/
4 dakikada okunabilir

BU KEZ ÖĞRENCİLER KONUŞTU ÇOK PAHALI

1,5 yılın ardından Kütahya’ya dönen öğrencinin karşısına iki katına çıkan kira engeli çıktı. Eskiden kaldıkları evlere istenen kiraların kendilerini şok ettiğini belirten öğrenciler, yurtlarında pahalı olduğunu ifade ettiler

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) ve Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) öğrencileri yüz yüze eğitime başladı ancak öğrencilerin yaşadığı barınma sorunu henüz çözüme kavuşmuş değil.  Emlak sektörünün ardından öğrencilerin yaşadığı barınma sorununu bu kez öğrencilerin kendisine sorduk.

BÜYÜK ZORLUK YAŞADIK

Üniversiteyi Kütahya’da okumaktan memnun olduğunu ifade eden Dilara Oğuz, “Kütahya güzel bir şehir ben alıştım. Tek sıkıntımız ev kiraları. Ev kiraları, küçük bir şehre göre inanılmaz pahalı. Biz geçtiğimiz sene hiç gelmedik Kütahya’ya pandemi sebebiyle derslerin tamamı uzaktan eğitimle verdi. Bu sene bir geldik kiralar karşısında şok olduk. Yeni ev tutacak arkadaşlarımızdan da duyuyoruz 1+1 evlerde bile 1200 TL’den başlıyor ev kiraları. Birçok arkadaşım 1 buçuk yıl sonra aynı eve iki katı kira verecek. Ben 900 TL’ye kalıyorum ev sahibim insaflı davrandı büyük bir zam yapmadı. Birçok öğrenci artan kiralar sebebiyle pandemiden sonra hevesle kampüse dönmesine rağmen büyük zorluk yaşadı” ifadelerini kullandı.

Güzel evler için öğrencilere öncelik verilmediğine dikkat çeken Yağmur Demir ise, öğrenciye bu konuda destek verilmeli. Destekten kastım da insanlardaki bu öğrenciye karşı var olan önyargıyı kırmak. Kütahya’da öğrenciye ev vermem diyen ev sahibi çok fazla. Şu an hala kalacak yer arayan o kadar çok öğrenci var ki inanamazsınız” şeklinde konuştu.

‘YURT FİYATLARI FAZLA

KİRALAR ONDAN BETER’

Okulun içindeki yurtlarda erkeklerin kalmamasının erkek öğrencilere fazla maliyet yüklediğine değinen Arda Nazif, “ Özel yurt aradık uzun süre ve kampüsün karşısındaki yeni yerleşim yerlerinden birinde yer ayarladık. Yurt fiyatları fazla ama eve çıkmaya da henüz gücümüz yetmedi kiralar ondan beter” dedi. Kendisi barınma sorunu yaşamasa da kalacak yer arayan ve geçici olarak bir yerlerde kalmak zorunda alan çok arkadaşı olduğuna değinen Mert Gül, “Galiba biraz da Kütahyalı insanların ön yargısı var tuhaf bir şekilde öğrenciye karşı. Derslerin yüz yüze olmasıyla sanki herkes yeniden üniversiteye başladı. Öğrenciler kalacak yer sıkıntısı yaşadı ve hala yaşıyor diyebilirim” ifadelerini kullandı.

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Eğitim haberleri

OKULLAR YÜKSELİYOR

Kütahya Merkez ve ilçelerde Kütahya İl Özel İdaresi desteği ile yapımı devam eden altı okul hızla

ÖĞRENCİYİ ŞEHRE ÇEKEBİLİRİZ

Öğrenci yurtlarının kampüse yakınlığı sebebiyle şehirden ayaklarının kesildiğinin farkında olduklarına değinen Rektör Kazım Uysal, başarılarla kazanılan