İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ZAM TALEBİ ARAŞTIRILACAK


Kütahya Özel Halk Otobüslerinin zam talebinin enine boyuna incelenmesi gerektiğine dikkat çeken Başkan Alim Işık, vatandaşların da bu sıkıntılı süreçten ciddi anlamda mağduriyetle çıktığını belirtti. Işık, zam talebinin komisyonda araştırılması gerektiğini vurguladı

3. Dönem 1. Olağanüstü Belediye Meclis toplantısı Kütahya Belediyesi meclis toplantı salonunda, Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık’ın başkanlığında gerçekleştirildi.

Özel Halk Otobüsleri ücret tarifelerinde değişiklik yapılması talebi ve Kütahya Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası’nın Taksi ücretlerine yapılacak zam taleplerinin de görüşüldüğü toplantıda; 2,75 TL olan sivil 3,25 TL, 2,25 TL olan üniversite 2,74 TL, 1 TL olan 16 Nolu hat 1,50 TL, 3,40 TL olan tek kullanımlık kartın ise 4,00TL olması meclise sunuldu.

DİĞER İLLERDE MAKAS DAHA GENİŞ

Ülke genelinde tek kullanımlık kartlar ile tam kartların arasındaki makasın daha geniş olduğuna dikkat çekilirken; nedeni “aidiyet kartlarına özendirmek HES koduyla salgın güvenliği oluşturmak ve çevreyi korumak adına tek biletin mümkün olduğunca az kullanılmasını özendirilmek” olarak açıklandı.

Konuyu enine boyuna incelemek gerektiğine dikkat çeken belediye Başkanı Alim Işık,  “Bizim gibi B-8 grubu belediyelerde yer alan diğer iller dahil olmak üzere, yakın illerin fiyat listeleri ile karşılaştırılması gerektiğine vurgu yaptı ve kararı komisyona bırakmayı teklif etti. Vatandaşımızın da bu sıkıntılı süreçten ciddi anlamda mağduriyetle çıktığını da hatırlatan Başkan Alim Işık, “Geçen sene de böyle bir talep geldiğinde mesafeye ortalama kilometre başına düşen bir kıyaslama yapmıştık. Önümüze bir veriler gelsin. Meclisimiz bunu değerlendirsin Makul bir değeri inşallah komisyonumuz belirler meclisimizde ona göre tekrar değerlendiririz” dedi

İNSANLARIMIZ MAĞDUR OLMASIN

Üniversite kaydı ya da asker uğurlamak sebebiyle Kütahya’ya bir kez de olsa gelen kişinin de mağdur edilmemesi gerektiğini belirten Işık, “Kütahya’ya bir kez gelecek bu insanlarımızın da mağdur edilmemesi gerek, fark olsun ama bu kadar da olmasın. Bunları yasaklamak yerine abone kartları özendirecek uygulamalar yapalım” ifadelerini kullandı.

Kütahya Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası’nın Kütahya Belediyesi Meclisine sunduğu yazıda Taksimetre ücretlerine zam yapılması talebi de görüşüldü. Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Âlim Işık Taksimetre ücretlerine yapılacak zam talebini S.S Merkez Özel Halk Otobüsleri Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi’nin Denetimli Özel Halk Otobüsleri ücret tarifelerinde değişiklik yapılması talebinde olduğu gibi komisyona gönderdi.

Kütahya Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası’na bağlı şehir içi ulaşımda hizmet veren taksicilerin (taksimetre) açılış, Kilometre ücret tarifesi ve istenilen zam oranlarının “ Taksimetre açılış 4.35 TL’den istenilen zam ücreti 5.50 TL, Taksimetre Km 4.35 TL’den istenilen zam ücreti 5.50 TL, Birim Mesafe Ücreti 100 Metre 0.435 TL’den istenilen zam ücreti 0.55 TL, Birim Saat Ücreti 30.00 TL’den istenilen zam ücreti 30.00 TL, Birim Zaman 1 Dakika 0.50 TL’den istenilen zam ücreti 0.50 TL, Kısa Mesafe 0,2 Kilometre arası 15.00 TL olarak güncellenmesi talep edildi.

Mayıs ve Kasım aylarında ödenecek katı atık bedelinin son ödeme tarihlerinin 31 Aralık 2021 belirlenmesinin de müzakere edildiği toplantıda; katı atık bedeliyle ilgili ciddi bir fiyat artışı olduğu hakkında tepkilerin olduğunu dile getiren belediye Meclis Üyesi Mahmut Öztaş geçmişteki ve şu andaki katı atık bedelleri hakkında bilgi istedi. 

GERÇEĞİ GÖRDÜLER

Katı atık bedelinin 2020 yılından itibaren zorunlu hale getirilmiş bir kalem olduğu için tepkiler olmasının normal olduğunu belirten Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, “Birçok iş yeri sahibimiz, AVM hissedarları, avukatları bize geldi. Hepsine ilgili mevzuatı verdik. Kütahya ticaret ve sanayi odamıza da verdik. Bizde araştırdık onlar da araştırdı. Bu gerçeği gördüler diğer şehirlerde 5-6 katı hatta.  Mevzuat, kanun hükmü genelge ne varsa hepsini incelediler haklı olduğumuz konusunda kanaat oluştu. Biz normal şartlarda geçiş dönemi olması nedeniyle bedeli tam da yansıtmadık. Ama mevzuat gereğince mutlaka almamız gereken bir katkı bu. Bizi de bağlayan mevzuatın dışına çıkmamız gibi bir durum söz konusu değil. Zaten belediyemiz uhdesinde olup da bu dönemde kapalı kalmış olan iş yerlerinin bedelini sildik biz” şeklinde konuştu.

Katı atık bedelinin son ödeme tarihlerinin 31 Aralık 2021 olarak belirlenmesi oy birliğiyle kabul edildi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir