İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

CAMİLER ÇOCUK AÇACAK

Salgın sebebiyle geçtiğimiz yıl yaz kur’an kurslarının online yapılabildiğini hatırlatan İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş, “Bu sene bundan önce olduğu gibi camilerimiz yine çocuk açacak. Camilerimizin neşesi yine çocuk sesi olacak” ifadelerini kullandı.

Kütahya’da, Diyanet İşleri Başkanlığı’nca düzenlenen ve 20 Ağustos’a kadar devam edecek olan yaz Kur’an kursları, Şeyh Edebali Cami bahçesinde düzenlenen törenle açıldı.

İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program, Emir Sultan Hafızlık Kur’an Kursu Öğrencisi Furkan Süngü’nün okuduğu Kur’an-ı Kerim tilavetiyle devam etti.

Açılış konuşmasını yapan İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş; Pandemi tedbirleri kapsamında yaş gruplarına göre çevrim içi veya yüz yüze eğitim yapılacağını söyleyen İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş, 4-9 yaş grubunun yüz yüze, 10-15 yaş grubunun çevrim içi veya cami, 16-22 yaş grubunun ise çevrim içi eğitim alacağını belirtti.

CAMİLERİN NEŞESİ

ÇOCUK SESİ OLACAK

Türkiye’nin ve tüm dünyanın sosyal, kültürel blokaj altında olduğunu, bir araya gelmenin dahi mümkün olmadığı pandemi günlerinden sonra bu günlere kavuştuğumuzu belirten Demirtaş, “2020 yılında yaz Kur’an kursu açma imkanımız olmadı ama online da olsa çocuklarımıza din eğitimi verme imkanımız oldu. Bu sene başkanlığımızın yaptığı planlama ile öğrencilerimiz camilerimize gelecek bundan önce olduğu gibi camilerimiz yine çocuk açacak. Camilerimizin neşesi yine çocuk sesi olacak. Cami ortamları dini, milli kültürü verme açısından çok önemli mekânlardır. Camilerimize gelen çocuklarımıza öncelikle besmele şuuru vermek istiyoruz. Besmele kulun Allah ile beraberlik şuurudur. Daha Kur’an ahlakı ve Peygamber sevgisini vermek istiyoruz.  Bu mekânlarda ve Kur’an kurslarımızda görev yapan fedakâr din görevlilerimize teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Yaz Kur’an kurslarının hayırlı olmasını dileyen Vali Ali Çelik, camilerin çocuklarla şenleneceğini, çocukların da tatil dönemini en verimli şekilde değerlendireceğini söyledi.

DEĞERLER İNŞASI GEREKİYOR

Yaz Kur’an kurslarının değerler eğitimindeki önemine de değinen Vali Ali Çelik, “Çocuklarımız hayata hazırlanmak ve yaşamı anlamlandırmak için bilgi ve beceriyle donanıyorlar. Bunun en önemli sacayağı milli eğitim. Diğer taraftan ahlak, erdem, inanç gibi bize ait değerlerin inşası gerekiyor. Bunun da en önemli paydaşlarından biri Diyanet İşleri Başkanlığı. Çocuklarımız ve gençlerimiz, Kuran-ı Kerim’i, Peygamber efendimizin hayatını ve camilerimizin onlar için yaşam alanının bir parçası olduğunu kurslarda öğrenecekler. Camilerimizi şenlendirecek çocuklarımıza ve çocuklarımızın gelişim süreçlerine katkı sunan, emek veren herkese teşekkür ediyorum” dedi.

CAMİLER ÇOCUKLAR İÇİN

YAŞAM ALANI OLMALI

Çocukların hayata hazırlanmaları ve hayatı anlamlandırabilmeleri için bilgi ve beceri ile donanmaları gerektiğine dikkat çeken Vali Çelik, “Bu donanımı kazanmak adına Milli Eğitime ve Diyanet İşleri Başkanlığına büyük iş düşüyor. Milli Eğitim, çocuklarımızın bilgi ve beceri gelişimini sağlarken terazinin diğer kefesinde yer alan inanç, erdem, karakter, ahlak, irfan gibi değerler de camilerde öğreniliyor. Camilerimiz çocuklarımız için yaşam alanı olmalı orada bize ait değerler öğrenilmelidir.” dedi.

Açılış Programında konuşan Milletvekilleri Ceyda Çetin Erenler ve Ahmet Tan, açılışın hayırlara vesile olmasını dileyerek, sıkıntılı bir süreçten bu günlere gelindiğini bu tür çalışmaların ve kazanımların çok anlamlı olduğunu dile getirdiler

Yapılan konuşmaların ardından Tahsin Uygun 4-6 Yaş Kur’an Kursu ve Şeyh Edebali Cami Yaz Kur’an Kursu öğrencileri çeşitli gösteriler sundu.

Tahsin Uygun 4-6 Yaş Kur’an Kursu bahçesinde düzenlenen açılış programına; Kütahya Valisi Ali Çelik, AK Parti Kütahya Milletvekilleri Ahmet Tan ve Ceyda Çetin Erenler, Belediye Başkan Vekili Salih Özden, Cumhuriyet Savcısı Veysel Arat, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Murat Kırbaç, İl Emniyet Müdürü Necmettin Koç, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Murat Koyak, İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş, bazı daire müdürleri, STK Temsilcileri ile aileler ve çocuklar katıldı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir