İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

MİLYONLAR YOKSULLUKLA BOĞUŞUYOR

Sene başından beri elektriğe yüzde 22, doğalgaza yüzde 20 zam geldiğinin altını çizen Kütahya İl Başkanı Dr. Aksaz Şahbaz, milyonlar yoksullukla boğuşurken sarayın yurttaşlara “Porsiyonlar küçültün” tavsiyesi vererek vatandaşın lokmasına dahi göz diktiğine dikkat çekti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kütahya İl Başkanı Dr.Zeliha Aksaz Şahbaz, basın açıklamasında bulunarak yaşanan ekonomik sorunlara dikkat çekti.

Ülke olarak derin bir ekonomik buhranı yaşandığına dikkat çeken Zeliha Aksaz Şahbaz, “Tam üç yıl önce, 2018 yılının Temmuz ayında, ucube tek adam rejiminin resmen yürürlüğe girmesiyle birlikte, yaşadığımız ekonomik krizin şiddeti arttı. Kriz vatandaşlarımızın canını daha çok yakar hale geldi. Şahsım hükümetinin, halkı COVİD-19 salgınıyla mücadelede yalnız bırakmasının ardından da bu kriz tam bir buhrana dönüştü. Geldiğimiz noktada milyonlarca emekçi, memur, çiftçi, emekli, esnaf, öğrenci buhranın ortasında yaşam mücadelesi veriyor. Milyonlar işsizlikle, hayat pahalılığıyla, yoksullukla, borçlulukla ve maalesef açlıkla boğuşuyor” ifadelerini kullandı.

ELEKTRİK FATURALARI

8 KEZ ZAMLANDI

Halkın bu sorunlarla boğuşurken, saraylarından ülkeyi yönetenlerin, milyonların sırtına yeni yükler bindirdiğine değinen Aksaz Şahbaz, Temmuz ayında şahlanacağı söylenen ekonomi yerine zam yağmurunun hızlandığına değindi.

1 Temmuz itibariyle elektriğe yüzde 15, doğalgaza yüzde 12, sanayi kuruluşlarında kullanılan doğalgaza yüzde 20, LPG’ye 60 kuruş, öğrenci harçlarına ise yüzde 10 zam yapıldığına dikkat çeken Aksaz Şahbaz, son zamlarla birlikte, sene başından beri elektriğe yüzde 22, doğalgaza yüzde 20 zam geldiğinin altını çizdi. Aksaz Şahbaz, “Tek adam rejiminin yürürlüğe girdiği günden bugüne elektrik faturaları 8 kez, doğalgaz faturaları da 13 kez zamlandı. Biz bu bozuk düzeni değiştireceğiz. Demokratik hukuk devletine son verip yerine Şahsım Hükümetini koyanların kurduğu bu düzeni değiştireceğiz” dedi.

VERİLER MAKYAJ TUTMUYOR

Ekonomik yıkımın, TÜİK’in artık makyaj tutmayan enflasyon verilerinde bile göründüğünü söyleyen Aksaz Şahbaz, “TÜİK’in açıkladığı Haziran 2021 verilerine göre yıllık tüketici enflasyonu yüzde 17.53 ile son 2 yılın zirvesine yükseldi. Üreticinin maliyetleri ise yıllık yüzde 42.89 artışla son 32 ayın zirvesinde. Bütün bu gelişmeler, Saray rejiminin yarattığı yıkımın, halkın sırtına yeni yükler bindireceğinin de işareti. Türk Lirası’nın döviz kurları karşısında sürekli değer kaybetmesi ise ithal girdiye mahkum edilmiş çiftçimizin, üreticimizin maliyetlerinin artacağının habercisi. Mazot pahalanacak, gübre pahalanacak, elektrik pahalanacak ”şeklinde konuştu.

HALKIN İKTİDARINI KURACAĞIZ

Emeklilere, memurlara ve kamu işçilerine verilecek enflasyon farklarının Ocak-Haziran verileriyle belirlenmesine rağmen zamların Temmuz’da gelmesine “saray rejimimin kurnazlığı” olarak açıklayan Aksaz Şahbaz, şu ifadeleri kullandı: “Hayat pahalılığı almış başını giderken, milyonlarca memurun ve emeklinin maaşlarına yapılacak enflasyon zammı sadece yüzde 8.45 oranında kalacak. Yurttaşlara “Porsiyonlar küçültün” diyen Saray, vatandaşın lokmasına dahi göz dikti. Bu kötü gidişi biz değiştireceğiz. Türkiye’nin bütün bu sorunlardan kurtulabilmesinin yolu iktidar değişikliğinden geçiyor. Hiç kimsenin şüphesi olmasın, tek adam rejimine son verip halkın iktidarını kuracağız. Halkı zenginleştirecek olan, hayat pahalılığına son verecek olan Güçlendirilmiş Parlamenter Demokrasiyi kuracağız. Vatandaşa hesap vermeyi temeline alan demokratik hukuk devletini kurup, kamu kaynaklarını halkın yararına kullanacağız”

Meclis’e gönderilen fezlekelerin, tehditlerin, zorbalıkların kendilerini korkutamayacağının altını çizen Aksaz Şahbaz, hep birlikte mutlu ve müreffeh bir yaşam sürmek içi hazır olduklarını belirtti. Aksaz şahbaz sözlerini “Türkiye’yi yönetecek kadrolar hazır. Türkiye artık kendisini yeniden kuracak, yeni bir iktidar ve Güçlendirilmiş Parlamenter Demokratik sistem için sabırsızlanıyor. Halkımızın bu sabırsızlığına karşılık vermek için, hiç vakit geçirmeden, hemen erken seçim istiyoruz” diyerek sonlandırdı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir