İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ESNAF VE SANATKÂRLAR KREDİ VE KEFALET KOOPERATİFİNDE ERDOĞAN GÜVEN TAZELEDİ ESNAF ONUN O DA ESNAFIN YANINDA

Salgın sürecinde esnafa büyük bir destek veren Kütahya Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Olağan Genel Kurulu’nda mevcut Başkan Enver Erdoğan yeniden başkanlığa seçildi. 20. yılını geride bırakarak Esnaf ve Sanatkârın ağabeyi olan Erdoğan, kongrede bir müjde daha açıklayarak gecikme faizlerinin yarı yarıya düşürüldüğünü belirtti

Kütahya Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Olağan Genel Kurulu Vizyon Düğün Salonu’nda yapıldı. Tek listeyle seçime gidilen Genel Kurul’da Kütahya Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin mevcut Başkanı Enver Erdoğan güven tazeledi.

Genel Kurul’a oda başkanları, esnaf kefalet başkanları, esnaf ve sanatkârlar katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla başlayan Genel Kurul, kooperatifin 2018,2019,2020 yıllarına ait Yönetim Kurulu, Çalışma Denetim Kurulu, hesap raporları okundu ve oylandı. Yönetim ve Denetim kurulları ibra edildi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Genel Başkan Vekili Bahri Şarlı, kongreye yolladığı mesajında, “Esnafın bir buçuk yıldır yaşadığı olumsuzluklar, kısıtlamaların kaldırılması dükkânlarımızın açılmasıyla yavaş yavaş ortadan kalkacaktır. Kaybettiğimiz canlara Allahtan rahmet diliyorum. Pandemi sürecinde esnaf ve sanatkârların ne kadar önemli olduğu görüldü. Kongreniz hayırlı uğurlu olsun”dedi.

ESNAF BİR DAHA KEPENK KAPATMASIN

Pandemi sürecinde zor durumda kalan esnafların tüm Türkiye’de krediye ulaşmakta sorun yaşarken Kütahya’nın ilçe ve merkezlerinde böyle bir problemin hiç yaşanmadığını vurgulayan Kütahya Esnaf ve Sanatkârları Odası Birliği Başkanı İbrahim Yiğit, “Ben buradan bölge birliği başkanımıza tüm gayretleri için özellikle Kütahya esnafın ve esnaf teşkilatlarına olan sevgisini de bildiğimizden dolayı Enver Erdoğan’a ilçe esnaf kefalet kredi kooperatif başkanlarımıza tüm çalışanlarına çok teşekkür ediyorum. Bizim böyle bir sıkıntıdan kurtardıkları için” dedi. Pandemi sürecinde esnafın ilk kez kepenk kapattığını ve uzun süre zor günler yaşadığını belirten Yiğit, esnaf kapılarının bir kere daha kapanmaması için katılımcılara biraz daha sabırlı olmaya çağırdı. Yiğit, maske mesafe ve hijyen uyarısı da yaptı.

Gümrük Ticaret İl Müdürlüğü’nden izin alınarak gecikme faizlerinin yarı yarıya düşürüldüğünü müjdeleyen Kütahya Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Enver Erdoğan, “Ödenmediği takdirde gecikme faizi yüzde 40 çalışıyordu yüzde20’ye düşürdü. Menfaatimize olan bir madde” dedi. 29 Nisan tarihinde takipteki alacakların yeniden yapılandırılması kararı çıktığını hatırlatan Erdoğan, “Borç yapılandırmaya 84 kişi müracaat etti. Biliyorsunuz yapılandırma başvuruları 1 Temmuz’a kadar sürüyor. 31 Temmuz’a kadar müracaat eden ortaklarımız nakit yatırdığı zaman hiç faiz ödemiyor. 18 ayda ödeyeyim derse yüzde 10 faizle gereken yardımı yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

KONUŞMASI ALKIŞLARLA KESİLDİ

İcrayla satılan taşınmalar hakkında da konuşan Erdoğan’ın konuşması sık sık alkışlarla kesildi.  “Allah göstermesin bazen ortaklarımız böyle şeyler yaşıyor. Biz kooperatif olarak devreye girmediğimiz zaman bazen yarı fiyatından da aşağıya gidiyor. Biz kooperatif olarak giriyoruz. Ortağımız aldığımız malı şayet 6 ay içinde öderse hiç faizsiz geri iade ediyoruz. Bununla ilgili asgari 10bin TL azami 1 milyona kadar sizden yetki istiyoruz. İcrayla 3 yıl içinde 12 tane gayrimenkul eline geçti kooperatifimizin şu anda tapular bizim üzerimizde bunlarla ilgili gerekli işlemler tespit yapıldı. Tabii belli fiyatlarlar aşağı inemiyoruz. Ama ortağımız durumunu düzeltir ben yerimi almak istiyorum derse. Kolaylık sağlıyoruz. Burada isim açıklarsak Allah korusun bizim de başımıza gelir. 2 si vefat etti. 12 ortağımız için yetki istiyoruz” ifadelerini kullandı.

ESNAF SARAYI YAPILACAK

Kooperatif hizmet binasının üst katını satın alarak Esnaf Sarayı inşa etmeyi planladıklarını vurguyalan Erdoğan, “İnanın 600bin TL’lik yeri 340 bin TL ‘ye anlaşmayı yaptık bölge birliğimizden de izin aldık. üst katını da almak için yetki istiyoruz sizden. Eğer orayı da alırsak orada METEM Tesisimiz var güzel bir Esnaf Sarayı yapmak istiyoruz.” Dedi Maliye kaydını ya da esnaf sicilini kapatmış yaklaşık 407 tane ortağın olduğunu ifade eden Erdoğan, bakanlığın emriyle kooperatiften çıkarmaları gerektiğini de vurguladı.

Tek listeyle gidilen kongrede mevcut Başkan Enver Erdoğan yeniden başkanlığa seçilirken; yönetim kurulu asil üyeleri Nihat Aydın, Aziz Gürbüz, Ahmet Özdilek, Salih Sönmez, yedek üyeleri ise; Ali Kıraç, Hakkı Bayar, Ahmet Bilge, Yavuz Geçili, Keşfi Orhan’dan oluştu.

Kongrede Denetim Kurulu asil üyeliğine Ali Gümüş, Mehmet Acar, yedek üyeliğine Ali Şahin, İbrahim Söğüt seçildi.

ŞEYMA DÖNMEZ

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir