/
5 dakikada okunabilir

OKUL VAR EV YOK

Kütahya’da üniversite kazanıp hala kalacak yer arayan öğrenciler olduğunu belirten TÜGEM Derneği İl Başkanı Kenan Uzman, bu sene hem geçen seneki öğrenciler hem Kütahya’yı yeni kazananlar ev tutmaya başladı. Normaldekinin iki katı talep ortaya çıktı” dedi. KYK yurtlarına yerleşen öğrencileri ise tedbirler karşıladı

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nde (DPÜ) derslerin başlamasıyla Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi öğrencileriyle birlikte Kütahya’ya 50 bini aşkın öğrenci geldi. 

Tüm haftasonu öğrenciler ve ailelerinin şehre gelişiyle Kütahya’da gözle görülür bir yoğunluk yaşandı. KYK yurtlarına yerleşemeyen öğrenciler özel yurtların yolunu tutarken Kütahya’da zaten var olan kiralık ev krizine öğrenciler de katıldı. GAZETE KIRKÜÇ’e konuşan Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri (TÜGEM) Derneği İl Başkanı Kenan Uzman, “Geçen sene DPÜ ve KSBÜ’yü kazananlar yüz yüze eğitim yapmadıkları için ev kiralamadılar. Bu sene hem geçen seneki öğrenciler hem Kütahya’yı yeni kazananlar ev tutmaya başladı. Normalin iki katına çıkan talebi ev sayısı talebi karşılamıyor” dedi. 

“Şu an hala kalacak yer arayan öğrenciler var. Sürekli telefonlar geliyor” ifadelerini kullanan Kenan Uzman, kira artışı hakkında da konuştu: “En son öğrencilerin kaldığı 600 TL olan evler 900TL’ye çıktı. Kütahya’da Eylül ayı itibariyle yüzde 51 fiyat artışı var. Bu sıkıntı devam ediyor.”

‘KALAN EVLER BODRUM KATI’

Yüz yüze eğitim kararı değişir endişesiyle kalacak yer ayarlamak için son ana kadar bekleyen çok öğrenci olduğunu ifade eden Uzman, “Bizim elimizde öğrencilere yönelik 25-30 tane ev vardı hepsi tutuldu. Şu an ben de daire bulamıyorum. Olan dairelerin de ya güzergahı öğrenciye uymuyor ya da düzgün değil; hep zemin katlar bodrum katlar. Özellikle kız öğrenciler haklı olarak güvenlik nedeniyle bu evleri istemiyor” şeklinde konuştu.

Bu sorunun sadece Kütahya’da değil tüm Türkiye’de yaşandığına değinen Kenan Uzman, emlak sektörünün de elinden bir şey gelmediğini ifade etti. Öğrencilerin kendilerine “Bir daha kapanma olursa ev kiram ne olacak? sorusunu yönelttiğine vurgu yapan Kenan Uzman, “Biz de diyoruz ki bu mücbir bir sebeptir sizden kaynaklanan bir durum değildir. Biz salgın ilk başladığında da aynı uygulamayı yapmış ev sahiplerine yarı kira ödettirmiştik. Keşke olmasa ama öyle bir durum olursa öğrencilere yardımcı olacağız. Öğrenciler de haklı olarak boşuna kira ödemek istemiyor. Kapanma on beş gün olur bir hafta olur onlar için yine yapamayız ama uzun süreli bir kapanma olursa biz sözleşmelerinde tabii ki gerekeni yaparız” dedi.

KYK YURTLARINDA YÜKSEK TEDBİR

Öte yandan Kütahya’yı kazanan birçok öğrenci de özel yurtlara kayıtlarını yaptırdı. KYK Yurtlarına yerleşen öğrencileri ise tedbirler karşıladı. HES Kodları alınan ve ateş ölçümleri yapılan öğrenciler odalarına yerleşirken her öğrenciye ortak alanlarda kullanılmak üzere maske, mesafe ve hijyen hatırlatması yapıldı.

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Eğitim haberleri

YOL GÖSTERECEK’

Okul bazlı değerlendirme raporunun kendileri için yol gösterecek bir kılavuz niteliği taşıdığını ifade eden milli Eğitim

HEYECAN DOLU ZİYARET

Arçelik Mini Garage, Origami/Krigami İstasyonu, 3D Tasarım İstasyonu, Robotik Kodlama İstasyonu, Mobil Uygulama İstasyonu, Nesnelerin İnterneti