İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

HEM BİR VEDA HEM DE BİR BAŞLANGIÇ

KSBÜ Tıp Fakültesi’nden mezun olan 86 genç doktor keplerini attı. Öğrencilerine insanlık tarihinin en kutsal mesleğini yapmaya gittiklerini vurgulayan Rektör Vural Kavuncu, Bugün onur, gurur, mutluluk günü. Hem bir veda hem de bir başlangıç” ifadelerini kullandı

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Tıp Fakültesinde mezuniyet coşkusu yaşandı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan mezuniyet törenine; KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. M. Cem Algın, Prof. Dr. Duygu Perçin Renders, Prof. Dr. Ahmet Çekirdekçi ile birlikte akademisyenler, mezun olan öğrenciler ve aileleri katıldı. Açılış konuşmasını Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Cem Algın yaptı.

Tıp Fakültesi’nin her geçen gün kadrosunu güçlendirerek geliştiğini ifade eden Prof. Dr. Algın, 6 yıl önce geldikleri fakülteden, zorlu bir eğitimin sonunda kendilerine güvenen birer hekim olarak mezun olan öğrencilerin başarılarıyla gururlandığını belirtti. Öğrencilerin yaşamlarındaki önemli bir aşamayı başarıyla tamamladığına dikkat çeken Algın, “Onları bütün kalbimizle kutluyoruz. Bu yıl mezun olan öğrencilerimiz, pandemi nedeniyle, üniversite yaşamlarının son dönemini alışılmadık şartlar altında, pandemi eğitimi de alarak tamamladılar. Bu güç dönemde sergiledikleri uyumu ve tüm zorluklara rağmen ödün vermeden sürdürdükleri çalışma disiplinini büyük takdir ve mutlulukla karşıladığımızı bilmenizi istiyoruz.” dedi.

‘NE KADAR GURUR DUYSANIZ HAKKINIZ’

Öğrencilerin eğitimlerinde maddi ve manevi katkıları, fedakârlıklar yapan velilere de seslenen Algın, “Bizler kadar, eminim çocuklarınız da sizlere minnet duyuyordur. Bugün evlatlarınızın başarılarıyla ne kadar gurur duysanız hakkınızdır.” şeklinde konuştu.

Tıp Fakültemizden 86 genç doktorumuzu daha uğurlarken mezuniyet gününü, hem bir veda hem de bir başlangıç günü olarak tanımlayan KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, “Bugün onur, gurur, mutluluk günü. Ülkemiz ve tüm insanlık için tarihin en kutsal mesleğini yapmaya gönderiyoruz. Üniversiteye ilk ayak bastığınızda duyduğunuz heyecan ve şaşkınlık bugün, özgüveni yüksek bir doktor olarak bir an önce mesleğe başlama arzusuna dönüştü.” ifadelerini kullandı.

‘BU HUZURU HİSSEDECEKLER’

“Bugün ailelerin de öğrenciler kadar mutlu ve heyecanlı olduğunu ifade eden Rektör Kavuncu “Anneler, babalar, kardeşler, büyükanne-büyükbabalar sizinle ne kadar gurur duysalar azdır. Sizleri yetiştiren, üzerinize titreyen, nice fedakârlıklarla bugünlere getiren ve bizlere emanet eden yakınlarınız bugün burada ailelerine genç, pırıl pırıl doktorların katılmış olmalarının huzuru ve sevinci içindeler. Öğrencilerimizin içinde ahirete intikal etmiş ebeveynleri ve yakınları olanlar varsa bilsinler ki onlar da bugün bu huzuru hissedecekler. Sizler de bu törenden sonra onları da ziyaret edin, bu güzelliği, iyiliği ve onuru paylaşın.” açıklamalarında bulundu.

‘CUMHURİYETİN BEKÇİLERİSİNİZ’

Öğrencilerine köklerini yüksek değerlerden alan bir medeniyetin mirasçıları, geleceğin yolcuları olduklarını söyleyen Rektör Vural Kavuncu, “Bu insanlık tarihi yolculuğunda canlarını feda etmiş nice şehitlerimizin sayesinde bugün vatanımızda, şanlı bayrağımız altında özgürce yaşıyoruz. Dünyanın egemen güçlerinin bir araya geldiği ve Anadolu topraklarının üzerinde kara bulutların estiği bir dönemde Gazi Mustafa Kemal Atatürk ülkemizi esaretten kurtarmış, yönünü aydınlığa çeviren Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuştur. Bu Cumhuriyetin sahibi bu aziz millettir, sizler de koruyucu bekçilerisiniz. Unutmayın, ülkemiz üzerinde hain emeller hiç bitmemiştir, bitmeyecektir. 15 Temmuz kalkışma gecesinde aklını satmış hainler ve yaşananlar hepimizin hafızasında tazedir. Yine bugün ülke içinde ve dışında devletimizin bekası, bizlerin huzuru için canları pahasına mücadele veren güvenlik görevlilerimiz, şehitlerimiz vardır. Sizler bu şehitlerimizin manevi hatıralarının sorumluğu içinde görevlerinizi yapacaksınız. İfadelerini kullandı.

Genç doktorların Hipokrat Andı’nı etmesinin ardından Dönem Birincisi Dr. Buket Özcan konuşma yaptı. Hekimliğe adım atıyor olmanın mutluluğunu yaşadığını ve bir ömür yaşayacağını belirten Özcan, KSBÜ’nün yeni mezun hekimleri olarak yer alacakları görev ve mevkilerde arkadaşlarına başarılar diledi. Dr. Özcan ardından mezuniyet kütüğüne ismini çaktı.

Bayrak ve flama teslim töreni yapılarak, öğrencilere diplomaları takdim edildi. Büyük bir heyecanla kepler atıldıktan sonra tören son buldu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir