İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

KÜTAHYA TREND TOPIC OLDU

Otogarda kurulan aşı standında tanıdık sesleri taklit ederek vatandaşları “Sinovac Sinovac, Biontech Biontech” diye aşı olmaya davet eden sağlık personeline soruşturma açılması ülke gündeminde ilk sıraya oturdu. Soruşturmanın haklılığını savunan ve sağlık personelinin mizahına gülümseyen 338 bin tweet ülke gündeminden saatlerce düşmedi.

Tüm Türkiye’de aşılamanın hızlanmasıyla Kütahya’da birçok noktada vatandaşların aşıya kolay erişimi için stant kuruldu. O noktalardan biri olan Kütahya Şehirlerarası Otobüs Terminali’nde bir personelin insanları aşıya davet edişi gündeme bomba gibi düştü. Terminaldeki muavinlerin yolcu arayışını taklit ederek Sinovac Sinovac, Biontech Biontech” şeklinde bağıran sağlık personeli hakkında soruşturma açıldı. Yapılan açıklamada, “Görevli sağlık personellerinin, bulundukları ortamdan ve otobüs firması görevlilerinin söylemlerinden esinlenerek yaptıkları şakalaşmanın cep telefonları ile çekilerek çeşitli sosyal medya hesaplarında yayınlanmıştır. Maksadı aşan, yanlış algı ve anlaşılmalara sebebiyet veren personellerle ilgili gerekli idari soruşturma başlatılmış olup sonucu hakkında ayrıca kamuoyu bilgilendirilecektir” denildi.

ÜLKE GÜNDEMİNDE İLK SIRADA

Sosyal medyada tıklanma rekorları kıran görüntüler uzun süre gündemden düşmedi. Twitter’da #SinovacSinovac ve #BiontechBiontech etiketi ülkede o an çok konuşulanları yansıtan TT (Trend Topic) listesine girdi. Kütahya’da yaşanan olay, ülke gündeminde en çok konuşulan listesinde uzun süre zirveden düşmedi. Konuyla ilgili farklı etiketlerle 338 bin tweet atıldı.

SOSYAL MEDYA

İKİYE BÖLÜNDÜ

Sosyal medyadaki linç kültürünün klasik bir örneği yaşanırken görüntüler önce eleştirildi, soruşturma açılmasının ardından bu defa da soruşturmanın gereksiz olduğu yönünde birçok yorum yapıldı. Sosyal medya kullanıcılarını ikiye bölen olayda bazı kullanıcılar “ölümlerin yaşandığı bir hastalığın aşısının alay konusu edilmesi saygısızlık” olarak nitelendirirken; pek çok kullanıcı da “işine mizah katmanın çok normal olduğunu, 10 saniyelik bir esprinin hoşgörüsüzlüğe kurban gittiğini” söyledi. Bir kullanıcı Sağlık Müdürlüğü’nün gereğini yaparak “domates biber satar gibi aşı farkındalığı yaratılamayacağını” ifade ederken; başka bir kullanıcı “Asıl farkındalık böyle olur şaka yapmak da mı yasak?” ifadelerini kullandı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir