/
5 dakikada okunabilir

PANDEMİ’YE DE İNFODEMİ’YE DE DİKKAT!

Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin yüz yüze eğitim başlangıç töreninde konuşan Dekan Prof. Dr. Duygu Perçin Renders, öğrencilerine pandemiden ve infodemiden uzak bir eğitim öğretim yılı diledi. DSÖ’nün koronavirüs salgının sürecinde ürettiği “infodemi” kavramı bilgi kirliliğiyle mücadelenin önemine dikkat çekiyor.

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde (SBF) yüz yüze eğitim başladı. Eğitim başlangıcı dolayısıyla program düzenlendi.

“NORMALİ” ÇOK BEKLEDİK

Programın açılış konuşmasını yapan SBF Dekanı Prof. Dr. Duygu Perçin Renders, “Bu yılki açılışımızda mutluluğumuz çok daha büyük çünkü bu akademik açılış aslında normale dönüşümüzü simgeliyor. Bu, çevrim içi derslerle geçen 1,5 yıllık Covid döneminden sonra hem öğretim elemanlarımızın hem de öğrencilerimizin inanılmaz bir heyecan ve özlemle beklediği bir ‘normal’.” dedi. Perçin Renders pandemi dönemi öğrencileri çok özlediklerini de vurguladı.

Prof. Dr. Perçin Renders konuşmasına şöyle devam etti: “Güzel bir ülkede yaşıyoruz. Herkese eğitim fırsatı verilen bir toplumun parçasıyız. Bu fırsatın her ülkede olmadığını lütfen aklınızdan çıkarmayın. Bu fırsatı iki elinizle sıkıca tutun. Bu ülkeye bu topluma hak ettiği hizmeti sunabilmek için var gücünüzle çalışın. Bu yolda size eşlik etmek hem benim hem de tüm akademik ve idari kadromuz için büyük bir onurdur.

Öğrencilere pandemiden uzak sağlıklı, mutlu, başarılı bir eğitim-öğretim yılı dileyen Dekan Perçin Renders, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) salgın hastalık anlamına gelen “pandemi” kelimesinden esinlenerek ürettiği bir kavram olan “infodemi” kavramına da dikkat çekti. Dekan Perçin Renders öğrencilerine pandemiden ve infodemiden uzak bir yıl diledi.

BİLGİ KİRLİLİĞİYLE MÜCADELE

Koronavirüs sürecinde yeni bir kavram olarak ortaya çıkan infodemi; koronavirüs teşhis, tedavi ve yayılımı hakkındaki bilgi kirliliğiyle mücadelenin önemini ortaya koyuyor.

Çok özlediklerini vurguladığı öğrencilere seslenen Rektör Prof. Dr. Vural Kavuncu, “Pandemi dolayısıyla uzaktan eğitim ile devam ettik. Şimdi tekrar yüz yüze eğitim için bir araya geldik. Çok mutluyuz. Aramıza yeni katılan öğrenciler oldu. Üniversite unutulan bir dönem olmayacak. Güzel ve verimli zaman geçireceksiniz. Mesleki bilgiye ilave olarak birçok farklı alandan kazanımlarınız olacak. Hocalarınıza kolay ulaşabileceğiniz bir üniversite burası. Beraber projeler üreteceksiniz” dedi.

ÖĞRENCİLERE MÜJDE

Germiyan Kampüsünde Merkez Derslik binasının inşasına başladıklarını müjdeleyen Rektör Kavuncu, “Seneye Kazmayı vuruyoruz. Tekrar hepiniz hoş geldiniz. Yeni eğitim- öğretim yılı hayırlı olsun. Hepinize başarılı, mutluluk dolu üniversite yaşamı diliyorum.” diye konuşma yaptı.

Programa Rektör Prof. Dr. Vural Kavuncu, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. M. Cem Algın, Prof. Dr. Duygu Perçin Renders ve Prof. Dr. Ahmet Çekirdekçi, akademik ve idari personel ile birlikte öğrenciler katıldı.

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Eğitim haberleri

OKULLAR YÜKSELİYOR

Kütahya Merkez ve ilçelerde Kütahya İl Özel İdaresi desteği ile yapımı devam eden altı okul hızla

ÖĞRENCİYİ ŞEHRE ÇEKEBİLİRİZ

Öğrenci yurtlarının kampüse yakınlığı sebebiyle şehirden ayaklarının kesildiğinin farkında olduklarına değinen Rektör Kazım Uysal, başarılarla kazanılan