6 dakikada okunabilir

FURKAN SÜNGÜ TÜRKİYE BİRİNCİSİ

Ayasofya-i Kebîr Câmi’de düzenlenen Kur’an-ı Kerim’i Yüzünden Güzel Okuma Yarışması Erkekler Finali’nde Kütahya Emir Sultan Yatılı Kur’an Kursu Öğrencisi Furkan Süngü, Türkiye birincisi oldu. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın elinden ödülü alan Süngü’nün Türkiye birinciliği sayesinde 2022 yılındaki Final Kütahya’da yapılacak

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nde Kur’an-ı Kerim’i Yüzünden Güzel Okuma Yarışması Erkekler Finali düzenlendi.

Diyanet İşleri Başkanlığınca hafızlık Kur’an Kurslarında okuyan kız ve erkek öğrencilere yönelik düzenlenen “Kur’an Kursları arası Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması Erkekler Türkiye Finali” Ayasofya-i Kebîr Câmi-i Şerîfi’nde yapıldı. 7 bölge birincisi yarıştığı Türkiye geneli bölge birincileri arasında yapılan yarışmada Kütahya Emir Sultan Yatılı Kur’an Kursu Öğrencisi Furkan Süngü, Kur’an-ı Kerimi Yüzüne Güzel Okuma Yarışmasında Türkiye birincisi oldu.

Süngü’nün birinciliğini ardından Kütahya İl Müftülüğü’nden yapılan açıklamada; Türkiye Birincisi Kütahya’dan. Öğrencimizi, ebeveynini, hocalarını tebrik ederiz. Geçen yıl kazanılan Türkiye ikinciliğinin ardından bu yıl kazanılan birincilik, bu işin tesadüfi olmadığını gösterdi. Emir Sultan Yatılı Kur’an Kursu Yöneticisi Mehmet Oruç yönetiminde, Kuran Kursu Öğreticilerinin dayanışması ve motivasyonu ile Furkan Süngü her geçen gün kalitesini artırdı. Ulu cami imam-hatibi Mehmet Ali Sarı hocamizin kurs hocaları arasında yer alması kaliteyi etkileyen faktörler arasında yer alıyor” ifadelerine yer verildi.

KÜTAHYA HALKINDAN

BÜYÜK DESTEK

Furkan Süngü’nün, müftülüğün farklı programlarında aşr-ı şerif okuduğu bu sayede mihrabiye okuma tecrübesinin  kazandırılmaya çalışıldığı belirtilen açıklamada; “Ayrıca Kütahya halkı, Kuran Kursu hizmetlerine  maddi ve manevi destek vermeye devam ediyor. İlde 6 adet proje okullarında 500’den fazla öğrenci hafızlık eğitimi yapıyor ve akademik eğitim görüyor. Başarı birliktelikten ve bu işe külli destek vermekten geçiyor” denildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme Kurulu Başkanı Hafız Osman Şahin, Samsun Aşıkkutlu Eğitim Merkezi Eğitim Görevlisi Hasan Kazancı ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Araştırma Görevlisi Naci Demirci’den oluşan jüri karşısında Türkiye’nin 7 bölgesinden katılan yarışmacılar tek tek Kur’an-ı Kerim okudu. İlk 3’e giren yarışmacılar Hafız Osman Şahin tarafından kürsüye davet edilerek, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın elinden ödüllerini aldı.

‘MUTLUYUM BİRİNCİYİM’

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın konuşmasının ardından dereceye giren yarışmacılar Hafız Osman Şahin tarafından sahneye davet edilip ödülleri takdim edildi. Ödül takdimi ve fotoğraf çekiminin ardından Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nde namaz kılındı. Kılınan namaz sonrasında yarışmanın son aşaması da yarışmanın birincisi Furkan Süngü’nün Kur’an okuması ile tamamlanmış oldu. Yarışmayı kazanan Furkan Süngü, “Yarışmayı kazandım. Biraz heyecan vardı. Mutluyum, birinciyim. Biraz heyecan vardı. Ben Kütahya’dan geldim. Yarışma kolaydı fakat yol biraz uzundu” dedi.

AYASOFYA’DAN ULU CAMİ’YE

Kur’an’-ı Kerimi Yüzüne Güzel Okuma Yarışması birinciliğini hangi il elde etmiş ise bir sonraki yıl yarışma o ilde yapılıyor. Süngü’nün Türkiye birinciliği sayesinde 2022 yılındaki Final Kütahya’da  yapılacak.

Furkan Süngü’nün birincili Kütahya kamuoyunda büyük bir yankı buldu. Vali Ali Çelik, “Kur’an-ı Kerim’i Yüzünden Güzel Okuma Yarışması Erkekler Türkiye Finali’nde birinci olan evladımızı yürekten kutluyor; ailesine ve hocalarına emeklerinden dolayı şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullanırken; Kütahya Belediyesi, Kütahya Milletvekilleri ve çok sayıda vatandaş Süngü’ye tebriklerini iletti.

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Eğitim haberleri

OKULLAR YÜKSELİYOR

Kütahya Merkez ve ilçelerde Kütahya İl Özel İdaresi desteği ile yapımı devam eden altı okul hızla

ÖĞRENCİYİ ŞEHRE ÇEKEBİLİRİZ

Öğrenci yurtlarının kampüse yakınlığı sebebiyle şehirden ayaklarının kesildiğinin farkında olduklarına değinen Rektör Kazım Uysal, başarılarla kazanılan