6 dakikada okunabilir

EN DÜŞÜK İŞÇİ MAAŞI 4BİN 100 TL OLDU

Toplu iş sözleşmesi sürecinin tamamlanmasıyla Kütahya İl Özel İdaresi, Kütahya İl Özel İdare Personel A.Ş ve Kütahya AFAD İl Müdürlüğü bünyesinde çalışan en düşük işçi maaşı 4bin100 TL oldu. Gönlünün her daim işçiden yana olduğunu belirten İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, ilave ücretlerle rakamlar yükseleceğinin altını çizdi

Türkiye Yol-İş sendikası ile Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası (TÜHİS) arasında devam eden toplu iş sözleşmesi süreci anlaşmayla sonuçlandı.

Türkiye Yol İş Sendikası Kütahya Temsilciliğinden yapılan basın açıklamasında; “1 mart 2021 den geçerli olmak üzere Brüt 4100’nin altında olanlar 4100’ye çekildikten sonra yüzde 12  zam yapıldı. 1 eylül 2021 tarihinden itibaren tekrar yüzde 5 zam yapılmıştır. Daha önce yılda 15 günlük olan ikramiyeleri 2021 için 30 günlüğe 2022 için 40 günlüğe çıkarılmıştır. Yukarıda belirttiğimiz zam oranları sözleşmemizdeki parayla anılan tüm maddelere uygulanmıştır. Bütün bunların yanında üyelerimizin çalıştıkları her gün için yevmiyelerinin yüzde 10 u oranında yıpranma primi ve yıllık 7 ₺ hizmet zammı verilmiştir” ifadelerine yer verildi.

Yapılan sözleşmeyle Kütahya İl Özel İdaresi Kütahya İl Özel İdare Personel A.Ş ve Kütahya AFAD İl Müdürlüğü bünyesinde çalışan Türkiye Yol-İş sendikası üyesi en düşük ücret alan bekar çalışanın maaşı; bütün bu kazanımlarla birlikte yüzde 20’lik vergi diliminde AGİ dahil ikramiye ve ek ödeme hariç maaşı 4100 TL oldu.

Toplu iş sözleşmemizin imza aşamasındaki katkılarından dolayı Kütahya Valisi Ali Çelik, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz ve kurumların yetkililerine teşekkür edildi. Açıklamada “Sözleşmemizin üyelerimize ailelerine ve kurumlarımıza hayırlı olmasını, kazanımlarını sağlıkla harcamalarını dileriz” denildi.

Sözleşmenin yenilenmesinin ardından basın açıklamasında bulunan İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, “1 Mart 2021 den geçerli olmak üzere öncelikle 4100 lira altında olan ücretler 4100 liraya çekildi daha sonra ücretlere yüzde 12 ve eylül ayından itibaren de yüzde 5 zam uygulanacak. Artı enflasyon farkları da olursa onlar da yansıtılacak. Buna göre idaremiz bünyesinde çalışan bekar bir işçinin en düşük ücreti 4480 lira buna 475 lira ikramiye ve ek ödemede ilave yapıldığında 4955 lira, 1 çocuklu işçimizin eline geçecek en düşük ücret 4575 lira artı 475 lira ikramiye ve ek ödeme ile birlikte 5050 lira olacaktır en yüksek işçi ücreti de 6526 lira artı 688 lira ek ödeme ve ikramiye payları da ilave edilirse 7214 lira olacak böylelikle ilimizin en ücra köşesine gece gündüz hizmet götüren değerli işçi kardeşlerimiz bu sözleşme döneminde bu ücretlerle çalışacaklardır.” Dedi.

‘GÖNLÜM İŞÇİDEN YANADIR’

Gönüllerinden geçenin her türlü fedakârlığa katlanan ve Kütahya’ya büyük katkılar sağlayan emekçilerin daha yüksek ücret alması olduğuna vurgu yapan Musa Yılmaz, “Ancak özel idare bünyesinde çalışan işçilerimiz tabii ki çalışmalarının karşılığı olarak fazla mesai ve arazi gibi ilave ücretler de aldıklarını hesaba katarsak rakamlar daha da yükselecektir. Bu belirttiğim ücretler en düşük ve en yüksek ücretlerdir. İl Genel Meclisi Başkanı olarak ben de bir işçi emeklisi ve sendikacı olarak gönlümün hep çalışanlar tarafındadır. İşveren ve işçi sendikalarımızın yetkililerine de teşekkür ediyorum. Tüm emekçi kardeşlerime hayırlı olsun diyorum alın terlerinin karşılığıdır. Aileleriyle sağlıklı mutlu ve huzurlu bir yaşam kazasız belasız mesailer diliyorum” ifadelerini kullandı.

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Ekonomi haberleri

BEŞ İLE ÖZEL PROJE

Tarım ve Orman Bakanlığınca yürütülen “Damızlık Küçükbaş Hayvan Yatırımlarının Desteklenmesi Projesi” kapsamında, İzmir, Afyonkarahisar, Denizli, Kütahya

‘HER DETAYI EŞSİZ’

Tiyatro-stadyum kompleksi restorasyonunun 2022’de başlayacağını ifade eden Vali Ali Çelik, “Aizanoi’yi her ziyaretimde ve saha incelememde