İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

‘UNUTULAN SOYKIRIM TEKRARLANIR’

300bin Boşnak Müslümanın katledildiği Srebrenitsa katliamının unutulmaması gerektiğinİ vurgulayan Vali Ali Çelik, Aliya İzzetbegoviç’in “Ne yaparsanız yapın soykırımı unutmayın. Çünkü unutulan soykırım tekrarlanır” sözlerine dikkat çekti.

Avrupa’nın ortasında 10 bine yakın sivil kadın, erkek ve çocuğun katledildiği 11 Tem 1995 Srebrenitsa katliamında hayatını kaybedenler her yıl 11 Temmuz’da törenlerle anılıyor. Kütahya’dan da çok sayıda isim açıklamada bulunarak şehitleri yâd etti.

Bağımsız Bosna-Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç’in “Ne yaparsanız yapın soykırımı unutmayın. Çünkü unutulan soykırım tekrarlanır” sözlerini hatırlatan Vali Ali Çelik, “26 yıl önce Srebrenitsa’da katledilen Bosnalı kardeşlerimizi rahmetle yad ediyorum. Ruhları şad, mekânları cennet olsun” ifadelerini kullandı.

YARASI GÖNÜLLERDE

Aradan geçen çeyrek asra rağmen Srebrenitsa’nın yarasını gönüllerde taşınmaya devam ettiğini belirten Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Srebrenitsa’da katledilen Boşnakları rahmetle yad etti.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Kütahya İl Başkanı Sebahattin Ceyhun, “20.yüzyılın sonunda, sözde medeni Avrupa’nın tam göbeğinde, Bosna’da utanç verici bir katliam yaşandı. Bu katliamda 300 Bin Müslüman öldürüldü, bunların 35 Bin tanesi çocuktu. Yaklaşık 75 bin Müslüman kadın tecavüze uğradı. 11 Temmuz 1995 tarihinde katliam içinde katliam Srebrenitsa katliamı yaşandı. 5 gün içerisinde 8372 silahsız, masum canice, işkencelerle öldürüldü. Bu masumların yaklaşık 1000 tanesi 18 yaşın altındaydı. Yaklaşık 1000 tanesinin cenazesine ulaşılamadı” ifadelerini kullandı.

‘HÜZNÜ HİSSEDECEKSİNİZ’

Bu Müslüman katliamı yaşanırken maalesef birçok Müslüman ülkenin sadece katliamı seyrettiğini hatırlatan Ceyhun, “Ama Rabbim zalimden de, sessiz kalandan da elbette hesabını soracak. Ama çok da af dileyelim Rabbimizden . O Müslümanlar öldürülürken ve tecavüze uğrarken yapmamız gerekenleri yapmadığımız için, haykırmak gerekirken sustuğumuz için. Rabbim bizleri affet. Bosna’ya mutlaka gidin o hüznü mutlaka hissedeceksiniz. Ama bir şeyi daha hissedeceksiniz Bosna’nın her köşesinde yaraları Türkiye’nin sardığını, oradaki kardeşlerimizin bunu çok bildiğini ve Türkiye’yi gönülden bağrına bastığını ”ifadelerini kullandı.

ŞEYMA DÖNMEZ

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir