3 dakikada okunabilir

POZİTİFE MOLA YOK

Geçici süre Kütahya’da bulunan ve PCR testi pozitif vatandaşlar kendi araçlarıyla mola vermemeyi taahhüt ederek asıl ikametine dönebilecek. Yolculuk yapamayacak durumda olan vatandaşlar, kamu kurumlarına ait misafirhane, konaklama tesisleri ya da yerleri önceden belirlenecek karantina otelinde kalacak

Vali Ali Çelik başkanlığında toplanan İl Hıfzıssıhha Kurulu, koronavirüs salgının oluşturduğu riskin asgari seviyeye düşürülmesi için yeni kararlara imza attı. Alınan yeni kararlarla; PCR test sonucu pozitif olan vatandaşlar, geçici olarak bulunduğu yerden özel araçlarıyla asıl ikametlerine dönebilecek. Toplu taşıma vasıtaları kullanmaları halen yasak olan PCR Pozitif vatandaşlar, yolculuk sırasında mola vererek başka kişilerle temas etmeyeceğine yönelik taahhütte bulunacak.

KONAKLAMA BEDELİNİ

VATANDAŞ ÖDEYECEK

Asıl İkametlerine gidemeyecek durumda olanlar izolasyon süreçlerini geçirmek üzere, mümkünse kamu kurumlarına ait misafirhane, konaklama tesisi gibi yerlerin mümkün değilse yerleri önceden belirlenecek karantina otelinde, kalacak. Belirlenen yerlerdeki konaklama bedelleri, izolasyona tabi tutulan kişilerce karşılanacak ancak gelir tespitine göre konaklama bedelini karşılayamayacak durumdaki kişilerin giderleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından sağlanacak. Karantina oteli belirlenmesi gereken durumlarda; izolasyon koşullarını sağlamak kaydıyla ekonomik açıdan en avantajlı yerler seçilecek.  İzolasyon koşullarını ihlal eden vatandaşlar, konaklama bedelini kendileri ödemek zorunda kalacak. Geçici olarak bulunduğu yerde PCR test sonucu pozitif olduğu anlaşılan ve izolasyona alınabileceği herhangi bir yeri bulunmayan kişilerin izolasyona tabi tutulmaları için belirlenen yerlere; ziyaretçi kabul edilmeyecek, güvenlik önlemleri için yeteri kadar güvenlik, kolluk personeli, sağlık durumlarını gözlemlemek için sağlık personeli görevlendirilecek.

KARARA UYMAYANA

PARA CEZASI

Alınan kararlara uymayan vatandaşlara, iş yerlerine Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına karar verildi.

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Sağlık haberleri