İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

KÜSAD’IN SİGROFFİTTO SANATÇILARI GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE BİR KÖPRÜ

Sigroffitto Sanatının Kütahya’daki Temsilcilerinden Binnur Pektaş zor ve sabır isteyen bir sanatın son temsilcilerinden biri olmanın kendisine çok keyif verdiğini söyledi. KÜSAD Başkanı Bayram Yıldız ise, “Biz Sigroffitto sanatçılarının, geçmişten günümüze hatta geleceğe bir köprü olduklarını düşünmekteyiz” ifadelerini kullandı.

Düz seramik zeminlere, kimyasal boyanın püskürtülmesi sonrası, 950 derecede fırınlanan bu seramikleri, çeşitli boyutlarda ki iğnelerle, boyalı zemin kazılarak icra edilen bir sanat olan Sigroffitto sanatçıları Kütahya Kültür Sanat Derneği’nde (KÜSAD) de birçok esere imza atıyor.

Tarihte ilk kez Orta Asya ve Selçuklu sanat dünyasında örnekleri görülmüş olan bu sanata önceleri; “Kaş-i Tıraş” denilirken daha sonraki yıllarda İtalyanlar üzerinde fazlaca durmuş ve ismi de kendi gibi zor bir sanat olan “Sigroffitto” Teoride ve pratikte Selçuklu ve Türk sanatı. 

ÇİNİ ALT YAPISIYLA BAĞLANTILI

Kütahya Kültür Sanat Derneği’nin bu sanata sahip çıktığına; gelişmesi ve güncel kalması için elinden geleni yaptığına vurgu yapan KÜSAD Başkanı Bayram Yıldız, “Biz Sigroffitto sanatçılarının, geçmişten günümüze hatta geleceğe bir köprü olduklarını düşünmekteyiz. Bu yüzdendir ki bu sanat çok önemlidir. KÜSAD olarak ilk kez, renkli Sigroffitto duvar seramikleri çalışmalarını da derneğimizin çatısı altında ortaya çıkmıştır” dedi. Yıldız bu sanatın Kütahya’da yaygın hale gelmiş olmasını, Kütahya Çinisine ve çininin alt yapısının gelişmesine de bağladı.

KÜSAD Germiyan Beylik Konağı’nda çalışmalarına devam eden, bu sanata gönül vermiş Binnur Pektaş ve aynı mekânda Sigroffitto eğitimleri veren Betül Erbolat da konu hakkında açıklamalarda bulundu.

Sigroffitto gibi zor ve sabır isteyen bir sanatın son temsilcilerinden biri olmanın kendisine çok keyif verdiğini söyleyen Pektaş; “Hocam Sayın Betül Erbolat, bu sanatla ilgili tüm bilgi, birikim ve tecrübelerini almak benim için onurdur. Kendisine buradan çok teşekkür ediyorum” diye sözlerini tamamladı. Sigroffitto Sanatçısı ve Eğitimcisi Erbolat ise “Binnur Hanım gayretli. Bu oldukça zor sanatta bu kadar kısa sürede yol almak ayrıca bir maharet gerektirir. Her eseriyle daha ileriye gideceğinden ve bir gün bu sanatın önde gelenlerinden biri olacağından asla şüphem yok” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir