7 dakikada okunabilir

AKTİF OL KÜTAHYA

Sağlıklı yaşam ve spor yapma alışkanlığı kazandırmak hedefiyle tüm dünyada kutlanan “Avrupa Spor Haftası” etkinlikleri başladı. Etkinliğin açılışında konuşan Gençlik Spor İl Müdürü Feyzullah Gayret Kütahyalılara seslenerek; “Vatandaşlarımız günlük hayatlarında mutlaka spora yer vermeli. Spor yeme içme gibi hayatımızda yer almalı” dedi.

Avrupa Spor Haftası etkinlikleri Kütahya Dumlupınar Stadyumu’nda düzenlenen törenle başladı.

Tüm dünyada geleneksel olarak her yıl, 23-30 Eylül tarihleri arasında düzenlenen, çok sayıda farklı spor aktiviteleriyle her yaştan ve statüden bireyi bir araya getiren hareket bilincini ve sağlıklı yaşam kültürünü arttıran Avrupa Spor Haftası etkinlikleri “Be Active” temasıyla 81 ille eş zamanlı olarak Kütahya’da da başladı.

Program kapsamında 81 ilde eş zamanlı olarak gerçekleşen açılış programında önce saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu, ardından Gençlik Spor İl Müdürü Feyzullah Gayret açılış konuşmalarını yaptı.

‘GÜN İÇİNDE SPORA YER VERİLMELİ’

Organizasyonda emeği geçen herkese teşekkürlerini ileterek söze başlayan Gençlik Spor İl Müdürü Feyzullah Gayret, “81 ilde aynı anda yapılacak bu etkinliğin; ülkemizin insanlarımızın sporun önemini kavramasına çok ciddi bir katkısı olacağını düşünüyorum. Vatandaşlarımızın günlük hayatlarında veya haftalık programlarında mutlaka spora yer vermelerini gerektiğini düşünüyorum. Spor yeme içme gibi hayatımızda yer almalı. Dolayısıyla bu etkinliklerde bunun önemini kavratılmasının vatandaşlarımızda bir farkındalık oluşturulmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE BİRİNCİSİNDEN

MÜTHİŞ GÖSTERİ

Feyzullah Gayret’in konuşmasının ardından 6 Ekim’de Polonya’da düzenlenecek Avrupa Şampiyonası’nda ülkemizi temsil edecek olan Bedensel Engelliler Dans Spor Türkiye 1’incisi Hüseyin Ayyıldız, tekerlekli sandalye ile gösteri yaptı. Gençlik Spor İl Müdürlüğü’nün genç sporcuları müzik eşliğinde gösteri düzenlendi. Tüm stadyumun katıldığı gösteri renkli anlara sahne oldu.

Etkinlik tüm katılımcıların, öğrenciler ve vatandaşların katımıyla Dumlupınar Stadyumu’nda yapılan yürüyüşle devam etti.

Yürüyüşün tamamlanmasının ardından basın açıklamasında bulunan Herkes İçin Spor Federasyonu Kütahya İl Temsilcisi Ali Akyol, Avrupa Birliği ile birlikte tüm dünyada geleneksel olarak her yıl, 23-30 Eylül tarihleri arasında “Avrupa Spor Haftasının”, toplumda hareketlilik bilinci ile spora teşvik edici çeşitli sportif faaliyetlerle kutlandığını açıkladı.

Önceki yıllarda Herkes İçin Spor Federasyonu tarafından gerçekleştirilen Beraber Yürüyelim, 2020 Avrupa Spor Haftası Etkinlikleri, Hisapp Mobil Uygulama, His Festivalleri, Herkes İçin Spor Günleri gibi başarılı etkinliklere dikkat çeken Akyol, “Avrupa Spor Haftası Etkinlikleri kapsamında, Türkiye’de yaş, cinsiyet ve etnik köken gözetmeksizin 83 milyon ülke nüfusunun tamamının spor ve fiziksel aktivite ile bu projenin bir parçası olması hedeflenmiştir. Proje; Sağlıklı yaşam ve spor yapma alışkanlığı kazandırmak, Spor kültürünün tabana yayılarak demokratikleşmesini sağlamak, Digital medyayı etkin kullanarak spor branşlarının bilinirliğini arttırmak, Spor, fiziksel aktiviteler gibi konular hakkında bilgi ve farkındalığı artırmak, Bireylerin spor branşlarına daha bilinçli katılımını sağlamak, Sağlıklı beslenme bilincinin oluşmasını sağlamak,Ülkemizin spor, sağlık ve kültür turizmine katkıda bulunulmasını amaçlamaktadır.” İfadelerini kullandı.

23-30 Eylül Haftası boyunca 81 ilde yaklaşık 250 spor branşında devem edecek olan “Ulusal Herkes İçin Spor ve Sağlık Günleri” tüm dünyada düzenlenecek etkinliklerle spor branşlarının tanıtılması, obeziteyle mücadele, spor ve sağlık turizmini desteklemeyi hedefliyor.

Avrupa Spor Haftası etkinlikleri kapsamında; 24 Eylül Cuma günü saat 18.00’de Linyit İlk Öğretim Okulu Spor Salonu’nda Badminton Büyükler, 25 Eylül Cumartesi günü saat 9.30’da Kütahya Gençlik Merkezinde Bisiklet turu, 26 Eylül Pazar günü 9.30’da Gençlik Merkezinden toplanılarak doğa yürüyüşü gerçekleştirilecek.

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Spor haberleri

VELİ’YE 2 MAÇ CEZA

Osmaniyespor karşısında vakit geçirmek için yerde yatan rakip sporcuyu kucaklayıp saha kenarına bırakan Veli Kızılkaya kırımızı

İSMAİL SAKATLANDI

Belediye Kütahayspor’da iki sezondur oynadığı futbolla takımın vazgeçilmezleri arasında yer alan İsmail Kayalı Karaman maçında sakatlanarak

ŞAMPİYON OLACAĞIZ

Kütahya İl Genel Meclisi Genel Sekreteri Murat Koyak, Gençlik ve Spor il Müdürü Feyzullah Gayret ve