İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

GELEN ZAM GİTMİYOR


Şehirlerarası otobüs firmalarının, bir dolu bir boş koltuk düzeni sebebiyle bilet fiyatlarına yaptıkları zamlar kısıtlama kaldırılmasına rağmen hala el yakıyor. Bazı otobüs firmaları yaptıkları zammı cüzi oranlarda da olsa geri alırken; Kurban Bayramı öncesi memleket hasreti çeken vatandaş pahalılıktan dertli
Kısıtlamaların kaldırılmasından önce yüzde 50 kapasiteyle yolcu taşımak zorunda kalan şehirlerarası otobüsler maliyetleri çıkarmak için bilet fiyatlarına zam yapmıştı. İçişleri Bakanlığı yayınlanan genelge ile 1 Temmuz itibariyle şehirlerarası seyahat kısıtlamalarını kaldırdı. Ancak yapılan zamlar kısıtlamaların kaldırılması ve koltuk düzeninin normale dönmesine rağmen bilet fiyatları arttığı kadar düşmedi.
BAZI FİRMALAR İNDİRİM YAPTI
Normalleşme süreci başlayınca fiyatların düşmesi bekleyen yolcular, bazı firmaların yüzde 50 kapasite sebebiyle yaptığı zammı cüzi oranda da olsa geri çektiğini; bazı firmaların ise zamlı satışlara devam ettiğini gözlemledi.
Yüzde 50 kapasite ile çalışırken Ankara Kütahya biletini 95 TL olduğunu belirten bir firma çalışanı “Biz genelgenin ardından yeniden tam kapasite çalıştığımız için indirim yaptık, şu an aynı bilet 85TL.” ifadelerini kullandı. Firmalara göre bilet fiyatlarının düşmemesinin nedeni masrafların artması.
VATANDAŞ DERTLİ
Kurban Bayramı yaklaştıkça otobüs bilet fiyatları tartışması daha da alevlendi. Aylardır salgın yüzünden memlekete gidemeyenler, Kütahya dışında okuyan ya da çalışan ve Kurban Bayramı’nda yollara düşecek olan vatandaşlar bilet fiyatlarından muzdarip. Kısıtlama sebebiyle artan fiyatlarının bayram gözetilerek hala düşürülmediğinden dert yanan vatandaşlar bilet almak için fiyatların düşmesini bekliyor.
UÇAK BİLETİ FİYATLARIYLA YARIŞIYOR
Örneğin bundan birkaç ay önceki Ramazan Bayramı’nda Ankara’dan Kütahya’ya gelen bir yolcu 60 liraya bilet alabiliyordu. Bu bayramda ise bilet fiyatı 90 lira oldu.
El yakan otobüs fiyatları uçak fiyatlarına yaklaştı. Seferlerine yeniden başlayan Zafer Havalimanı’ndan İstanbul’a arife günü kalkan bir uçak 175 TL iken aynı gün otobüs fiyatı ise 150 TL.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir