesinde de 40 yetiştiriciye damızlık koç teslimi yapıldı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir