İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

DORUK YENİ BAŞARILARA UĞURLANDI

Üç boyutlu yazıcılar ile ürettiğin kodlamaları da kendisinin yaptığı dronelar ile başarıdan başarıya koşan 11 yaşındaki Doruk Cengiz,  2021 TEKNOFEST yolcusu. Türkiye Drone Şampiyonasına katılacak Cengiz, yaptığı dronelara güvendiğini belirtti. DPÜ Rektörü Kazım Uysal, Kütahya’nın Doruk’la iftihar ettiğini ve genç girişimcinin geleceğinde başarılar olduğunu ifade etti.

Kütahya Tasarım Teknokent Ön Kuluçka Merkezi’nin 11 yaşındaki genç girişimcisi Doruk Cengiz, 2021 TEKNOFEST Türkiye Drone Şampiyonasına katılacak.

Kütahya Teknokent Yönetici A.Ş. tarafından Elazığ’da düzenlenecek şampiyonaya katılacak Doruk Cengiz için uğurlama töreni düzenlendi.

Teknokent Toplantı Salonu’nda düzenlenen törene RektörProf. Dr. Kâzım Uysal, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Göçmez, Kütahya Gençlik ve Spor İl Müdürü Feyzullah Gayret, Kütahya Tasarım Teknokent Yönetici A.Ş. Genel Müdürü Prof. Dr. Ersan Öz ve genç girişimci Doruk’un babası Dr. Halim Cengiz katıldı.

KENDİNE GÜVENİ TAM

Yaptığı dronelara güveninin tam olduğunu vurgulayan Teknokent Ön Kuluçka Merkezi’nin üyesi Doruk Cengiz, Eylül ayında Elazığ’da yapılacak TEKNOFEST öncesi Türkiye Drone Şampiyonası için kendisini iyi hissettiğini de vurguladı. Cengiz, “Şampiyonaya seçildim. Önümde üç tane eleme yarışı var. İlki Elazığ’da. Onlara katılacağım” dedi.

Genç girişimciyi tebrik eden Rektör Prof. Dr. Kâzım Uysal, “Doruk Kütahyamızın iftihar ettiği, henüz 11 yaşında olan bir kardeşimiz. Kendisi, drone teknolojisi sahasında, yazılım ve parça imalatı konusunda çok iyi bir noktada. Şu anda hem üç boyutlu yazıcılarla drone parçalarını üretiyor hem de kodlamasını yapıyor. Kütahyamızı ve üniversitemizi temsilen TEKNOFEST yarışlarına katılacak. Kendisini tebrik ediyoruz. Biz gençlerimizi bilime, teknolojiye yönlendirmek istiyoruz. Biz Doruk’tan milletimiz adına çok daha büyük başarılar bekliyoruz. Doruk istikbal vadeden bir gencimiz. Doruk’a TEKNOFEST yarışlarında başarılar diliyoruz. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi olarak da her zaman Doruk’un yanında ve beraberinde olacağız” ifadelerini kullandı.

HAZİNENİN FARKINA

TANIŞTIĞIMIZDA VARDIK

Kendisine ait 8 droneu bulunan Doruk’un yakın zamanda yapılan yarışlarda 129 kişi arasından sıyrılarak 7. Olduğunu belirten Kütahya Tasarım Teknokent Yönetici A.Ş. Genel Müdürü Prof. Dr. Ersan Öz, “Biz Doruk ile ilk tanıştığımız anda hazinenin farkına vardık. Ailesi bilinçli ve Doruk’ta bu bilinçli ailede yetişmiş ve 9 yaşında bu faaliyetlere başlamış. Gerek yurt içinden gerek yurt dışından malzeme temin ederek bu faaliyetlerine devam etmiş. Ön kuluçka merkezimizin üyesi olan Biz kendisinin dereceye girmesinin haricinde drone milli takımına da seçileceğine inanıyoruz. Doruk hem teknokentimiz, hem üniversitemiz hem de Kütahyamız için bir değer. Biz buna inanıyoruz. Doruk’u yetiştiren ailesine teşekkür ediyoruz. “şeklinde konuştu.

BAŞARILAR DORUK

Doruk Cengiz’e şampiyonada başarı dileyen Kütahya Gençlik ve Spor İl Müdürü Feyzullah Gayret, “Hem kendisine hem de ülkemize ciddi katkılar sağlayacağını düşünüyorum. Hem Doruk’u, hem ailesini hem de destek veren üniversitemize teşekkür ediyorum. Doruk’un daha büyük başarılara imza atacağına inanıyorum. Gençlik Spor İl Müdürlüğü olarak üniversitemiz ile ciddi iş birlikleri yapıyoruz ve bunu da sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

Toplantının ardından Doruk Cengiz, sınırsız hareket kabiliyetine sahip, 250 km hız ile 3 saniyede yerden 300 metre yüksekliğe çıkabilen ve 8 km menzilli drone ile kısa bir gösteri uçuşu yaptı. Rektör Uysal de bu gösteriyi drone’un üstündeki kameraya bağlanan gözlük ile deneyimledi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir