İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

KURBANLIKLAR EL YAKIYOR


Kurban Bayramı yaklaşırken besiciler hazırlıklarını hızlandırdı. Kurbanlığını erkenden almak isteyen vatandaşlar ise çiftçiliklerin yolunu tuttu. Fiyatların geçtiğimiz yıla oranla bir hayli yükseldiği öğrenilirken, Kütahya Belediyesi Canlı hayvan pazarının 13 Temmuz’da kapılarını açacağını açıklandı

Kurban Bayramına yaklaşırken kurban satış yerleri de yavaş yavaş kurulmaya başladı. Kütahya Belediye Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada 2021 Yılı Kurban Pazarı 13 Temmuz Salı günü Belediyeye ait Canlı Hayvan Pazarı’nda açılacağı duyuruldu. Kütahya Belediyesi Canlı hayvan pazarından yapılacak küçükbaş kapalı ve açık hayvan padokları için kuraya katılma işlemleri dün başladı. Kuraya katılmak isteyen üreticiler için başvurular 1 Temmuz Perşembe günü mesai bitiminde sona erecek. Açıklamada ayrıca kuraya katılmak isteyen hayvan sahipleri kimlikleri ile birlikte güncel küçükbaş hayvan işletme belgeleri ya da hayvan varlığı listeleri ile birlikte şahsen başvuru yapmaları gerektiğinin altı çizildi.
KURA ÇEKİMİ 2 TEMMUZ’DA
Açıklamada, “Küçükbaş hayvanlar padokları için kura çekimi 2 Temmuz Cuma günü 9.00’da; büyükbaş ve küçükbaş hayvan padoklarının satışı 5 Temmuz Pazartesi gününden itibaren Kütahya belediyesi Canlı Hayvan Pazarında yapılacaktır” ifadelerine yer verildi. Besiciler hayvanlarını satmaya hazırlanırken; kurbanını erkenden almak isteyenler ise çiftliklerin yolunu tutuyor. Küçükbaş kurbanlıkların bin 500 ile 2 bin lira arasında satışa sunulması beklenirken, büyükbaş hayvanlarda ise kilo başı hesabı yapılacak. 1 Temmuz’da koronavirüs tedbirleri neredeyse tamamen kaldırılacak olsa da; pandemiyi tamamen hayatımızdan çıkarmakta mümkün değil. Diyanet İşleri Başkanlığı bu kapsamda “Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ” hazırladı.
PAZARLIKLARDA EL
SIKIŞMAYA İZİN YOK
Tebliğe göre, kesim yerlerinde yoğunluk oluşmaması için randevu sistemi uygulanacak. Kurban satış yerleri İstanbul’da bayramdan 15 gün, diğer illerde ise 1 ay önce hazır hale getirilecek. Bu tarihten önce kurbanlık hayvan girişine izin verilmeyecek. Pazarlıkta tokalaşma bu bayram da yapılmayacak Satış yerlerine girişte ateş ölçülecek. 38 dereceden yüksek ateşi olanlar içeri alınmayacak. Hayvan satış yerlerinde ulaşılabilir noktalarda, el yıkamak için lavabolar oluşturulacak. Buna göre, park, bahçe ve meydanlarda kesim yapanlara bin lira, kurallara uymayan tesislere 96 bin 561 lira, konutlarda kurallara uymayanlara 2 bin 399 lira ve hayvanlara eziyet edenlere bin 33 lira ceza yazılacak.Bayram öncesinde geçtiğimiz bayramlarda yaşanan mağduriyetlerin yaşanmaması adına sahte para ve kurbanlık dolandırıcılığına karşı dikkatli davranmak gerekiyor. Sahte online bağış sitelerine karşıda yetkililer uyarıyor. Fiyatların ise geçtiğimiz yıla oranla bir hayli yükseldiği belirtiliyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir