İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ZİRAİ VE HAYVANSAL ÜRETİMİ DESTEKLEMEKTEN VAZGEÇMEMELİYİZ

Kütahya hayvancılığının kalbinin attığı Aslanapa’daki 105 adet damızlık koç dağıtım törenine katılan Vali Ali Çelik, tarımsal üretimin dünyada her geçen gün daha büyük önem kazandığına dikkat çekti. Çelik, “Zirai ve hayvansal üretimi desteklemekten vazgeçmemeliyiz” dedi.

Kütahya İl Özel İdaresi ile Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen “Hayvancılığı Geliştirme Projesi” kapsamında, Aslanapalı yetiştiricilere 105 adet damızlık koç dağıtıldı.

İlimizin Koyunda verimliliği artırma projeleri kapsamında, Kütahya İl Özel İdaresi ile Tarım ve Orman Bakanlığı genel bütçesinden karşılanan, yüzde 75’i hibe edilen 219 adet merinos ırkı damızlık koçların dağıtım töreni Aslanapa Belediyesi Canlı Hayvan Pazarında yapıldı.

Aslanapa’nın hayvancılıkta ciddi bir potansiyeli olduğunu belirten Vali Ali Çelik, ilçenin 77 bin küçükbaş hayvan varlığıyla il genelindeki küçükbaş hayvan sayısının yüzde 11’ini karşıladığını söyledi.

Nüfus artışları ve iklim değişiklikleri sebebiyle tarımsal üretimin dünyada her geçen gün daha büyük önem kazandığına dikkat çeken Vali Çelik, “Üretimin parçası olmadan memleketimizin, dünyanın ayakta kalması çok zor. Dolayısıyla tarım ve hayvancılığa yapılan yatırım ileride karşınıza katma değer olarak çıkacak. Bugün ülkemizde tarıma en fazla kaynak ayıran Özel İdare ve İl Genel Meclisi, Kütahya oldu. Zirai ve hayvansal üretimi desteklemekten vazgeçmemeliyiz” dedi.

‘ÖNEMLİ BİR POTANSİYELE SAHİBİZ’

AK Parti Kütahya Milletvekili Ceyda Çetin Erenler, “Önemli bir potansiyele sahibiz. Çiftçilerimizin gayretiyle potansiyelimizin daha da artacağına inanıyorum” dedi.

İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, kaymakamlar ile il genel meclisi üyelerinin çalışmaları neticesinde oluşturulan istek ve talepler doğrultusunda 6,5 milyon TL ödeneğin hibe olarak ayrıldığını söyledi. 2020 yılında manda yetiştiriciliğinde yüzde 100 başarı elde edildiğini ifade eden Yılmaz, “Önümüzdeki yıl da bu sene dağıttığımız koçların hayvancılık ırkını değiştirme ve uyumda ne kadar başarılı olup olmadığımızı görmek istiyoruz” diye konuştu.

KÜTAHYA’DA HAYVANCILIĞIN KALBİ

İl Özel İdare’den yapılan açıklamada Kütahya genelinde 218bin 98 adet büyükbaş hayvan varlığı bulunduğu bunun 13bin 330 adedinin Aslanapa ilçesinde bulunduğu belirtildi. İl genelinde 695bin 484 adet küçükbaş hayvan bulunduğu bunun 76bin adedinin Aslanapa’da olduğu açıklandı.

2020 yılı desteklemeleri kapsamında Kütahya genelinde toplamda 68milyon 960bin707 TL hayvancılık desteklemelerinin ödendiği; Kütahya il geneli ve Aslanapa ilçesi küçükbaş hayvancılık desteklemelerinin toplamda 10milyon 792bin 721’i bulduğu; Aslanapa ilçesinin bu desteklemedeki payının 1milyon 485bin 191 TL olduğu belirtildi.

Törene; Kütahya Valisi Ali Çelik, AK Parti Kütahya Milletvekili Ceyda Çetin Erenler, Aslanapa Kaymakam Vekili Özgür Pelvan, Aslanapa Belediye Başkanı Gökhan Gürel, Kütahya İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Murat Koyak, Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Özçalık, Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Bahattin Atakan, İl Genel Meclisi üyeleri ile yetiştiriciler katıldı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir