İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

PAZARLIK TEMASINDAN KAÇINALIM

Kütahya’da hala günde 40 ila 50 arasında virüs tespit edildiğini belirten Vali Çelik, kurban alıcı ve satıcılarını pazarlık sırasında temastan kaçınmak ve maske, mesafe, hijyen kurallarına dikkat etmek konusunda uyardı. Vali Çelik, “Normalleşmenin devamı için sırası gelen bütün vatandaşlarımızı aşı olmaya davet ediyorum” dedi

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala Vali Ali Çelik ve Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, koronavirüs tedbirleri kapsamında hizmete açılan Canlı Hayvan Pazarı’nda alıcı ve satıcılarla buluştu.

Kütahya Belediyesi Canlı Hayvan Pazarı’nda incelemede bulunan Vali Çelik, alıcı ve satıcılardan koronavirüs tedbirleri, kurban kesim yerleri ile zoonoz hastalıklara karşı dikkatli olmalarını istedi.

Kurban Bayramı sürecinde koronavirüs vakalarının artmaması için tedbirlere mutlaka uyulması gerektiğini kaydeden Vali Ali Çelik, pazarlık yaparken temastan kaçınılmasını, maske kullanımı ve mesafeye dikkat edilmesini istedi. Kademeli normalleşmenin devamı için tedbirlerin yanı sıra aşının da önemine dikkat çeken Vali Çelik, “Aşılamayla birlikte sıkıntılı günlerin çoğunu geride bıraktık. Normalleşmenin devamı için sırası gelen bütün vatandaşlarımızı aşı olmaya davet ediyorum” dedi.

GÜNDE 40 – 50 KİŞİ POZİTİF

Günlük 40 ila 50 arasında virüs tespitinin devam ettiğine değinen Çelik, “Bu da riskleri beraberinde getiriyor. Çok yakın temastan mümkün olduğunca uzak durmalıyız. Kurban Bayramı sonrasında da normalleşmenin devam etmesi adına tedbirlerini devam ettirmemiz çok önemli” ifadelerini kullandı

Toplum ve çevre sağlığının korunması için kurban kesim yerlerinin belirlendiğini, belirlenen yerlerin dışında kesim yapanlara idari para cezası verileceğini de hatırlatan Vali Çelik, “İbadetlerimizi, toplum sağlığını riske atmadan hayırlı bir şekilde tamamlayalım ve Kurban Bayramı’nı sağlıklı bir şekilde atlatalım. Bayramın herkese hayırlı olmasını, satıcılarımıza bol kazançlar getirmesini Cenabıallah’tan niyaz ediyorum” diye konuştu.

UNUTMAMAMIZ LAZIM

Hayvan pazarını dinimizin gereği kurban vecibesini yerine getirecek vatandaşlar ve onlara bir yıl boyunca emek vererek hazırlık yapan üreticilerin buluşma mekanı olarak tanımlayan Başkan Prof. Dr. Alim Işık, “Kütahya Belediyemiz üreticimizle tüketicileri buluşturduğu pazarın açılışı için buradayız. Bu açılışımızın tüm insanlarımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum. Sağlık ve sıhhatle pazarımızı geçirmeyi, kurbana kavuşmayı ve kurbanlarımızı kesmeyi Rabbim nasip eylesin. Üreticilerimiz bir yıl süre ile emek veriyor. Haklı olarak yüksek fiyatla elindeki malı satmak için burada. Ama yılda bir sadece kurban etiyle, kestiği veya kesenlerin ona verdiği kurban etiyle yılı geçiren insanlarımızın da bu pazarı beklediğini unutmamamız lazım. Alıcılar düşük fiyatta, satıcılar yüksek fiyatta bu pazarda alışveriş yapmayı arzularken, geleneğimizin gereği olan pazarlık burada oluyor. Eller tutuşuyor, kollar yoruluncaya kadar hayırlı olsunu burada yapıyoruz. Ortada buluşunca iki taraf için hayırlı bir iş yapılmış oluyor.” dedi.

Başkan Prof. Dr. Alim Işık, “Korona illetinin geride bırakıldığı daha güzel günleri birlikte yaşayacağız. Bayramlar bizim kucaklaşma, dargınların barışması, fakirlerin gözetilmesi, denetlenmesi, onların korunması için birer fırsat. Allah, sağlık ve sıhhatle pazarımızı geçirmeyi, kurbana kavuşmayı ve kurbanlarımızı kesmeyi nasip eylesin” dedi.

Sağlıkla yeniden bir Kurban Bayramına kavuşmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyleyen İl Tarım ve Orman Müdürü Özçalık; “Geçen sene 10 bin 200 adet büyükbaş, 49 bin 200 adet küçükbaş hayvan kurban pazarında kurban edildi. Bu sene de kurbanlık anlamında bir sıkıntı yok. 16 bin 500 civarında büyükbaş, 72 bin 500 adet küçükbaş hayvanımız kurban pazarına arz edecek. Tüm kurban kesim noktalarında veteriner arkadaşlarımız görev alacaktır. Vatandaşlarımız uyarılarımızı dikkatle dinlesinler” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir