İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

50 MİLYON’LUK YATIRIM GELİYOR

Nisan ve Mayıs ayında düzenlenen yatırım teşvik belgeleriyle Kütahya’ya 50 Milyon TL yatırım yapılmasını öngören ZAFER, teşvik belgeleri incelendiğinde çeşitli firmaların 4,5 yıl içerisinde Kütahya’ya 245 kişiyi istihdam edecek iş kapısı açacağını müjdelendi
Zafer Kalkınma Ajansı (ZAFER) TR33 Bölgesinde Mayıs ayında düzenlenen teşvik belgeleri sayıları ve tamamlama vizesi yapılan teşvik belgesi sayılarını kamuoyuna duyurdu.
19 MİLYON TL
SABİT YATIRIM TUTARI
Ekonomi başta olmak üzere eğitimden turizme kadar birçok alanda sağladığı hibe destekleri ile Afyonkarahisar, Kütahya, Manisa ve Uşak illerinin yer aldığı TR33 Bölgesi’nde 10 binden fazla kişinin istihdam edilmesini sağlayan ZAFER, Mayıs ayında Kütahya’da dört yatırım teşvik belgesi düzenledi. Düzenlenen belgelerle 19 Milyon TL Öngörülen Sabit Yatırım Tutarıyla 27 kişinin istihdam edilmesi bekleniyor. Bu oranla bölgedeki en düşük teşvik belgesi Kütahya’da bulunurken; Kütahya’yı yedi belge ile Manisa takip ediyor. Sekizer belge ile Uşak ve Afyonkarahisar ise 314 milyon TL’lik yatırım tutarının zirvesinde bulunuyor. Mayıs ayında TR33 Bölgesinde bulunan Afyonkarahisar, Kütahya, Manisa ve Uşak’a altı Yatırım Tamamlama Vizesi yapıldı.
NİSAN AYINDA
31 MİLYONLUK YATIRIM
ZAFER’den GAZETEKIRKÜÇ’e yapılan açıklamada ise Sanayi Bakanlığı tarafından düzenlenen ve Resmi Gazete ’de ilan edilen yatırım teşvik belgeleri incelendiğinde Nisan ayında beş firmanın Kütahya’ya 31 Milyon TL Yatırım yapacağı vurgulandı.
Kütahya’nın, yeraltı kaynakları bakımından Türkiye’nin zengin illerinden biri olduğuna dikkat çekilen açıklamada; sağlık turizmi ve kültür turizmi açısından büyük potansiyellere sahip olan Kütahya’da 6’sı termal, 1’i doğa olmak üzere toplamda 7 adet turizm merkezi bulunduğu belirtildi. Kütahya’nın altı adet organize sanayi bölgesiyle; porselenden kimyasal ürünlere, tekstilden otomotiv parçalarına kadar geniş spektrumda üretim yapıldığına dikkat çekilerek; “Sahip olduğu lojistik avantajın yanı sıra Kütahya’da yatırımcılara tahsis edilebilir arsa bedelleri sanayisi gelişmiş illere göre oldukça avantajlıdır. OSB içi arsa bedellerinin m2 fiyatının 600 ABD dolarına kadar yükseldiği bu illere göre Kütahya’da yer alan OSB’lerdeki düşük arsa bedelleri ilk yatırım maliyetlerinin düşük olması açısından oldukça önemli bir avantaj sağlamaktadır. İlin cazip teşvik oranlarından faydalanmak isteyen yerli ve yabancı yatırımcılar da Kütahya’da yatırım kararı almaktadır.” ifadelerine yer verildi.
274 KİŞİYE İSTİHDAM İMKÂNI
Açıklamada ayrıca Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen ve resmi gazetede ilan edilen yatırım teşvik belgeleri incelendiğinde Nisan ayında Kütahya’dan Erk Group Tekstil, Baksu Demir Çelik, Fif Porselen, Pak Orman Ürünleri ve Eğmir Mermercilik firmalarının 31 milyon TL’lik yatırım yapması, bu yatırımlar kapsamında 274 kişiyi istihdam edilmesinin öngörüldüğü müjdelendi. Tekstil, seramik, maden ve imalat sanayi gibi farklı alanlarda hizmet veren firmaların söz konusu firmaların 4,5 yıl içerisinde yatırımlarını yapması bekleniyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir