5 dakikada okunabilir

BU SENE ÇOK DAHA ÖNEMLİ

Koronavirüs semptomları ile grip semptomlarını birbirine karıştıracak vatandaşların hastanelerde yoğunluk oluşturmaması için grip aşısı olmanın bu sene çok daha büyük bir önem taşıdığına vurgu yapan Eczacılar Odası Başkanı Cahit Ceylan, “Kasım ayının son gününe kadar grip aşılarının yapılması lazım” dedi

Sonbahar mevsimiyle birlikte grip salgınının yayılmasını önlemede büyük rolü olan grip aşısının Kütahya’daki eczanelerde de satışı başladı. Bu sene grip aşısının daha büyük önem taşıdığını belirten Eczacılar Odası Başkanı Cahit Ceylan, GAZETE KIRKÜÇ’e açıklamalarda bulundu.

Koronavirüs salgını sebebiyle grip aşısına yoğun talep olacağını tahmin ettiklerini ifade eden Cahit Ceylan, “Grip aşıları eczanelere kısıtlı sayıda gelmeye başladı. Henüz bir öncelik tanımlanmış durumda değil ve ülkeye ne kadar grip aşısı gireceğine dair bir bilgi elimize ulaşmadı. Ancak geçen sene yaşanan arz talep krizinin bu sene yaşanmaması için Sağlık Bakanlığı’nın gerekli tedbirleri aldığı iletildi. Geçen seneki sıkıntıdan dersler çıkarılmıştır diye umuyorum” dedi.

Eczanelere belli sayıda grip aşısı geldiğinin unutulmaması ve anlayışlı davranılması gerektiğinin altını çizen Cahit Ceylan, “Bizim depodan eczane başı alabileceğimiz rakamlar belli onun üzerinde rakam talep edemiyoruz. Bu yüzden her hastamıza grip aşısı temin edemiyoruz. Grip aşıları yeni gelmeye başladı. Her şeyin başında böyle bir sıkıntı yaşanır çünkü talep belli ülkeye giren aşı miktarı belli. Başlangıçta tedarikte belli bir süre sıkıntılar yaşanabilir” şeklinde konuştu.

‘BAMBAŞKA İKİ AŞI’

Koronavirüs aşısı ve grip aşısının birbirinden çok farklı bambaşka aşılar olduğuna vurgu yapan Ceylan, “Grip aşısı olmuş birinin korona aşısı olması gerek ya da tam tersi korona aşısı olmuş birinin grip aşısı olmasına gerek yok” diye bir şey söz konusu değil” uyarısında bulundu. Ceylan, vatandaşlara koronavirüs aşısı ve grip aşısı arasında birkaç gün boşluk bırakmayı tavsiye etti.

‘SEMPTOMLAR KARIŞACAK’

Bu sene grip aşısı olmanın her zamankinden de fazla önem taşıdığına dikkat çeken Ceylan, “İnsanlar koronavirüs semptomları ile grip semptomlarını birbirine karıştıracaklar. Vaka sayıları artmasa da hastaneye başvuru sayıları artacak. Zaten koronavirüs salgını yükü olan hastanelerde gereksiz yoğunluklar ortaya çıkacak. Bunun için grip aşısına gerçekten ihtiyacı olan, örneğin kronik rahatsızlığı olan, vatandaşlardan başlayarak vatandaşların grip aşılarını yaptırmalarını rica ediyoruz. Gerçekten korona olan hastalara ulaşabilmek ve hastanelerdeki bulaşı önlemek adına bu çok önemli. Bir vatandaş korona semptomları başka vatandaş grip semptomları ile hastanede bir araya geliyor, gelecek. Bunları önlemeliyiz. Kasım ayının son gününe kadar grip aşılarının yapılması lazım.” Dedi

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Sağlık haberleri