İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

DELTA VARYANTI 26 İLDE GÖRÜLDÜ


Koronavirüsün son mutasyonu delta varyantı 26 ilde görüldü. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Delta varyantının da en büyük koruyuculuğu yine aşının oluşturduğunu ifade ederken; varyant virüsün Kütahya’da da görüldüğü gelen bilgiler arasında yer aldı
Normalleşme adımlarının üçüncü etabında bugün birçok kısıtlama kalkarken koronavirüsün delta varyantı ise tüm Türkiye’de yayılmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta delta varyantının 16 ilde 134 vakada görüldüğünü açıklayan Sağlık Bakanı Koca, geçtiğimiz gün İstanbul başta olmak üzere 26 ilde görülen delta varyantı sayının 224’e çıktığını açıkladı. Bakan Koca varyantın görüldüğü yeni illerin isimlerini açıklamazken Kütahya’da da virüsün delta varyantının görüldüğü gelen bilgiler arasında yer aldı. Delta varyantının il dışından gelen bir işçide görüldüğü iddia ediliyor.
YÜZDE 70’E ULAŞMALI
Delta varyantının da en büyük koruyuculuğunu yine aşının oluşturduğunu ifade eden Bakan Koca, “Aşıların deltaya etkisini de biliyoruz. O nedenle Türkiye’de daha yoğun deltanın olmadığını görüyoruz. Ne kadar erken dönemde vatandaşlarımızı aşılayabilirsek o kadar deltanın yaygınlığını azaltmış ve pandemiyi ülkemizden çıkarmış oluruz. O derece aşı son derece önemli. Onun için bayrama kadar 18 yaş üstünde en az bir doz aşı olma oranının yüzde 70 olmasını önemsiyoruz. DSÖ’den yapılan açıklamada Delta varyantı mutasyonlar içinde en uygun, en hızlı ve en güçlü olanı olarak tanımlanıyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir