6 dakikada okunabilir

‘İSTEMEDİĞİMİZ YERLERE GİDECEK’

ARTAN VAKA İLE YÜKSEK RİSKLİ İLLER ARASINDA KÜTAHYA'DA COVİD-19 İLE MÜCADELE DEVAM EDİYOR. HEDEF NÜFUSTA İKİNCİ DOZ AŞINI YAPTIRANLARIN ORANIN YÜZDE 67,6 OLARAK AÇIKLANDIĞI KÜTAHYA'DA AŞILARI TANIMLI OLDUKLARI HALDE HİÇ AŞI OLMAYANLAR İSE 97 BİN CİVARINDA. (HÜSEYİN CAN AKSU/KÜTAHYA-İHA) Kütahya'da, Covid-19 ile mücadele tüm hızıyla devam ediyor. Hedef nüfusta ikinci doz aşını yaptıranların oranın yüzde 67,6 olarak açıklandığı Kütahya'da, aşıları tanımlı oldukları halde hiç aşı olmayanlar ise 97 bin olarak açıklandı.

Kütahya’da şu an delta varyantının hakim varyant olduğunu belirten İl Sağlık Müdürü Mehmet Erşan, Son bir ayda hastane yükünün arttığı uyarısında bulundu. Erşan, “Yoğun bakımda yatan hasta sayımız neredeyse ikiye katladı, boşluklarımız olmasına rağmen bu bizi ürkütüyor. Kış dönemine giriyoruz aşılarımızı tamamlamazsak bu artış istemediğimiz yerlere gelecek” dedi.

Kütahya’da, Covid-19 ile mücadele tüm hızıyla devam ediyor. Hedef nüfusta ikinci doz aşını yaptıranların oranın yüzde 67,6 olarak açıklandığı Kütahya’da, aşıları tanımlı oldukları halde hiç aşı olmayanlar ise 97 bin olarak açıklandı.

Açıklanan son haritada her yüz binde 272,59 olan Kütahya yüksek riskli iller arasında olmayı sürdürüyor. Son bir ayda yoğun bakımda yatan hasta sayının neredeyse iki katına çıktığını ve aşıları tanımlı olduğu halde hiç aşı yaptırmayan 97 bin vatandaşın olduğunu söyleyen Kütahya İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Erşan herkesi aşı olmaya davet etti.

‘HAKİM VARYANT DELTA’

“Vatandaşlarımızdan istediğimiz, talebimiz aşılarını yaptırmaları ve hem kendilerine hem de sevdiklerinin sağlıklarını korumaları” diyen Erşan, “Vakalar ile ilgili olarak maalesef artış trendi devam ediyor. Havalarında soğuması ile birlikte kapalı mekanlarda daha fazla vakit geçirir olduk, hareketlilikte çok fazla malumunuz dolayısı ile bu vakaları olumsuz yönde yansıyor. Şu an Delta varyantı hakim varyant ve hızlı bulaşan bir varyant olarak Kütahya’da da açıklanan son rakamlara göre yüz binde 272 olarak halen yüksek riskli iller arasında yer alıyor maalesef” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamış olduğu verilerde Kütahya’da hedef nüfusun yüzde 81,6’sının birinci dozu tamamladığını belirten Erşan, “İkinci doz ise 67,6 olarak açıklandı. Bu iyi bir rakam elbette ama gönlümüzden geçen hedef nüfusun tamamı aşılanmasını istiyor. Şu an Kütahya’da tanımlanmış hedefin nüfusta 97 bin civarından hiç aşı yaptırmamış vatandaşlarımız var. Bardağın boş tarafından da bakmak zorundayız, onlarda aşılarını yaptırdığı zaman biz güçlü bir duruma geçmiş olacağız. Vatandaşlarımızdan istediğimiz, talebimiz aşılarını yaptırmaları ve hem kendilerine hem de sevdiklerinin sağlıklarını korumalarıdır” şeklinde konuştu.

‘ARTIŞ ÜRKÜTÜYOR’

Son bir ayda hastane yükünün arttığı uyarısında bulunan Mehmet Erşan, “Vaka sayıların artışları ile beraber yatan hasta sayılarımız arttı, yoğun bakımda yatan hasta sayımız neredeyse ikiye katladı, boşluklarımız olmasına rağmen bu bizi ürkütüyor tabi ki. Geçen sene Kasım ayı bizim Covid-19 açısından en yoğun vakaların yaşadığımız, hastane dolulukları açısından en yoğun dönemdi. Kış dönemine giriyoruz aşılarımızı tamamlamaz isek yine bu artış bizim istemediğimiz yerlere gelecek. Ama şunu söyleyebilirim, geçen seneye göre yatan hasta sayımız geçen seneye göre daha az bunu da aşının etkisine bağlıyoruz. Eğer bu düzeyde bir aşılama olmasaydı hastanelerde ki yükümüz çok daha fazla olacaktı. Çok şükür aşının bu pozitif etkisini burada gördük. Aşılarını yaptırmayan vatandaşlarımızda aşılarını tamamlatırlarsa inşallah kış dönemini daha rahat geçirmiş olacağız” ifadelerini kullandı.

576 bin nüfuslu Kütahya’nın, halen koronavirüs vaka artışında Ege bölgesi birincisi durumda olduğu kaydedildi.

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Sağlık haberleri