İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

SESSİZ ÇIĞLIKLARIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Kamuoyunda büyük bir infial oluşturan Elmalı Davası hakkında basın açıklamasında bulunan Kütahya Barosu, davanın yargı sürecinin devam ettiğine vurgu yaptı. Çocukların cinsel istismarı suçunun kanundaki en aşağılık suç olduğu vurgulanırken Kütahya Barosu’nun davanın sonuna dek mağdur çocukların sessiz çığlıklarının takipçisi olacağı açıklandı.

Kütahya Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu kamuoyunda büyük bir infial yaratan ve ayrıntılarıyla kan donduran Elmalı Davası hakkında basın açıklamasında bulundu.

Sosyal medyada ve kamuoyunda Elmalı Davası olarak yankı bulan davanın yargılaması devam ettiğine dikkat çekilen açıklamada, “16 Ekim 2020 tarihindeki ilk duruşmada sanık olan anne ve üvey babanın tutuklanmasının ardından 5 Ocak 2021 tarihinde sanıkların tahliyesine karar verilmiş olduğu ve sanıkların hâlihazırda tutuksuz olarak yargılanmaya devam etmekte oldukları anlaşılmaktadır” ifadeleri kullanıldı.

KANUNDAKİ EN AŞAĞILIK SUÇ

Çocukların cinsel istismarı suçunun kanundaki en aşağılık suç olduğu vurgulanırken 5237 sayılı T.C.K.nın 103. Maddesinde yaptırımının ağır hapis cezaları olduğu belirtildi.

Açıklamada, “18.06.2021 tarihinde TBMM Başkanlığı’na sunulan 4. yargı paketi olarak bilinen “C.M.K. ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” içeriğindeki 13. madde ile  C.M.K. 100. maddesinde düzenlenen “Tutuklama Nedenleri” başlıklı maddenin üçüncü fıkrasında kuvvetli şüphe şartı aranmaktayken bu fıkradaki tüm suçlar için“somut delil” şartının aranması gerektiğinin kabulü teklifinden “çocukların cinsel istismarı (madde103)” suçunun bağışık tutulması taleplerimizi ve  bu suça ilişkin tutuklamalarda kuvvetli şüphenin yeterli kabul edilmesi zorunluluğunu da bu dava ve kamuoyunda yarattığı sarsıntı vesilesiyle bir kez daha Yüce Meclisimize hatırlatır ve Elmalı Davası olarak bilinen bu davada çocukların cinsel istismarı suçundan yargılanan sanıkların hangi sebeple tahliye edildikleri bilinmemekle birlikte davaya Kütahya Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu olarak müdahale talebinde bulunacağımızı, sanıkların tutuklu olarak yargılanmaları için taleplerimizi ilgili mahkemeye sunacağımızı ve davanın sonuna dek mağdur çocuklarımızın sessiz çığlıklarının takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygı ve üzüntü ile bildiririz” ifadelerine yer verildi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir