İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ZAFER’İN YÖNETİM KURULU BAŞKANI VALİ ALİ ÇELİK

Faaliyet gösterdiği illerin valilerinin dönüşümlü olarak yönetim kurulu başkanlığı yaptığı ZAFER’in yönetim kurulu başkanlığını bir yıl boyunca Vali Ali Çelik yapacak. Ajans faaliyetleri kapsamında alternatif turizm destinasyonlarını öne çıkarmak amacıyla düzenlenen 15 projeye toplam 32,9 milyon TL’lik yatırım yapılması sağlanıyor.

Zafer Kalkınma Ajansı’nın (ZAFER) 2021 yılı 4. Yönetim Kurulu Toplantısı, Kütahya ev sahipliğinde yapıldı.

Afyonkarahisar Valisi ve ZAFER Yönetim Kurulu Başkanı Gökmen Çiçek’in başkanlığında yapılan toplantıya; Kütahya Valisi Ali Çelik, Manisa Valisi Yaşar Karadeniz, Uşak Valisi Funda Kocabıyık, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın ile yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Toplantıda, 2021 yılı PTÇ (TAİDEP) değerlendirme sonuçları, 2022 yılı çalışma programı ve bütçe çalışmaları, iki toplantı arası ajans faaliyetleri ile 2021 yılı Mayıs ve Haziran ayları gelir ve gider cetvelleri görüşüldü.

32,9 MİLYON TL’LİK YATIRIM

Yönetim Kurulu Başkanı olarak son toplantısını gerçekleştiren Afyonkarahisar Valisi Sayın Gökmen Çiçek, “Bildiğiniz üzere kalkınma ajanslarının karar organı Yönetim Kurulu olup Yönetim Kurulu Başkanlığı görevi kalkınma ajansının görev alanına giren illerin valileri tarafından bir yıl süre ile dönüşümlü olarak ifa edilmektedir. Ajansımızın vizyon ve misyonuna uygun olarak 14.07.2020 tarihinden itibaren çalışmaları yönlendirerek ve gerekli faaliyetlerin icra edilmesini sağlayarak Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüttüm. Bu zaman zarfında Ajansımız tarafından Turizm Altyapısının Geliştirilmesi Mali Destek Programı’na yapılan başvurular sonuçlandırılmış, bölgemizde alternatif turizm açısından öne çıkan destinasyonların altyapısının geliştirilerek turizmden elde edilen katma değerin artırılması amacıyla 15 projeye 19 milyon TL destek sağlanarak toplam 32,9 milyon TL’lik yatırım yapılması sağlanıyor” dedi.

12’DE 12 YAPTI

Mesleki eğitim altyapısının ve kalitesinin geliştirilmesi amacıyla ilan edilen Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında da 27 projeye 11 milyon TL destek verilerek toplam 12,9 milyon TL’lik yatırıma vesile olunduğunu belirten Çiçek, Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına sunulan 12 projeden 12’sine de destek almaya hak kazanıldığını da açıkladı.

ZAFER’in Kütahya ve Afyonkarahisar’ın UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına dahil edilmesi, yerli ve yabancı yatırımcıların bölgeye yatırımları konusundaki çalışmaları kapsamında gösterdiği başarılarla yılın kalkınma ajansı seçildiğini hatırlatan Çiçek,  “ZAFER-İN: TR33 Bölgesi’ndeki İşverenlerin ve İşçilerin Uyum Yeteneğinin Artırılması Operasyonu” isimli AB projesi ile Avrupa Kalkınma Ajansları Birliği (EURADA) tarafından da özel ödüle layık görüldü. Yine Ajansımız bu süre içinde yatırım tanıtımı ve yatırımcı çekme faaliyetleri kapsamında bölgemizde 1.117 firmaya danışmanlık sağlamış olup 70 firmanın yatırım kararı almasına, 892 milyon TL’lik yatırım yapılmasına ve 1.756 kişinin istihdamına destek olmuştur. Bu çalışmalar; TR33 Bölgesi’nin gelişmesi, istihdamın artırılması, ekonomisinin üst sıralara taşınması adına çok değerli. Benzer bazı özellikleri bünyelerinde barındıran bölge illerimizin her geçen gün yeni yatırımlarla ve Ajansın sağladığı yeni imkanlar ve desteklerle sürdürülebilir bir şekilde kalkınacağına, geleceğe emin adımlarla ilerleyeceğine inanıyorum. Bu vizyona ilerlerken bizlerle birlikte hareket eden ve uyum içerisinde çalıştığımız Yönetim Kurulumuzun değerli üyelerine teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Vali Gökmen Çiçek, 14 Temmuz’dan itibaren Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlenecek olan Vali Ali Çelik’e başarılar diledi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir