İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

DPÜ’DEN USTALARA SAYGI DURUŞU

Çini sanatına katkı sunan on beş sanatçının adının yaşatılacağı tarihi konakların artık kendilerine emanet olduğunu ifade eden DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, konakların aslına uygun şekilde kullanılarak; gençleri sanatla tanıştıracağını vurguladı. Uysal, “Germiyan Sokak uluslararası düzeyde tanınacak” dedi

19. yüzyıl sivil mimarinin en güzel örneklerinin yer aldığı Germiyan Sokağı’ndaki tarihi konaklardan bazıları, Kütahya Valiliği tarafından eğitim amaçlı Dumlupınar Üniversitesi’ne (DPÜ) tahsis edildi.

Germiyan ve Yılmazlar konaklarının atölyelerine Ustalara Saygı adını verdiği etkinlikle Kütahya çini sanatına katkı sunan 15 sanatçının adı verildi. Konaklar bundan sonra; Adil Özkan, Ahmet Gürel, Ahmet Kerkük, Ahmet Şahin, Ali Osman Kerkük, Ayşe Marım, Cemile Gül, Faruk Şahin, Hakkı Çinicioğlu, Hakkı Ermumcu, Mehmet Çini, Mehmet Üstünkaya, Mustafa Kemal Altınsoy, Usta Ayşe ile Yunus Marım’ın ismiyle anılacak.

YENİ BİR ADIM

Germiyan Konağı bahçesinde düzenlenen Ustalara Saygı Töreni’nde konuşan Vali Ali Çelik, “Güzel Sanatlar Meslek Yüksekokulumuzun ve sanatçılarımızın isimlerinin burada bütünleşmesi bizim için çok kıymetli. Germiyan Sokağı, Kütahya’mızın kimlik inşasında geçmişten geleceğe taşıdığı kimliği ve medeniyeti büyütme aşamasında bir adım olacak” dedi.

Sanatçıları “Bizim kim olduğumuzu belirleyen unsurları şekle bürüyen kişiler” olarak tanımlayan Çelik, “Dönüp bakıldığında sanatçıların eserleri bizi tarif eden eserler oluyor. Tablo, yazı, vazo ya da görselle kendimizi buluyoruz. Eğer bir toplumun unsurlarını bir sanat eserinde toplayamıyorsanız endüstriyel bir ürün üretmişsiniz demektir. Germiyan Sokağı’nın bu etkinliklere ev sahipliği yapması sanatın, sanatçının buluşma noktası olması çok kıymetli ve bunu Kütahya sanatı için yeni bir başlangıç olarak görüyoruz. Bu bizim açımızdan çok kıymetli” ifadelerini kullandı.

KONAKLAR EMİN ELLERDE

Tarihi konaklara fonksiyon tanımlanarak aslına uygun şekilde kullanılacağını söyleyen DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, “Bu konaklarda gençlerimizi sanatla kültürle tanıştıracağız. Kütahya sadece çini sanatının değil sanatın başkentidir. Bu konaklar emin ellerde. Ruhu olmayan konaklara ruh ve can geldi. Eylül’de yüz yüze eğitime başlıyoruz. İnşallah bu bölge canlanacak. Kültür ve sanatın yaşatıldığı, ince ruhlu gençlerin yetiştiğini hep birlikte göreceğiz. Kütahya gibi kadim şehrin gençleri burada eğitim alacaklar. Sanatçılarımız bu konaklara ruh verecekler, hayat verecekler. İnşallah bu sokak uluslararası düzeyde tanınacak bir cadde olacak.” ifadelerini kullandı.

SANAT KONUŞUNCA

BİZE SUSMAK DÜŞER

Kütahya Belediye Başkan Yardımcısı Salih Özden ise katılımcılara şöyle hitap etti: “Sanatın konuştuğu yerde bize susmak düşer. Faruk Nafiz Çamlıbel Sanat şiirini şu dizelerle bitirir. Başka sanat bilmeyiz karşımızda dururken / Yazılmamış bir destan gibi Anadolu’muz / Arkadaş, biz bu yolda türküler tuttururken / Sana uğurlar olsun… ayrılıyor yolumuz. Kendisini Batı sanatı karşısında küçük gören birine hitaben yazmıştır bu şiiri. Biz tarihi Türkistan’a dayanan bir medeniyetin bugünkü varisleriyiz. Bugün Valiliğimizle, Üniversitemizle, sivil toplum kuruluşlarımızla kültür ve sanatın başkentine bir türkü tutturduk. Kütahya’nın 15 sanatçısının isimlerinin bu atölyelere verilmesinden memnuniyet duyuyor, emeği geçenleri kutluyorum”

Germiyan Konağı’nda düzenlenen törene, Kütahya Valisi Ali Çelik, Kütahya Belediye Başkan Yardımcısı Salih Özden, Rektör Prof. Dr. Kâzım Uysal, İl Jandarma Komutan Yardımcısı J. Alb. Aykut Gürses, İl Emniyet Müdürü Necmettin Koç, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hasan Göçmez ve Prof. Dr. Atilla Batur, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Çekirdekçi, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Murat Koyak, İl Kültür ve Turizm Müdürü Zekeriya Ünal ve çok sayıda davetli katıldı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir