/
4 dakikada okunabilir

HER ULUSLARARASI ÖĞRENCİ 15-20BİN DOLAR BIRAKIYOR

Uluslararası öğrencilerinin mültecilerle karıştırılmaktan dolayı sorunlar yaşadığını ifade eden DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, DPÜ’ye sınavla giren öğrencilerin herhangi bir burs almadığını ve her bir öğrencinin Kütahya’ya yılda yaklaşık 15-20-bin dolar bıraktığını vurguladı.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nin (DPÜ) 6 bin civarında uluslararası öğrencisi olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Kazım Uysal öğrencilerinin yaşadığı bazı sorunları Kütahya Kültür Derneği tarafından düzenlenen ‘Kütahya Birlik’ temalı toplantıda dile getirdi.

45 bin civarındaki öğrencilerinden 6 bininin uluslararası öğrenci olduğunu ifade eden Rektör Kazım Uysal, “74 ülkeden uluslararası öğrencimiz var. Bunun bir potansiyel olarak düşünüyorum. Kütahya’nın kültürünü sanatını Kütahya’yı sadece ülkemize değil bütün dünyaya bu çocuklar vasıtasıyla duyuracağız. Bunun milletimizin değerlerinin bütün dünyaya ilanı adına değerli olduğunu düşünüyorum. Kütahya’yı tanıtmak değerlerini tanıtmayı görev bildik” dedi.

‘MÜLTECİLERLE KARIŞTIRILIYORLAR’

Uluslararası öğrencilerin yaşadığı sorunlara da dikkat çeken Rektör Kazım Uysal, “Zaman zaman duyuyorum, bazı öğrencilerimiz geliyorlar. Bizi göçmenlerle mültecilerle karıştırıyorlar. Biz burada sıkıntı çekiyoruz” diyorlar. Bu tür şikayetler bana geldi. Biz bu öğrencilerimizi sınavla alıyoruz. Kendi ülkelerinin en seçkin öğrencileri, hiçbirine devletimiz ya da bizim tarafımızdan burs verilmiyor. Kendi imkânları ve kendi paralarıyla burada okuyorlar. Hesaplamalara göre her bir öğrenci yılda yaklaşık 15-20-bin dolar olduğu yere para bırakıyor. Ben bunu ciddi bir kazanım olarak görüyorum. Kütahyamızın tanıtımı adına önemli bir vasıta. Onun için hep beraber bu öğrencilerimize sahip çıkalı. Sahip olduğumuz değerleri sahip olduğumuz değerleri tüm dünyaya bu öğrenciler dolaysıyla ifade edelim” ifadelerini kullandı.

‘KÜLTÜR ELÇİLERİMİZ OLACAKLAR’

Vali Ali Çelik’e DPÜ’ye ayrılan konaklar sebebiyle teşekkürlerini sunan Rektör Uysal, sözlerine şu şekilde son verdi:  “Konaklardan birini uluslararası öğrencilere verdik. Şimdi orası cıvıl cıvıl. Türkçe öğrenmenin son aşamasındaki öğrencilerimiz oraya geliyorlar. Kütahya’nın sanatını da öğreniyorlar. Sanatçılarımızın da ücretini veriyoruz. Bu çocuklara sahip çıkarsak Kütahyamızın gönüllü kültür elçileri olarak tüm dünyada bize hizmet edecekler. Bizim oradaki elçilerimiz olacaklar.

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Eğitim haberleri

OKULLAR YÜKSELİYOR

Kütahya Merkez ve ilçelerde Kütahya İl Özel İdaresi desteği ile yapımı devam eden altı okul hızla

ÖĞRENCİYİ ŞEHRE ÇEKEBİLİRİZ

Öğrenci yurtlarının kampüse yakınlığı sebebiyle şehirden ayaklarının kesildiğinin farkında olduklarına değinen Rektör Kazım Uysal, başarılarla kazanılan