4 dakikada okunabilir

GENÇ MUCİTLER TEKNOFEST’DE

Uzay istasyonlarında oksijen üretirken ortaya çıkan zehirli ve yanıcı özellikteki metan gazı sorununu çözmek için sundukları özgün ve yerli bir metot ile TEKNOFEST’e katılmaya hak kazanan Kütahya Boğaziçi Koleji’nden bir grup lise öğrencisi, Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için daha aktif rol almak için istekli olduklarını belirtti

Havacılık, Teknoloji ve Uzay Teknolojisi Festivali TEKNOFEST Atatürk Havalimanı’nda başladı. Kütahya Boğaziçi Koleji’nden bir grup lise öğrencisi Biyoteknoloji İnovasyon Yarışması başlığı altında geliştirdikleri proje ile iki aşamalı elemeler sonucu hakemlerden başarılı puanlar alarak festivale katılmaya hak kazandı.

ÖZGÜN VE YERLİ METOT

Projenin geliştirilmesi aşamasında, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi – İleri Teknolojiler Araştırma ve Uygulama Merkezi (İLTEM)’nden Biyoteknoloji alanında danışmanlık desteği alan ALGFA takımı (Beste Yaramış, Melek Özcan, Şevval Umaç, Eren Köroğlu, Enes Öztürk, Danışman öğretmen Biyolog Ayşe Umaç), uzay istasyonlarında oksijen üretirken ortaya çıkan zehirli ve yanıcı özellikteki metan gazı sorununu çözmek için özgün ve yerli bir metot önerisi sundu.

Öğrenciler, MAFBİ (Mini Alg FotoBiyoreaktörü) adını verdikleri sistemle mevcut Sabatier sistemde oluşan metan gazının uzay istasyonundan dışarı salınması ile meydana gelen karbon kaybının önüne geçilmesi ve uzay istasyonlarının daha güvenli bir hale getirilmesini amaçladıklarını belirttiler. Kimyasal reaksiyonlar yerine Biyolojik yollarla gerçekleştirilecek olan karbon – oksijen döngüsü sayesinde astronotların uzayda yaşamak için ihtiyaç duydukları oksijeni ve oluşacak biyokütle ile de besin ihtiyacının bir kısmının karşılanmasının hedeflediklerini belirten liseli gençler bu teknolojinin aynı zamanda denizaltılarda da kullanılabileceğini aktardılar.

‘DAHA AKTİF ROL

OYNAMAK İSİTYORUZ’

Genç mucitler, Mustafa Kemal Atatürk’ün belirttiği “İstikbal Göklerdedir” ilkesi doğrultusunda Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için daha aktif rol almak için istekli olduklarını belirtti.

Biyolojinin ve biyoteknolojinin sanılanın aksine uzay ve havacılık sektöründe olduğu gibi her alanda ihtiyaç duyulan disiplinler olduğunu, TEKNOFEST gibi aktiviteler ve yarışmalarla daha çok lise gencinin üniversitelerle buluşturulması gerektiğini belirten İLTEM Müdür Yardımcısı Dr. Ali Adem Bahar “Biz araştırmacılar yaşımız ve edindiğimiz tecrübeler nedeni ile düşüncelerimizi yapılabilirliği daha yüksek ama daha dar kalıplara sokma eğiliminde oluyoruz. Ancak gençlerimiz bu kalıplar olmadan ve kutunun dışında düşünebiliyorlar.” diyerek alglerle uzayda oksijen üretimi fikrinin de bu şekilde ortaya çıktığını ifade etti.

TEKNOFEST’e katılım öncesi Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kâzım Uysal tarafından kabul edilen ALGFA takımı projelerini sundular. Öğrencileri tebrik eden Rektör Uysal, öğrencilerin bu azmini takdirle karşıladığını ve başarılarının devamını dilediğini belirtti.

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Eğitim haberleri

OKULLAR YÜKSELİYOR

Kütahya Merkez ve ilçelerde Kütahya İl Özel İdaresi desteği ile yapımı devam eden altı okul hızla

ÖĞRENCİYİ ŞEHRE ÇEKEBİLİRİZ

Öğrenci yurtlarının kampüse yakınlığı sebebiyle şehirden ayaklarının kesildiğinin farkında olduklarına değinen Rektör Kazım Uysal, başarılarla kazanılan