İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

VİRÜSLE ARAMIZA BİR ADIM DAHA


Geçtiğimiz hafta 100 binde 102,48’lik vaka sayısıyla Türkiye üçüncüsü olan Kütahya’da; 26 Haziran – 2 Temmuz haftasında 100 bin kişide görülen koronavirüs vakası 97,11’e düştü. Kütahya bu oranla virüsten bir adım daha uzaklaşarak Türkiye haritasındaki en riskli dördüncü il oldu
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca illere göre haftalık vaka sayısını gösteren haritayı paylaştı. Son verilere göre Kütahya’da geçtiğimiz hafta vaka sayısı 100 bin kişide 97,11 oldu. İki hafta önce vaka sayılarında zirveyi gören Kütahya’da geçtiğimiz hafta yakalanan düşüş seyri bu haftada devam etti. Geçtiğimiz hafta 102,48 olan vaka sayısı 26 Haziran – 2 Temmuz haftasında 100 bin kişide 97,11’e düştü.
EN RİSKLİ DÖRDÜNCÜ İL
Geçtiğimiz hafta nüfusa oranla Türkiye’deki en riskli üçüncü il konumunda olan Kütahya; bu haftanın oranlarıyla Ağrı, Siirt ve Bitlis’in ardından en riskli dördüncü il oldu. İllerimizde 100.000 nüfusa karşılık gelen bir haftalık toplam vaka sayısını gösteren insidans haritasının güncel halini paylaşan Bakan Koca, “Salgının sonu aşı ile geliyor. Yarına bugünden daha güvenli bakabilmek için aşınızı olun” dedi.
DELTA PLUS ÜÇ İLDE GÖRÜLDÜ
Delta ve delta plus varyantı hakkında da konuşan Bakan Koca, “Delta plus 3 kişide, 3 farklı ilde görüldü. Bunlardan biri İstanbul, Ankara’da yok. Diğer iki ili söylemeyeyim. Bu kişilerin de genel durumları iyi, ayaktan takip edilen hastalar. Dolayısıyla o açıdan daha ağır geçiren kişiler değil. Delta ise sayıları giderek artıyor, 284’lere kadar çıktı. İl sayımız da artıyor, 30’u buldu.” yanıtını verdi. Bakan Koca, bunların birbiriyle temas eden gruplar olmadığını söyledi. Bakan Koca salgınla mücadelede aşılamanın önemine vurgu yaparken; illere göre aşılama oranı da gün be gün güncelleniyor.
TÜRKİYE ORTALAMASININ ÜSTÜNDE
İl Sağlık Müdürlüğü’nün Kütahya’da yürüttüğü aşılama seferberliği meyvelerinin verirken; Kütahya’da en az bir doz aşı olmuş 18 yaş üstü nüfus Türkiye ortalamasını geride bırakarak yüzde 60,3 oldu. Birinci doz aşısını olan kişi sayısı Türkiye ortalamasında yüzde 58.40, ikinci doz aşısını olan kişi sayısı ortalaması yüzde 25.55 olarak belirlendi. Türkiye’de 36milyon 251bin 519 kişi birinci doz, 15 milyon 858bin 588 kişi her iki doz aşısını da oldu. 1milyon 549bin 165 kişi ise üçüncü doz aşısını da kavuştu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir