İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hayalleri için Zirveye çıktı

LGS’de tüm soruları doğru cevaplayarak 500 tam puanla Türkiye birincisi olan İbrahim Metin Dönmez, hayallerini süsleyen Yapay Zeka Mühendisliğine bir adım daha yaklaştı. Çok mutlu olduğunu ifade eden Dönmez, düzenli çalıştığını belirtti

Atatürk Ortaokulu 8.Sınıf öğrencilerinden İbrahim Metin Dönmez LGS’de tüm soruları doğru cevaplayarak Türkiye birincisi oldu. Yapay Zeka Mühendisi olmayı hayal eden İbrahim Metin Dönmez, “Düzenli çalıştım. Çok mutluyum” dedi.
Büyük bir başarıya imza atan Atatürk Ortaokulu’nun Rehber Öğretmeni Huriye Aran, “Otuz öğrencimiz fen liselerini kazanabilecek yüzdelik dilimde. Her zaman gözlerindeki ışıkla yola devam etmelerini diliyorum. Hayat uzun bir yol ama onlar çok güzel bir başlangıç yaptılar” ifadelerini kullandı.
Zaten zor bir süreç olan sınav hazırlığının üstüne bir de pandemi koşullarının eklendiğini belirten Aran, “Tabii uzun bir süreç birçok kaygı yaşadılar pes etmek istedikleri dönemlerde öğrencilere psikolojik destek verdik. Okumuzda öğretmenlerin bir nevi mentor haline geldiği; öğrenci koçluk sistemini uyguluyoruz. Mezun vereceğimize öğretmenlere başına bir ya da iki öğrenci düşecek şekilde eşleme yaptık. Bu sistemin meyvesini de güzel aldık. İlk dönemde haftada bir daha sonra iki deneme yaptık. Ama asıl başarımız bu denemelerin analiz edilmesiydi” dedi. Türkiye birincisi Metin Dönmez’in bir şeyi merak ettiğinde öğrenmesinin de sınırı olmadığını ifade eden Aran, “Sorduğu sorularla bazen öğretmenlerimizi de terletti” dedi.
MATEMATİK ONUN
İÇİN BİR TUTKU
Oğlu Türkiye birincisi olan Gülşen Dönmez matematiğin oğlu için bir tutku olduğunu dile getirdi. Oğluna hiçbir zaman ders çalışması gerektiğini söylemediğine değinen Anne Dönmez, “Kendine güven dedim sadece. Yapay zekaya yönelik kalkülüs işlemlerini yapabiliyor. Kendi ispatları var. Çocuklar kafa dağıtırken oyun oynamak ister Metin, İngilizce matematik dinliyor. Bununla mutlu oluyor ben de mutlu olsun istiyorum zaten. Ben dışardan dönerken benden kitap istiyor. Manevi destek vermeye çalıştım” ifadelerini kullandı.
LGS’de tüm soruları doğru cevaplayan Türkiye Birincisi İbrahim Metin Dönmez duygularını şu sözlerle ifade etti: “Çok mutluyum. Kitapçığım kontrol ederken de şaşırdım. Ben Türkçe ’den ya da sözel bölümden bir yanlış beklerdim. İlk duyduğumda bu kadar iyi olamaz ben en iyisi resmi sonuçların açıklanacağı 30 Haziran’ı bekliyeyim dedim. 500 tam puan aldığımı gördüm. Lise olarak İstanbul ya da yurtdışı denkliği olan güzel bir lisede okumak isterim. Sonra da üniversitede Yapay Zeka Mühendisliği çok itiyorum ben. Bu bölümde okumak için yine büyük bir çaba harcarım büyük ihtimalle. Düzenli çalıştım. Her gün 200-250 soru çözdüm. Benim en sevdiğim ders matematik. Öğretmenlerim müdürümüz müdür yardımcımız her zaman destek oldular. Belki başkası olsa her gün 20 mesaj almaktan sıkılırdı ama onlar beni ne zaman soru attıysam hiç bekletmediler. Hepsine teşekkür ederim. Virüs beni çok etkilemedi açıkçası ben çok dışarı çıkmayı sevmiyorum zaten. İlgi alanlarım hakkında okuyorum çalışıyorum”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir