6 dakikada okunabilir

‘DÜNYEVİ BİR DUYGU OLAMAZ’

İbrahim Hakkı’nın, hocası İsmail Fakirullah için yaptığı ışık düzeneğinin yeniden çalışmasını sağlayan ekibin başında bulunan Prof. Dr. Cengiz Işık, İbrahim Hakkı hazretleri gibi büyük bir bilim insanının böylesine zorlu bir sistemi kurmasındaki neden elbette ki kibirlenme gibi salt nefse yönelik basit bir dünyevi duygu olamaz” dedi.

Kütahya Valiliği ile Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) iş birliğinde, Prof. Dr. Cengiz Işık’ın konuşmacı olarak yer aldığı “Ekinoks’ta Tillo” konulu konferansa katıldı.

Fen Edebiyat Fakültesi Germiyanoğlu Yakup Bey Konferans Salonunda yapılan konferansa; Vali Ali Çelik, Kütahya Belediye Başkan Vekili Abdullah Damcı, DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, KSBÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Ahmet Çekirdekçi, Vali Yardımcısı Dr. Halil İbrahim Ertekin, Dumlupınar Kaymakamı Buğra Karadağ, Pazarlar Kaymakamı Mehmet Soylu, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Murat Kırbaç, İl Emniyet Müdürü Necmettin Koç, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, İl Kültür ve Turizm Müdürü Zekeriya Ünal, akademisyenler ve davetliler katıldı.

Siirt’in Tillo ilçesinde, 257 yıl önce İbrahim Hakkı’nın, hocası İsmail Fakirullah için yaptığı ve 1960’lı yıllardaki restorasyonda bozulan ışık düzeneğinin yeniden çalışmasını sağlayan ekibin başında olan Kütahya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Başkanı Prof. Dr. Cengiz Işık konferansında Tillo’yu ve ışık hadisesini anlattı, İbrahim Hakkı’nın bilimsel ve manevi yönlerini katılımcılarla paylaştı.

EKİNOKS GÜNLERİNDE

AYDINLANIYOR

İbrahim Hakkı’nın düzeneği sayesinde ekinoks günlerinde güneşin İsmail Fakirullah’ın mezarının başucunu aydınlattığını kaydeden Işık, “Ne kadar iyi bir topograf olursanız olun, ne kadar iyi bir mimar olursanız olun, ne kadar iyi astrofizikçi olursanız olun, saptanmış olan o dur ki böylesine bir sistemi oluşturmanın olmazsa olmazı Tillo özelinde birilerinin olmasıdır. Dünya haritası üzerinde böylesine topografik bir yapıya sahip ikinci bir yer daha yoktur. İbrahim Hakkı hazretleri gibi büyük bir bilim adamının böylesine zorlu bir sistemi kurmasındaki neden elbette ki kibirlenme gibi salt nefse yönelik basit bir dünyevi duygu olamaz” diye konuştu.

İbrahim Hakkı’nın hocası İsmail Fakirullah’a duyduğu vefa, öğrenmeye ve öğretene duyduğu saygı ve kadirşinaslığın bugün için de büyük değerler arasında olduğunu söyleyen Vali Ali Çelik, bu değerlerin korunması ve nesilden nesile aktarılması gerektiğini söyledi. Vali Çelik, “Bugünkü etkinlikte neden Tillo’dan konuştuğumuzu düşünebilirsiniz. Ancak baktığınızda öğrenme yolunda ilerleyen yaşamını buna adayan insanların hikâyelerine şahit olduk. Cengiz Hocamız her insanın bir şeyler bulabileceği bir öyküyü anlattı bize. Üniversitemizin bu etkinliğe ev sahipliği yapmasından da ayrıca memnuniyet duyuyorum. Tıpkı Tillo’da olduğu gibi Kütahya’nın da tarihi ve kültürel değerlerine sahip çıkması için ilimizin ileri gelenleriyle iş birliğimizin sürmesini diliyorum” dedi.

EN BÜYÜK DERS Kalple akıl birleştiğinde ideal insanın ortaya çıkacağını ifade eden DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, “Din ve Fen İlimlerinin sadece biriyle ilerlemek ise toplumları geriletmiştir. İyi nesiller ve ideal insanlar yetiştirmek için bu iki ilmin insanlara birlikte öğretilmesinin ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. Bu konferanstan çıkarılacak en büyük dersin bu olduğunu düşünüyorum” dedi.

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Eğitim haberleri

OKULLAR YÜKSELİYOR

Kütahya Merkez ve ilçelerde Kütahya İl Özel İdaresi desteği ile yapımı devam eden altı okul hızla

ÖĞRENCİYİ ŞEHRE ÇEKEBİLİRİZ

Öğrenci yurtlarının kampüse yakınlığı sebebiyle şehirden ayaklarının kesildiğinin farkında olduklarına değinen Rektör Kazım Uysal, başarılarla kazanılan