7 dakikada okunabilir

‘TÜRK MİLLETİ SONSUZA KADAR YAŞAYACAKTIR’

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Gazilik unvanı verilişinin 100. Yılı törenlerinde konuşan Vali Ali Çelik, “Birlik olmak bu toprakların en büyük gücü. Bunu kaybetmediğimiz sürece Türk milleti sonsuza kadar yaşayacaktır” dedi.

Sakarya Meydan Muharebesi’nin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e 19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından verilen Gazilik unvanı 100. Yılında, 19 Eylül Gaziler Günü tüm yurtta olduğu gibi Kütahya’da da gurur ve minnetle kutlandı.

Bu yılki kutlama programı il protokolü, gaziler ve gazi yakınlarının katılımı ile Zafer Meydanı Atatürk Anıtına çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Atatürk Anıtı önündeki program Muharip Gaziler Derneği Başkan Yardımcısı Mevlüt Çubuk’un günün anısına yaptığı konuşma ile devam etti. Mevlüt Çubuk, vefat eden gazilere Allahtan rahmet yaşayanlara şifalar diledi. Çubuk, gazilerin sadece 19 Eylül’de hatırlanmaması gerektiğini dile getirdi.

Programın sonunda Gaziler, il protokolü ve katılımcılar ile birlikte dev Türk Bayrağı açtılar.

‘EN BÜYÜK GÜCÜMÜZ

BİRLİK OLMAK’

Atatürk Anıtı önündeki programın ardından il protokolü ilk önce Muharip Gaziler Dernek Başkanı Şaban Başoğlu ve üyelerini ziyaret etti. Protokol üyeleri daha sonra Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kütahya Şube Başkanı A. Asım Okat ve dernek üyelerini ziyaret ettiler. Burada bir konuşma yapan dernek başkanı Okat gazilik unvanını gururla taşıdıklarını ifade etti. Katılımcılara hitap eden Kütahya Valisi Ali Çelik, “Birlik olmak bu toprakların en büyük gücü. Bunu kaybetmediğimiz sürece Türk milleti sonsuza kadar yaşayacaktır” dedi.

Rektör Kavuncu, “Kahraman gazilerimiz, şehitlerimiz; vatan size minnettar. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, ebediyete irtihal eden bütün gazilerimizi rahmet ve minnetle yad ediyor; hayatta olan kahramanlarımıza sağlık diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Programlara Kütahya Valisi Ali Çelik, Kütahya Milletvekilleri Ceyda Çetin Erenler, Fazıl Kasap, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Garnizon Komutanı Hv. Tuğg. Necati Gündüz, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, daire müdürleri, MHP İl Başkanı Selçuk Alıç, MHP Merkez İlçe Başkanı Ayhan Toy, Muharip Gaziler Dernek Başkanı Şaban Başoğlu ve dernek üyeleri, sonra Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kütahya Şube Başkanı A. Asım Okat, STK Temsilcileri, gaziler, askeri erkan ve daire müdürleri katıldı.

Vali Ali Çelik, törenin ardından Muharip Gaziler Derneği Kütahya Şubesi ile Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Kütahya Şube Başkanlığını ziyaret etti.

SORUNLARINI DİNLEDİ

19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle Muharip Gaziler Derneği Kütahya Şube Başkanı Şaban Başoğul ve Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Kütahya Şube Başkanı Ahmet Asım Okat’ı dernek binalarında ziyaret eden Vali Çelik gaziler ve şehit yakınlarıyla bir süre sohbet ederek, istek ve sorunlarını dinledi.

Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği tarafından hazırlanan, içerisinde şehit ve gazilerin bilgilerinin kristallere işlenmiş halinin sergilendiği “Şehit ve Gazi Müzesi”ni de ziyaret eden Vali Çelik burada yaptığı konuşmada millet olmanın en temel unsurlarının acı ve kederde olduğu gibi sıkıntı ve mutlulukla da bir arada olmak olduğunu söyledi. Vali Çelik, “Birlik olmak bu toprakların en büyük gücü. Bunu kaybetmediğimiz sürece Türk milleti sonsuza kadar yaşayacaktır” dedi.

Şehit ve gazi derneklerinin kurumsallaşması ve çalışmalarının görünürlüklerinin artırılması için kamu yöneticilerinin bu çalışmanın bir paydaşı olması gerektiğini dile getiren Vali Çelik, “Gazilik ve şehitlik bilincini gençlerimize bıkmadan, usanmadan anlatacağız. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu toprakları vatan yapan, vatan kalmasını sağlayan tüm şehitlerimize rahmet, minnet ve şükranlarımı sunuyor; hayatta olan kahramanlarımıza sağlıklı, huzurlu, uzun ömür diliyorum. Rabbim devletimize, milletimize zeval vermesin; gücümüzü daim eylesin” diye konuştu.

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Kültür haberleri

‘İNSANLIĞA HAYIR GETİRSİN’

“Peygamberimiz ve Vefa Toplumu” temasıyla kutlanacak Mevlid-i Nebi Haftası etkinlikleri hakkında İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş’tan bilgi

‘YAYGARAYI BASALIM’

UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na verilen sözleri kadınların tutacağını belirten Katılımcı Kadınlar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Cemile